Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Milyen családokban szokás...

Milyen családokban szokás elvenni a gyerek ajándékba vagy (diák)munkáért kapott pénzéből, vagy a külön élő, független, felnőtt gyerek fizetésből lenyúlni?

Figyelt kérdés

Nyilván nem arra gondolok, amikor a család nyomorog és éhezik, hanem átlagos/jó anyagi helyzetű családokra, akik elkérnek/vesznek a gyerekük pénzéből "csak úgy". Mi nem vagyunk eleresztve anyagilag, anyám eü. dolgozó, apám egy cégnél alkalmazott, három tanuló gyereket tartanak el, akik közül ketten már felnőttek vagyunk és felsőoktatásban tanulunk, de így sem kértek soha egyetlen fillért sem a diákmunkás fizetésünkből, tanulmányi ösztöndíjunkból, stb. Azért merült fel bennem a kérdés, mert itt gyakorin szembesültem azzal, hogy sokak szerint pl egy kamasz gyerek saját keresete is a szülőt illeti, nem költheti el szabadon, 3 hónaposan is kötelessége beszállni a rezsibe, stb.

Ez tényleg bevett szokás bizonyos családokban, vagy csak provokáció az egész?

Hogy/mikor kezdődik? Amikor a gyerek abba a korba ér, hogy pénzt adnak neki szülinapokra/ünnepekre, akkor már a legelső alkalommal elveszik tőle?

A szülőnek hozzáférése van a gyerek bankszámlájához?

Mivel indokolják, hogy tizenx évig futotta nekik a gyerek etetésére, tanszereire és a rezsi rá eső részére, de most, hogy pénz ütötte a markát hirtelen már neki kell fizetni mindezt?

Miért tartják jogosnak egy külön, függetlenül élő felnőttől pénzt kérni a múltbeli költségekre?

Miért gondolják, hogy ettől tanulja meg valaki beosztani a pénzét?



2020. aug. 24. 10:11
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
35%

18!


Ugyan nem 17 vagyok, de azért válaszolok, jó?


Azért, mert a gyereket ezzel is tanítani lehet rá, hogy az élet pénzbe kerül. Elmondod neki ötszázszor, hogy nem kell egy fürdés alatt háromszor tele engedni a fürdőkádat forró vízzel, le se kakkantja. A vizszamlat viszont sokalja, mindjárt megérti.

Mondjuk nem diakmunkabol kell hozzá járulni, hanem főállásból. Kivéve, ha a diákmunka kb főállás összeget fizet.

2020. aug. 24. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
63%

19!

Harminchoz közel már rég nem otthon kellene élned.

2020. aug. 24. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
84%
Nálunk is az a mentalitás, mint a kérdezőnél, hogy a szülő segíti a gyereket. Diákmunkás pénzemet, ösztöndíjamat saját belátásom szerint költöttem. Amíg másik városban tanultam, fizették az albérletemet, az ösztöndíjamból fenn tudtam tartani magam. Mikor dolgozni kezdtem, még két évig lakásgondok miatt otthon laktam. Nekem evidens volt, hogy hazaadok a fizetésemből, de a szüleim nem fogadták el, azt mondták, hogy tegyem félre, és a segítséget majd a saját gyerekemnek adjam át. (Alsó középosztálybeli család vagyunk.) Viszont rengeteget segítettem otthon, támogattam az öcsémet is, úgy éreztem helyesnek, hogyha nem is anyagilag, de bárhogy én is segítek. De teljesen korrektnek tartottam volna ha kérnek valamennyit a rezsibe akkortól kezdve, amikor dolgoztam már és otthon laktam. Viszont teljesen másik végletnek tartom azt, amit egy ismerős családnál láttam: anya egyedül nevelte a fiát, a fiú otthagyta az egyetemet, otthon maradt, nem csinált semmit, miközben az anyja két állást vállalt, hogy el tudja tartani, csontsoványra fogyott, miközben a fiú otthon csinálta a nagy semmit. Sőt, még mi, ismerősök próbáltunk munkát szerezni a fiúnak, merthogy az volt a baja, hogy nem talál, de az összeset lefinnyogta vagy el sem ment az interjúra.
2020. aug. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
88%

@22 Pont azt írta a 19., hogy nem tud semmit félretenni, ezért eltitkolja a fizetése egy részét, hogy ne vegyék el. Nemtudom, ha neked elvennék az egész fizudat, akkor honnan akasztanál le egy lakásra vagy albérletrevalót.


Egyébként nálunk is ez van. 27 vagyok, kb 20%-ot tarthatok meg a fizetésemből, a többit anyámék elkérik. Most én is titokban gyűjtögetek, hogy egyszer majd el tudjak költözni, csak nem egyszerű, mert a szülők folyton ellenőrzik, hogy mennyi fizut kapok, mivel a főnökömet is ismerik. Ha néha kapok valami pluszt, azt általában sikerül eltitkolnom, de hát az édeskevés.

2020. aug. 24. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:
83%

Azzal nincs semmi probléma, hogy a gyereket arra tanítjuk, hogy tudja azt, hogy minden pénzbe kerül, és ezáltal, ha már dolgozik (teljes munkaidőben) adjon haza pénzt.


Én azt nem értem, és nem veszi be a gyomrom, mikor egy 14-18 éves gyerek azt gondolja, hogy elmegy dolgozni, suli mellett, vagy akár csak az iskolai szünetek alatt, és a szülő egy az egyben elveszi tőle, azzal a felszólítással, hogy ez így van rendben, a gyerekek sokszor azért mennek el dolgozni, hogy ne a szülőtől kérjen pénzt azokra a kiadásokra amik nem a mindennapi szükségletük lenne.


Én anno 14 voltam mikor elkezdtem suli mellett dolgozni, volt gyümölcs szedéstől, csiga, bodza, majd rendes diákmeló is, és mindig elvették,amikor szóvá tettem, hogy szeretném megtartani, azzal a dumával hogy eddig elvoltam tartva, és mennyi volt már rám költve lerendezték. Ha pedig kértem így valamire pénzt, azt kaptam, hogy nem tudnak adni...

Ezzel azt érték el, hogy miután betöltöttem a 18-at, szépen el is költöztem.

2020. aug. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
90%

Akárki akármit mond, rohadtul nem normális elvenni a gyerek fizetését/ajándékba kapott pénzét, ha azt az anyagi helyzet nem indokolja. Más kérdés, hogy a legjobb szülők akkor is inkább nyomorognak, ha nincs elég pénz, mintsem elkérik a gyerek saját pénzét. Bár ha a gyerek EQ-ja jó, úgyis adni fog, ha ezt érzékeli, de ez megint más kérdés.


Az én saját pénzemből a szüleim maximum kölcsönvettek, és fizetés után visszaadták. Normális vagy jobb anyagi helyzetben nem vagyok én segélyszolgálat, hogy a pénzem odaadjam csak úgy.


A bankszámlámhoz sem fér hozzá senki rajtam kívül (legalábbis NetBank jelszót csak én tudom). Valószínűleg így 16 évesen már nem otthon laknék (inkább az utcán...), ha egy fillér nem maradna nálam abból, amit kapok.


És az megint más, ha a fix keresettel rendelkező gyerek (vagy felnőtt) segít az otthoniaknak.

2020. aug. 24. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
94%
Khm, felnőttként nem adom oda. Ennyi. Nem kell titkolózni, nem adod oda. Elköltözöl egy kis szobába és ott majd gyűjtögetsz. Azt lehet kihasználni, aki hagyja magát. Majd 30 évesen se barát, se barátnő, senki, akihez kis időre oda mehetett volna, vagy akivel közösen bérelhettek volna valamit. Ez életképtelenség. A szülők se normálisak, de az a felnőtt se, aki ezt hagyja
2020. aug. 24. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
89%

Ismerek ilyen családot.

Szülők nem tudnak bánni a pénzzel, nem keresnek hú de sokat, de nem is keveset, nyugodtan meg tudnának élni belőle, de teljesen felesleges hülyeségekre szórják el a pénzt, aztán meg a a gyerekük diákmelóval keresett pénzét tarhálják, néha a tudta nélkül le is nyúlják, mert jaj nem maradt kajára.

2020. aug. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
59%

Kedves kérdező!


Ha jól értelmezem a kérdést, sokat olvasgattál itt az oldalon és emiatt felmerült benned, hogy komolyan gondolják-e, amiket leírnak válaszul.

Nem, sokszor bele se gondolnak, hogy mennyire nem életszerű amit odaböfögnek.


Van, aki tényleg komolyan gondolja-jelen kérdés esetében - azt, hogy a gyerek betöltötte a 18-at,


én már nem tartom el.. sőt, minek adjak neki bármire is, keresse meg a rávalót, meg nem adok neki bérletre semmire, dolgozott a nyáron, van rá pénze. Lássa el magát belőle.

Dolgozzon is és járjon iskolába Is mert hát ne szégyenkezzünk miatta, hogy iskolázatlan.

Igazából nagy gyerek, a házimunka se legyen neki büdös, igazán megfőzhetne/lenyírhatná a füvet, nehogy már nekem kelljen azt is a munka után

Na de tanuljon is rendesen az a gyerek, annyi az össz. dolga a hálátlannak..pedig mit meg nem teszek érte. Ha nem tetszik a rendszer, akkor ne élősködjön , költözzön el a picsába.


Igen, van aki ezeket mind elvárja egyszerre és halálosan komolyan is gondolja.

Tapasztalataim szerint pont hogy a lusta emberek vannak ekkora szájjal, vagy akik semmire nem vitték ......


Persze vannak olyan gyerekek is akik tényleg képviselik azt, hogy csak elvárásaik vannak és finanszíroztatják a hedonista életmódjukat ameddig csak a szülők ezt hagyják.


Vannak olyan családok akik szegényebbek és a gyerek magára veszi és segít ahogy tud. De ez nem alap és megterhelő is. Nagyon tiszteletreméltóak hogy ilyen áldozatot hoznak. De ott működik a szeretet, és nem elvárások hada mozgatja ezt az egészet.


Egy gyereknek a kor előrehaladtával nőnek az igényei. Általában ilyenkor szoktak szó nélkül elmenni dolgozgatni, hogy tudjanak öltözködni, vagy jogsit szerezni, igazából kinek mi..mert nincs pofájuk a szülőt traktálni vele!

Nálunk evidens lett, hogy akkor nem kapok egy forintot sem. Bérletre költhettem, meg tankönyvekre meg ételre azt a keveset is. Hát a pénzt nem ettől becsülöm., de hogy nem mentem utána dolgozni, az biztos.

2020. aug. 24. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 A kérdező kommentje:

Én úgy gondolom, hogy egyáltalán nem azon múlik, hogy a gyerek (és később felnőtt) hogyan kezeli a pénzét, hogy a szülő hogyan osztja be neki. Pont, hogy inkább azzal tesznek neki rosszat, ha soha nincs a kezében nagyobb összeg, aztán ha hirtelen pénzhez jut (pl örököl, mint az egyik válaszoló történetében), akkor nem tud mit kezdeni vele.

Nyilván nem több milliót kell egyből egy gyerek kezébe adni, de ha pl 12 évesen kap 5000 forintot a szülinapjára a nagyitól, azt hadd költhesse már el saját belátása szerint. És ha hülyeségre költi, akkor mi van? Nem a világ vége, majd megtanulja, hogy legközelebb körültekintőbb legyen.

Egyáltalán nem azzal van problémám, ha egy szülő nem vesz meg mindent, amit a gyereke kiejt a száján, hanem azzal, ha olyan alapvető dolgokra vár el tőle pénzt, mint a rezsi vagy élelmiszer, vagy a szülői törődés "szolgáltatása" (vagy indoklás nélkül, esetleg valami kamu "ez a gyerek kötelessége" indokkal kér/vesz el tőle). Megint hangsúlyozom, hogy nem a mélyszegénységben elő családokról beszélek, akiknek z alapvető szükségletek kielégítése sem megy, hanem azokról, akiknek ez nem probléma anyagilag a gyerek pénze nélkül sem. Az teljesen normális, ha azt mondja a szülő, hogy a legújabb iphone 128-at nem veszi meg a 17 éves gyerekének, vagy nem fizeti be fesztiválra vagy Föld körüli utazásra, ebben korban már természetes, hogy ilyen "extra" dolgokat mindenki saját zsebből fizet. Még a jogsi is határeset, személy szerint én túl nagy összegnek tartottam ahhoz, hogy elfogadjam a szüleimtől, de ezt mindenkinek szíve joga eldönteni.

Én nem diákmunkázom folyamatosan, mert egyetem mellett nem engedi az időm, de időnként vállalok alkalmi munkákat és néha kapok ösztöndíjat. A szüleim sosem kértek tőlem egy fillért sem és soha nem elittam vagy hülyeségekre költöttem a pénzem, hanem vagy félretettem, vagy olyasmit vettem belőle, amit nem lett volna pofám a szüleimmel megvetetni (pl elektronikai cikkek, tankönyvek, hobbi kellékek). Azt is elég volt egyszer elmondaniuk, hogy ne egy órán át folyassam magamra vizet zuhanyzásnál és egyből tudomásul vettem, egyrészt mert nem voltam hülyegyerek, másrészt mert nem a levegőbe beszéltek, hanem példát mutattak: ők is igyekeztek/igyekeznek spórolni a vízzel, villannyal, stb.

2020. aug. 24. 13:36
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!