Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Bekerüljön a novellák a...

Bekerüljön a novellák a kollégiumi "kiadványba", ha a szüleim is láthatják?

Figyelt kérdés

Szóval középiskolás vagyok, kollégista. Idén a koliba az egyik lelkes nevelőtanár kiadványt akart csinálni a novelláimból (persze csak intézményen belül és a koli honlapján), csak ugye közbejött ez a vírus helyzet, egy ideig nem igazán dolgoztunk a szerkesztésen. De az elmúlt hetekben folytattuk az előkészületeket, valószínűleg hónap végéig ez így fog menni egyébként. És hát oldalszámilag nem jön ki eddig és muszáj lenne még egy novella tőlem, viszont már csak egy olyanom van, ami kész, terjedelemben megfelelő lenne és szerintem egész jó ráadásul. Viszont egy baj van ezzel, hogy félig-meddig a régi problémáimról szól, viszonylag szimbolikusabban, de azért érződik rajta, hogy egy kissé személyes. És hát ha valaki jobban tudja, hogy mi volt velem akkor annak feltűnik, hogy az ott nem teljesen fikció. Egy rövidebb fejezetben van benne említés a 10-15 éves korom közötti családon belüli problémáról(apám alkoholista életmódja), bár eléggé át van alakítva a helyzet, attól tartok a szüleimnek tuti feltűnne és hatalmas sértődés lenne belőle. Pláne anyám részéről. Emlékszem, az első kollégiumi évben említettem, hogy mindenkinek beszélnie kellett a pszichológussal a koliban ilyen nem kötelező, de jó ha megyünk jelleggel és ő ezen felháborodott, hogy mi az, hogy én is voltam. Anyám az a típus, hogy szerinte felháborító, ha nekem vannak problémáim, vagy csak úgy tűnik, mintha lennének gondjaim, mert akkor róla mit gondolnak. Nekünk már volt ilyen jellegű vitánk, például amikor szintén ebben a bizonyos első évben alkotói pályázaton díjazott lettem két nem túl pozitív novellámmal, amik egyébként az első irasaim voltak. (Már a 12 éves korom körüli próbálkozásokon kívül) És akkor bár fiktív történetek voltak, az volt az eredménye, hogy anyám elmondott minden bolondnak, mások előtt meg büszke volt az eredményekre...

Tehát én azt a bizonyos kritikus novellámat hagynám, hogy kiadványba kerüljön, viszont az a baj, hogy a szüleim tudnak erről a projektről és ha szeptemberben nyomtatva lesz, vagy szünet közben kikerül a koli honlapjára akkor el akarják olvasni. Most beadhatnám, hogy mégsem lesz belőle semmi, de nem lenne értelme, mert akkor tuti mondaná a legelső szülői értekezleten a kollégiumi csoportvezetőm. Szóval csak anyám a visszatartó erő. Viszont, ha ez az írásom nem kerül be akkor nekem alkotnom kéne egy másikat, lehetőleg a hónap végéig és nekem semmi ötletem nincs az igazat megvallva.

Szóval szerintetek mit csináljak? Adjam le ezt a bizonyos novellámat, vagy írjak inkább egy újat, amihez még semmi megvalósítható ötletem sincs?



2020. jún. 17. 20:09
A kérdező szavazást indított:
Írj egy új novellát
Add le a meglévőt
77 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
24%
Remélem, a novellákat jobban megírtad, mint a kérdést.
2020. jún. 17. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Hát... Szerintem egy kérdés megírásába nem fektetek minimum másfél órát (bár általában többet), és nem is nézegetem utána napokig sokszor...:D
2020. jún. 17. 20:23
 3/14 anonim ***** válasza:
94%

Én beletenném. Legalább jobban megismernek a szüleid. A múltad nem tagadhatod meg, ha neked segített az, amikor leírtad, akkor már megérte megírni. Ha ezt publikálod, akkor csak azt fogja érdekelni a mélyebb mögöttes tartalom, aki közel áll hozzád, a múltad pedig a részed, nincs mit szégyellni rajta előttük. Aki meg nem áll olyan közel, az nem is fog belemélyedni. Mindenkinek vannak gondjai, az a rosszabb, ha valaki nem tudja senkivel megbeszélni. Neked az őszinteséged még előnyödre válhat a jövőben. A költők, írók, ha mindig megválogatnák a szavaikat, akkor abból mi jó születne. Ami jön, az az igazi. Ebben a korban pláne sokat rágódik az ember, teljesen érthető, ha született ilyen novellád. Anyukádnak ha nem tetszik, akkor az az ő baja, rajta is múlott, hogy ilyen gyerekkorod lett.

Végső esetben írj vmit az aktuális helyzet által ihletve, aztán kész. Eléggé belekívánkozna valami "emlék" későbbre, ami felidézi ezt a korszakot. Ami segítene másoknak feldolgozni ezt a néhány hónapot. Írni valamit bezártságról, fizikai/lelki bezártságról. Hogy milyen érzés. Szóval valami hasonlóan érzékeny témát, mint amit említettél is, de csak olyan kívülállóként, személytelenül. Hát ennyi jutott eszembe... :)

2020. jún. 17. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
33%

Olyan álnéven engedném megjelenni amiből nem derülhetne ki hogy én vagyok. Pl lány vagy és fiú néven. Rocker vagy és Justin Bieber álnéven.

Élsz-halsz Dua Lipáért, akkor Metallica álnéven stb.

Amiből nem vagy azonosítható.

2020. jún. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
97%
Nálunk ilyenből több oltári botrány volt már, készülj el rá te is.
2020. jún. 17. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
22%

nem teregetném ki a szüleimet. olyanok-amilyenek, de nem.


ötlethez pedig nézz szét itt a gyakorin. van ám itt minden..

2020. jún. 17. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
84%
Egy író minden munkájában benne van önmaga is. Jó ez az írás, büszke vagy rá - tedd bele. Valószínűleg lesz balhé, majd elmúlik.
2020. jún. 17. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Én afelé hajtok, hogy írok inkább mást, csak az ötlethiány áll elém eddig. Sajnos az állnév kolin belül nem játszik. Mivel én vagyok az egyetlen, akinek önálló kiadványa lesz a koliba mindenhogy felismerhető leszek. Gondolkodom másik témán, viszont ha olyat akarok, ami érzékeny téma, és személyesnek tűnhet abból ugyanakkora baj lehet itthon. Csak talán kicsit kissebb. Plusz a mostani helyzet rám nem gyakorolt olyan mély hatást, hogy megihlessen. Talán inkább visszatérek a fantasy vonalra, ha ahhoz lesz ötletem. Majd kiderül 😅
2020. jún. 17. 21:29
 9/14 anonim ***** válasza:
37%

Egyébként minden téma amiről írsz az személyes ihletésű, de tudom mi a bajod, én is sokszor tartok néhány karaktert megírni, akit egy kicsit is összhangba tudnak hozni velem, de szerintem ez íróként vállalni kell, hogy mindig is lesznek ilyenek.


Annyi trükköt tudok javasolni így a novellát nem ismerve, hogy ha esetleg E/1-es az elbeszélő írd át E/3-ba, vagy ne apa/férfi legyen az alkoholista, ilyen apróbb cenzúrák, amitől az üzenet, a lényeg nem változik.


Az hogy apukád alkoholista nem a te/ti szégyenetek, úgy hogy ha anyukád is problémázik ezen, engedd el a füled mellett, légy magadra büszke, mert leírás alapján nem csak simán kinyomtatjátok és lefűzitek, hanem valami komolyabb köntöst kap. És attól hogy ez "csak" a koliban, "csak" ilyen kis minikiadvány lesz, attól még nem mondhatja el mindenki, hogy van neki, plusz úgy érzem te is büszke vagy azért erre, úgy hogy semmiképpen nem mások vagy anyád véleményén múljon az, hogy tartalmilag ez olyan lesz-e, amire büszke vagy. Én ezért nem csapnék össze semmit, az olyan munkákom úgy is érződik hogy... Olyan :)

2020. jún. 17. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Az eddigi 10 novellából csak egy E/1-es, a többi E/3-as és az említett novella is az, tehát nem az elbeszélő személye miatt érzékelhető, hogy kissé személyes. Én úgy érzem, hogy tartalmilag tényleg büszke vagyok rá, enélkül a neccesebb téma nélkül is, bár megjegyezném, hogy ez a novellám azon kevés közé tartozik, ami első visszaolvasásra is tetszett. Szerintem egész jól vannak megírva ahhoz képest, hogy elég kezdő vagyok. Illetve az illusztrációk is sajátok lesznek.

Illetve még esetleg azon az opción gondolkodom, hogy írok valami újat, ha jól sikerül az lesz, mivel talán ez nem annyira beilleszthető a többi közé. Ezt meg mondjuk félreteszem a második féléves kiadványra, amiben nem egyedül az én műveim vannak. Vagy nem tudom még 😅

2020. jún. 17. 22:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!