Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért asszociálnak az emberek...

Miért asszociálnak az emberek arra, hogy mindig az idősebb illetve a lány testvérnek kell a többiekről gondoskodnia?

Figyelt kérdés

A húgom és köztem nagy a korkülönbség, a szüleink sokat dolgoznak, így nagyon sokat vagyok vele. Én viszem suliba, én hozom el, délutánonként én tanulok vele. Most a nyári szünetben is velem volt itthon és ha évközben beteg, akkor is én vagyok vele. Jelenleg ott tartunk, hogy sokkal jobban ragaszkodik hozzám, mint a szüleinkhez, amivel nincs is semmi gond, mivel én is nagyon szeretem őt. Jelenleg 19 éves vagyok és a barátom szüleinél voltam vendégségbe, amikor szóba jött a jövőnk. Konkrétan kifaggattak, gondoltam kíváncsiak voltak, hogy mennyire gondolom komolyan a fiukkal, megilyenek. Ezek a kérdések elgondolkodtattak és mivel szinte én nevelem a húgomat, egyáltalán nincs kedvem (a tanulmányaimtól és az anyagi függetlenedésemtől eltekintve) saját gyereket vállalni a közeljövőben, legalább még 10 évig. Erre az álláspontra tegnap jutottam, persze csak így magamban.

Ma meg a szüleim közt jött szóba az időskori téma. Apum poénkodott az idősek otthonával (45 körüliek, szerencsére egészségesek, jó fizikumban vannak), erre anyum elfintorodott, hogy nehogymár ne vállaljam be őket időskorukra, ha úgy alakulna...

a húgom miatt így is sok mindenről “lemondtam”, pl nem vagyok kollegista, minden nap beutazok a suliba és vissza. Az óráimat úgy próbáltam felvenni, hogy minimális óraszámban, hogy 3-4 között elhozhassam a suliból, sokszor mondok le programokat, hogy a húgommal legyek. Ha nagyobb lesz és önállósodik, én meg elköltözök itthonról, akkor élni szeretnék, bulizni és amíg ebben az állapotban vagyunk, nem azon akarok gondolkodni, hogy most a húgomat istápolom, lesz pár szabad évem és akkor jöhetnek a szüleim... mertha mondjuk még az lenne a probléma, hogy valamelyikőjük betegeskedik és komolyan kellene erről a témáról beszélgetnünk... miután ez volt, mondtam, hogy engem felejtsenek el, erre jött a “hát de mi felneveltünk”, erre mondtam, hogy sztem én meg törlesztem a húgommal, amire megkaptam, hogy ha valami nem tetszik, nyugodtan el lehet menni.... mellesleg hozzáraknám, hogy van egy bátyjám, aki 4 évvel idősebb nálam, csak már nem lakik velünk. Ő éli a saját életét orrba-szájba bulizik és nem köti annyi felelősség, mint engem. És egy 16 éves öcsém, aki szintén koleszos.

Azt még, hogy én vagyok a húgommal, azt megértem, mert anyai ösztön, megilyenek. De miért kell egyből annak is egyértelműnek lennie, hogy én fogom őket időskorukban istápolni, csakmert én lány vagyok, és a lányaik közül is az idősebbik?


Egyébként ezzel a témával kapcsolatban már sok hasonló kérdést láttam itt a gyakorin és mindig ugyanaz van.

Miért lenne ez tőlem önzőség és a többiektől nem? Mert a szüleim mind a másik 3 tesómnál felhoztak valami kifogást, hogy miért ne ők viseljék gondjukat időskorukban. Nagyon sokszor úgy érzem, hogy én konkrétan csak azért vagyok, hogy a többieket segítsem, mintha nekem nem lenne saját életem, vagy legalábbis nem sok beleszólásom van.


2020. szept. 3. 00:19
1 2
 11/19 Kerdesekkel teli ***** válasza:
100%

Erdekes ilyet olvasni, mert en mikor megbeszeltem a szuleimmel, hogy nem szeretnek gyereket miattauk, meg a csaladom miatt, kinevettek, hogy ilyen nincs..

Marmint, hogy annyit vigyaztam a csaladban a gyerekekre, de ugy kb. mindig nekem szoltak, barmi volt, es nem par orakat kellett veluk lennem, hugaimra is rengeteget vigyaztam.

anyumnak uj parja lett, vallaltak egy kozos babat is, o mar egy eves, elvarjak, hogy vigyazzak ra, velem legyen..de hat ennyi idosen minek vallaltak be, ha nincs hozza turelmuk, kapacitasuk..duhito helyzet, de mar rosszul vagyok a gyerekektol, annyira megcsomorlottem toluk, hogy mar sajatot nem is szeretnek, egy eletre kibabaztam magam.

Hogy ne jarj teljesen igy, allj ki magadert, legyel "onzobb" te is, ha a tobbi tesod megtehetik, oldjak meg ok, ne neked kelljen ezen agyalnod, az o gyerekekuk, az meg rendben van, hogy be-be segitgetsz neha, de ez ne legyen mar egy allando allapot, kezdd el elni a sajat eleted, mert lemaradsz rola..

2020. szept. 3. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
64%
Kérdésedre a válasz: Mert begyepesedett maradiak, azért.
2020. szept. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
87%
ezek ilyen berögzött marhaságok, hogy a lányok babáznak, a fiúk meg autóznak.... gondolták majd te nagylány kiéled az anyagi ösztönöd... régen is így ment falun, hogy a lányokra bízták a kisebb tesókat, amíg az apa kint kapált, az anya meg a szőlőben piszmogott vagy a franc tudja merre járt. a fiúk mentek a földekre segíteni. "asszony helye a konyha melege" elv nehezen kopik ki.
2020. szept. 3. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

Tudod már eleve a hugit nem kellene istápolni. Az ő dolguk, nem a tiéd. Neked most élni kellene és megtanulni kibontani a szárnyaidat.


A gyereket ők vállalták,nem te.

2020. szept. 3. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%
A nagyszüleim mesélték, hogy az ő szüleik idejében a kicsikre midig az idősebbek vigyáztak, illetve rájuk voltak sózva. Bárhová mentek a nagyok, a kicsik futottak utánuk. Csak aki családot alapított, és elköltözött, az szabadult meg ettől a dologtól. Nem volt kérdés, hogy a kicsikkel a nagyoknak kellett törődniük. A te szüleid is biztosan így nőttek fel, és nem is értik, fel sem fogják, neked mi a bajod az évszázados hagyománnyal.
2020. szept. 3. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

Érdekesek az egyes szülők közötti végletek.

Nekem van egy fél évvel fiatalabb mostoha húgom, és egy 11 évvel fiatalabb közös féltestvérünk (ő fiú). Anno nagyon vártuk, hogy megszülessen, majd mi leszünk a gondoskodó nővérei, pelenkázzuk, fürdetjük, enni adunk neki, később megyünk érte az oviba-suliba.

Apám sokat dolgozott, a nevelőanyám meg kb azt se engedte, hogy ránézzünk, nemhogy bármibe segítsünk. Gyakorlatilag tényleg csak kívülről szemlélhettük, hogy a kicsi fürdik, eszik, pelenkázzák stb. Amikor intézménybe került mi már 14 évesek voltunk, soha nem hozhattuk el egyedül, nem vihettük ki a játszótérre, de még a saját kertünkbe sem felügyelet nélkül. (Óvoda két utcára volt a házunktól kertvárosi környezetben). Később az általános iskolából - ami szintén két utca - már el-el hozhattuk ha akartuk, ugyan addigra mi már nagykorúak voltunk, de olyannyira távoli lett a viszonyunk, hogy max akkor vártuk őt meg ha mi is úgy értünk haza, hogy ő is éppen kiessen az iskolából, de külön nem sétáltunk vissza miatta. Olyan 8-9 éves korától kezdték meg engedni, hogy akár buszra is szállhasson velünk, akkor el-el vittük egy moziba vagy állatkertbe, de most, hogy mi már 28 évesek vagyunk ő pedig lassacskán nagykorú lesz, nincs túl nagy kötődés közöttünk.

Ő sem keres minket, mi sem őt, ünnepekkor találkozunk, de nem csinálunk tesós programokat, ez valamelyest betudható a nagy korkülönbségnek és annak is hogy ő fiú mi meg nem, bár amikor én voltam 17 és az akkori kamaszkori párom szintén 17, az ő nővére meg 30 körül, akkor ő tök sokat volt velünk, csináltunk közös programokat, mindig kereste a páromat stb. Köztünk ilyen kapcsolat soha nem lesz.

Egyik véglet sem jó.

2020. szept. 3. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Én is így voltam kihasználva, de a szüleim nem ismerik el a mai napig, hogy túlzás volt rám aggatni mindkét kisebb testvéremet. Ők nem értik a problémát, hát ha van nagytesó, akkor az meg tudja oldani. Viszont nálunk az idősgondozás mint probléma fel sem merül, az én szüleim visszautasítják, hogy bármelyik gyereküknek terhet jelentsenek, ők időskorukra tesznek félre, és ha úgy van, akkor otthonba szeretnének menni. Még csak kora hatvanasok, és dolgoznak mindketten, de ezt már régebben megmondták.

Sokáig én sem akartam gyereket, mert annyira elegem volt. Most várom az elsőt 36 évesen. Eljött az ideje! Viszont annyi előnyöm van, hogy semmi meglepetést nem fog okozni, csak a szülés meg a szoptatás, minden mást csináltam én is már, pelenkázás, éjszakázás, hisztikezelés, minden volt. Neked is ez az előnyöd lesz, ha gyereked vállalsz. És nem lehet majd eladni neked a babagiccset, mert pontosan fogod tudni, hogy nem csupa habos ágyneműben kacagás lesz.

2020. szept. 3. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
Most állj ki magadért. Kesőbb bánni fogod.És ne kérj engedélyt. Meg kell beszélni, nyugodtan, ha meg nem megy akkor nem egyszerre hanem szepen pontrol pontra epited le oket. Allits ossze egy listat, hogy mi az ami megterhelő. Az óráidat igazitsd ugy ahogy neked jó( ez amugy szerencse hogy ennyire be tudod osztani, nalunk kotottebb volt). Meg a programjaidat. Egyet tarts még szem előtt, nincs olyan hogy majd később majd ekkor, akkor. Az elveszett idő sosem jon vissza, es azt sem tudhatod mit hoz az életed.
2020. szept. 3. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Ez sajnos egy nagyon gyakori jelenség, egyes társadalmakban jobban és szembetűnőbben jelen van, mint másokban, amikor főképp a legidősebb lánytestvérnek kell ellátnia a szülői szerepet, plusz a háztartást valamilyen mértékben vezetnie, még akkor is, ha vannak jóval idősebb fiútestvérei is. Parentifikációnak hívják, a szociálpszichológiában eléggé kutatott jelenség. Nehéz kilépnie ebből a helyzetből a gyereknek, hiszen még mindig gyerek és függ a szüleitől, plusz amikor éveken át így nevelnek fel valakit, és elnyomják minden "lázadásra" tett kísérletét, egy idő után már nem is próbálkozik, bebeszélheti magának, hogy ez így van jól, vagy mint a kérdező, tűrheti és tűrheti a helyzetet, amíg egyszer magától megszűnik, mert pl. párjával elköltöznek messzire. Nagyon nagy tudatosság, önbizalom kell ahhoz, hogy az ilyesfajta problémákat asszertívan megoldjuk, hogy ne legyen csúnya vége.


Én azt javasolnám, hogy próbálj utánaolvasni az asszertív kommunikációnak, hogy felnőtt-felnőtt módjára tudjátok megbeszélni a dolgokat. Esetleg egy szakember, pszichológus, akár coach támogatását kérni ebben rövidtávon, hiszen a szülők sok ember számára azok a személyek, akik 2 perc alatt kihúzzák a gyufát, és akkor mehet a kukába az a beszélgetés is. De persze, ha nem telik rá, a neten ingyen is rengeteg hasznos anyag és gyakorlat fellelhető :) ajánlom a témában Eric Berne: Emberi játszmák c. könyvét, segít fülen csípni, hogy egy beszélgetés mikor csúszik át felnőtt-felnőttből valami mássá, és hogyan lehet visszahozni.

2020. szept. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!