Rendben van-e (szélsőséges eseteket leszámítva) elvenni a 12-14 éves gyerek telefonját büntetésből, ha azt a saját zsebpénzéből vette?
Nekem anno lassan 8 éve, 12 évesen lett először (egyébként nem előfizetéses, hanem feltöltőkártyás) okostelóm, magam spóroltam össze rá a kis zsebpénzemet, amit a távolabbi családtagoktól kaptam ünnepekre, meg a nagymamámtól havi ezer forintot. Tehát közvetve is nulla forint extra költség volt a szüleimnek a telefonom, a feltöltőkárytás feltöltsre meg ugyanannyit kaptam, mint amikor még gombos telefonom volt. 12-14 éves kormom között, amikor még ugye nem voltam kollégista, volt olyan, hogy büntetésből el lett véve a telóm. Azt most hagyjuk, hogy mi volt az ok, nem a szüleim nevelése a kérdéses számomra. (Mellesleg én a mai napig azt gondolom, hogy nagyobbrészt indokolatlan hülyeségek miatt történt ilyesmi.)
A szélsőségektől eltekintve (drogok, pucér kép, idegenekkel csetelés , rossz társaság, lógás a suliból, stb.) rendben van telefonelkobzással büntetni a 12-14 év közötti gyereket, ha amúgy magának vette a telefont(nyilván szülői engedéllyel)?
Tehát ilyenekre gondolok például, hogy rossznak számító jegy, maximum fél-egy órás késés otthonról suli után, visszabeszélés, túl sok mobilozás, házimunka elmulasztása, iskolában rossz magatartás.
Alapvetően nem büntetnék egy-egy rosszabb osztályzatot, éjszakai késésre meg eszemben nem lenne így reagálni, ehelyett legközelebb nem engedném el. Ha ezek a problémák mind jelen vannak a gyerekem életében, akkor nyilván nem lennék olyan megértő, mintha csak becsúszna egy-egy gyengébb jegy.
Viszont annak a legkevésbé sincs jelentősége, hogy ő vette, vagy sem. Ha cigit vetetne ismerőssel a saját pénzén, akkor is elvenném.
Én ott kezdeném, hogy nincs rendben, hogy egy 12 évesnek okostelefonja legyen. Sem most, sem 10 éve.
Amúgy az ilyen büntetés elég gyerekes a szülő részéről, persze, a gyereknek "fáj", ebből a szempontból jó, de az alapproblémán meg a legtöbbször nem segít, nem igazán azt tanulja meg ebből a gyerek, amit kellene.
De ha a szülő így dönt, akkor így dönt, a joga szerintem megvan hozzá, mindegy, ki vette.
Nem, egyedül a túlzott mobilozásnál.
Ott is próbálnám megértetni vele, hogy nem büntetni akarom, hanem azt akarom megakadályozni, hogy a mobilozás uralja az életét. Vagyis minden nap visszaadnám neki mondjuk egy órára (hétvégén hosszabb időre is), hogy fel tudja hívni, akit akar, vagy üzenetet válthasson ismerőseivel, csak utána visszavenném, hogy ne mobilozással teljen el a kamaszkora.
Az egy másik kérdés, hogy nem értem, 8 év távlatából miért rágódsz még ezen. Gondolom már évek óta lezárult ez az időszak az életedben.
A gyk tele van ilyen emberekkel, akik 5-10-20 éven át dédelgetik sérelmeiket, rágódnak, őrlődnek akár csupán szüleiknek egy ingerültségből mondott rossz mondatán. Amin normális ember két nap alatt túlteszi magát.
A kérdést tuti a gyerek írta ki aki felháborodott, hogy elvették a teloját.
Ma már volt egy hasonló.
Az ilyen fajta erőszak a gyengék és ostobák eszköze, tehetetlen szülőké. Sokkal jobb megoldás határokat húzni (mennyit, mire, hogyan használhatja a telefont), csak hát ehhez nevelni kellene, nem csak potyogtatni a purdékat.
Aki szerint meg egy gyereknek nincs szüksége okos telefonra... Hát egy felnőttnek sincs, de hát 21. században vagyunk, tárd ki hát a barlang kapuját, hadd jöjjön be a fény
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!