Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Tényleg igaz, hogy a nagyszülő...

Tényleg igaz, hogy a nagyszülők általában jobban szeretik a lányuk gyerekét, mint a fiukét?

Figyelt kérdés

Tegnap olvastam itt egy kérdés alatt ezt a kijelentést, hogy családok 99%-ban a nagyszülők érezhetően jobban szeretik a lányuk gyerekét.


De múltkor is olvastam egy kérdést, amiben egy nő mondta, hogy a sógornője megkérte, ne vállaljon még babát, mert az övé kicsi és szeretné, ha csak vele foglalkoznak egy ideig a családban és ott is írták többen, hogy a sógornőnek kár féltékenykednie, mert az ő gyerekét ígyis-úgyis jobban szeretik majd a szülei, mint a fiútestvére gyerekét.


Ez tényleg így van?



2020. dec. 2. 20:36
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
74%
Anyósomnál így van. Nagyanyám is jobban szerette a lánya gyerekét, mint minket.
2020. dec. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem így van. Az apai nagyszülők unokatesómat jobban szerették, mint minket.
2020. dec. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
68%

Általában az anya nevelési elvei érvényesülnek egy családban. Ezek az elvek pedig lehet, hogy nem megszokottak/idegenek a férj szülei számára.

A lánygyerek meg azt viszi tovább, amit otthon ő is látott, ahogy felnőtt. Már, ha normális volt a család. Ezért érzik közelebb magukhoz.

2020. dec. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim válasza:
77%
Történelmi távlatokban gondolkodva ennek az lehet az oka, hogy az anya mindig biztos, az apa nem. Tehát a nagyszülők fiacskájának a gyereke, nem biztos, hogy vér szerint is az övé.
2020. dec. 2. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim válasza:
80%

Ez érdekelte az evolúciós szemléletű biológusokat és viselkedéskutatókat is.


Elvileg az az oka ennek a jelenségnek, hogy a nőnek a gyermeke biztosan a sajátja, mert ugyebár ő hordja ki. A férfi esetében azonban van valamennyi esély arra, hogy a felesége által kihordott gyermek nem az övé. Az evolúciós szemléletnek pedig az a lényege, hogy az egyedek a saját génállományuk fenntartására, támogatására törekszenek, ezért több energiát, erőforrást fektetnek abba a fiatal egyedbe, aki kérdés nélkül valóban a saját utódjuk.


Ezek természetesen nem tudatos folyamatok, de olyan jól ki van találva a biológiánk, hogy felülírja a józan eszünket és a normáinkat. Egyébként minél jobban hordozza az utód (az unoka) a családi vonásokat, annál valószínűbb, hogy támogatást kap a családtól (nagyszülőktől), függetlenül attól, hogy a fiú- vagy a lánygyermek leszármazottja.


Ha az ember elfogadja az evolúciós szemléletet, akkor ez egy jó magyarázat lehet. Leda Cosmides és John Tooby publikációit javaslom azoknak, akik érdeklődnek e téma iránt.

2020. dec. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
78%
Nem. Azt szeretik jobban, akivel közvetlenebb a kapcsolat.
2020. dec. 2. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
41%
Primitívéknél ezek szerint igen. Mi más jelző illene egy olyan emberre-nagyszülőre!-aki különbséget tesz az unokái között?
2020. dec. 2. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
80%

Igaza van a 6-os válaszolónak. Azt szeretik jobban, akivel közelebbi a kapcsolat. De mivel valamiért a legtöbb idős embernek a felnőtt lányával közvetlenebb a viszonya, mint a felnőtt fiával, a lánya gyerekeit is közelebb érzi magához. Fordítva is így van, az esetek nagy részében a gyerekek jobban ragaszkodnak az anyai nagyszülőkhöz, mint az apaiakhoz.

De ez nem törvényszerű. Öcsém feleségének a szülei például valamiért egyáltalán nem érdeklődnek az unokáik felől, közel egy éve nem is látták őket, így az öcséméknél a mi szüleink az "első számú" nagyszülők, és nem hiszem, hogy bármi különbséget tennének az én gyerekeim és az unokahúgaim között. Sőt, őket talán még jobban is szeretik egy kicsit, mert még kicsik és cukik, az enyémek meg már kamaszodnak, de ez ilyen, ezen nem fogok fennakadni. :)

2020. dec. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem ez azért van, mert a lánygyerekek közelebb vannak a családhoz, mert ha segítség kell, ápolni kell stb. Akkor a lány az akit ezzel nyaggatják a fiú meg élje az életét. Kivéve ha férfias munkákat kell megcsinálni. De alapvetően a nőkbe belenevelik, hogy a családdal foglalkozni kell a fiúkba meg kevésbé, ezért a nők többet is járnak a családhoz. A másik meg hogy mivel tipikusan a nők "dolga" a gyereknevelés (a társadalmi elvárások szerint) ezért ha a nőnek segítség kell vigyázni a gyerekre, akkor inkább az anyjához viszi mert őt jobban ismeri mint az anyóst. És így kialakul egy kötődés. A férfi meg nem viszi sehova a gyereket vigyázni, mert nem tölt vele annyi időt, hogy ne bírjon el vele. Meg szerintem az anyós szemszögéből is lehet, hogy úgy gondolja, hogy ugye a fia gyerekét azt a menye neveli aki távolabbi rokon, mint a lánya, így azt a gyereket idegenebbnek érzi. Csak nézzétek meg, mennyire utálják itt gyakorin az anyósok és a menyek egymást.
2020. dec. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
80%
Nem jobban szeretik, hanem közelebbi a kapcsolat. Egyszerűen azért, mert ahol van nagyszülő és jó a viszony, ott a feleségnek legtöbbször az anyja segít a baba körül, nem az anyósa. Emiatt nyilván akivel több időt tölt, azzal szorosabb lesz a viszony.
2020. dec. 3. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!