Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Nem akarok már erre az egyetem...

Nem akarok már erre az egyetemre járni, de senki sem érti meg a problémámat? 21/L

Figyelt kérdés

Most vagyok a 4. félévemben, tehát ezen kívül már csak kettő félévem lenne vissza. Erre is mindenki azt mondja, hogy az már semmi, megcsinálod, túléled, már nem szabad abbahagyni stb., de én egyszerűen már nem is akarok belegondolni, hogy nekem még egy évet el kellene töltenem így, annyira nem szeretem. Eleve azt érzem, hogy ez a szak nem is nekem való és rosszul választottam. Bár érdekel és többnyire szeretem az óráimat, valamiért mégis azt érzem, hogy a személyiségem nem passzol hozzá és nincsenek valós motivációim vagy terveim a szakkal. Ennek ellenére foglalkoztam vele, rendesen tanultam, teljesen jó eredményeim is voltak, ösztöndíjat is kaptam és ez motivált egy kicsit, de már ehhez is egyre kevesebb erőm van és egyre kevésbé érdekel. Maga az egyetemi élet, a közösség, a kollégium, a hangulat stb. is zavar, amire szintén mindenki azt mondja, hogy ez hülyeség és nem kell ezzel foglalkozni, nem kellene befolyásolnia, tanulni jár az ember az egyetemre stb., de én érzem magamon, hogy mindez ténylegesen rányomja a bélyeget az egész lényemre, a kedvemre, folyton fáradt vagyok, fogy a motivációm és emiatt már nem tudok úgy teljesíteni, ahogyan kellene.

Kollégista vagyok és elviselem, mert muszáj. Viszont egy percet nem aludtam még normálisan amióta beköltöztem, sosincsen nyugtom, nem tudok egyedül lenni, nem tudok magamra koncentrálni, minden tiszta retek és rendetlenség van, mindig másik öt idegen emberhez kell alkalmazkodnom és engem ezek a dolgok hosszútávon már kikészítenek, frusztrál és idegesít. Állandóan fáradt vagyok és kimerült, már semmi kedvem sincsen visszamenni a kollégiumba sem (emiatt csomószor csak bementem az óráimra, de ez az utazás miatt még rosszabb megoldás), hurcibálhatom a 6 tonnás táskákat és bőröndöket minden hétvégén, majd hazaérve is csak beájulok az ágyba és ennyi, holott tanulnom kellene. Az egyetemen nincsen egy barátom sem, senkivel sem találtam a közös hangot és senki sem szimpatikus eléggé, így sokszor egy hétig nem tudok egy szót sem szólni senkihez, nem tudok beszélgetni senkivel sem semmiről, senkivel sem tudom megosztani a gondolataimat vagy érzéseimet és ez is zavaró. Az egyetem mellett már jóformán nem is jut időm semmire vagy, ha lenne is pár órám, akkor kb. megmozdulni nem tudok és már csukódik is a szemem. Ebben a félévben is 7 olyan órám van egy héten, amikre minden alkalommal készülni kell és ez rengeteg időmet elveszi, kb. minden nap tanulok. Már egyre többször azt érzem, hogy én ezt nem bírom csinálni, de ha éppen feladom és "majd holnap", akkor pedig bűntudatom van miatta és nem tudom magam kipihenni, jól érezni. A vizsgáim előtti éjszakákon is egy percet nem aludtam, de ugyanúgy pl. egy moziba nem tudok elmenni anélkül, hogy közben ne azon kattogna az agyam, hogy most éppen mit kellene csinálnom. Már az egészségemen is kezdem érezni, nem alszom normálisan, nem eszem normálisan, nem mozgok normálisan és egyre többször betegszem meg, többször el is ájultam, meghíztam és semmi életkedv nincsen bennem.

Tulajdonképpen félévről félévre egyre rosszabbul viselem és most érzem azt, hogy nekem ez elég. Már azon is elgondolkoztam, hogy ezt a félévet passziváltatnom kellene vagy jelentkeznem kellene máshová, viszont mindenkitől csak azt hallgattam, hogy velem van a baj, mert hülyeségeken gondolkozom, nem kell ilyenekkel foglalkozni, csak beképzelem stb., és emiatt elkezdtem ezt a félévet is. Most már sok mindent nem tudok csinálni, utólagosan nem passziváltathatok, ilyenkor levelezőre sem lehet átmenni, szóval elrontottam és most nem nagyon tudom, hogy mit csináljak. Hiába próbáltam megbeszélni bárkivel is, tanácsot kérni vagy kikérni a véleményét stb., senkitől sem számíthatok semmire.


2020. febr. 17. 10:17
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
76%
Én 2 év után váltottam szakot a főiskolán, mert rájöttem, nem éreztem magaménak, elvették a kedvemet. Nekem 22 tárgyam volt egy félévben egy szakosként, nem úgy mint más szakokon, ahol két szakkal se volt több 10 tárgynál. Reggeltől estig benn voltam szó szerint. Mindre kötelező volt járni, mert művészeti szak, nem volt választásom. Na ott tényleg nem volt szabadidő, bár azzal volt a legkevesebb baj. Én is kolis voltam, azt szerettem a legjobban. Bent mostunk, teregettünk, főztünk, neked is lehetne. Én olyan 2 hónap után feladtam a bőröndözést, minek cipeljem haza a ruháimat, mikor a koliban szépen megoldható volt. Végül a koli miatt maradtam még két évet a főiskolán, egy másik szakon, hogy valamit mégis befejezzek, egy okj-t csináltam, hogy maradhassak még. :) Utána munka mellett mégis hiányérzetem volt, hogy nem lett diplomám, pedig a szüleim támogattak. Így munka mellett elkezdtem újra főiskolát, levelezőn, a munkahelyemtől fél órára volt a suli, jobban ment a tanulás mint mikor még nem is dolgoztam. És akkor még az ovis gyerekem is ott volt. Motivált a szak, az élet, a munka, a lányom, a családom, minden. Aztán elvégeztem, és megint hiányérzetem van. Amiatt, hogy anno nem fejeztem be azt a szakot. Néha bosszant, hogy nem bírtam még ki egy kicsit inkább. Gondolkodtam, hogy újrakezdem/befejezem máshol azt a képzést. De már nem 4 év lenne, hanem 6-7 a mai rendszer szerint. Akkor 2 év lett volna még, most 6-7 munka mellett, hát nem. Én befejezném a helyedben, 1 év az semmi, barátokat kell szerezni, akár a szakon, akár a koliban, vagy menj albérletbe, nálunk mindenki albiba ment, aki nem bírta elviselni a kolit, meg zárkózottak voltak. Mi pont albiból mentünk át koliba, hogy nagyobb társaságban legyünk, több embert ismerhessünk meg, ne csak lányok legyünk egyrakáson egy albiban... Volt aki lemorzsolódott a suliból, azok utána se csináltak diplomát, sparban dolgoznak meg ilyenek. Én nem adnám el, később még hasznát veszed.
2020. febr. 17. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
81%
Ha ezt abbahagyod, semmi sem lesz jobb, ha a sulit nem bírtad, még kimerültebb leszel segédmunkásként, mert szakma nélkül az leszel. Azt hiszed, a szüleid jól fogadják, hogy semmit sem érsz el, és egész nap depressziósan fekszel, se dolgozni nem tudsz? Elmész a mekibe krumplit sütni vagy takarítani egy kórházba, esténként hazajössz, ugyanilyen kimerült leszel, csak már jövőképed sem lehet.
2020. febr. 17. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
83%
Várd meg a nyári szünidőt. Keress munkát, és próbából szeptemberig dolgozz. Akkor döntsd el, hogy ez a jó neked, vagy a tanulás.
2020. febr. 17. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 Horaires válasza:
15%

Nekem is hasonló gondom volt. Én az egyetemet elvégeztem, de utána a mesterit rámerőltették a szüleim, hagytam magam befolyásolni, hogy kibírom s megéri s jó lesz... végigjártam a két év mesterit, közben egy helyen dolgoztam részmunkaidőben, egy másik helyen meg önkénteskedtem, s a sofőrsuliba is belevágtam. Mikor eljött az idő, hogy meg kell írni a végső dolgozatot, csak halogattam, aztán a sarkamra álltam, hogy a fenébe is, én ezt nem akarom. Nem írtam meg. A sok pénz szépen ki lett dobva az ablakon a mesterire. Azalatt dolgozhattam volna rendesen 8 órában s gyűjthettem volna pénzt, hamarabb lett volna kocsim, hamarabb elköltözhettem volna otthonról. Bánom, hogy nem iratkoztam ki még az első félévben.

Ha tényleg nem akarod elvégezni, nem kell. Keress egy munkát, s mikor felvesznek, iratkozz ki. Nem kell egyetemre menni csak azért mert mindenki más azt csinálja vagy mert mások azt mondják. A páromnak nincs egyetemi végzettsége, és kétszer annyit keres mint én. McDonaldsban nagyobb fizetést adnak mint az én szakmámban. Ennyit ért az egyetemem. Szóval... szabadon döntesz. Ne hagyd magad befolyásolni. Te dönts, annak függvényében amit igazán szeretnél. Csak persze gondolj bele, hogy egyetem helyett akkor mit csinálsz, lehetőleg próbálj a saját lábadra állni.

2020. febr. 17. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
21%

Ja...ezek jó válaszok.


Menj el melózni, mikor rájössz, hogy mekkora xopás, egyből visítva rohansz vissza a suliba.

2020. febr. 17. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
26%

Ne haragudj, de ennek a nagy része tényleg csak hiszti. Ha nem lesz végzettséged, akkor mi lesz? Keresel majd 100 pár ezret és ugyanúgy egymás hegyén-hátán laksz majd másokkal. Csak az albi lesz, nem koli.

Sajnos muszáj a későbbi eletedhez valamilyen végzettség. Bármit tanulsz ezután is, ugyanúgy lesz stressz, nehezek lesznek a vizsgák stb.

Ahhoz, hogy máshova jelentkezz, már lecsusztal ebben a félévben. Hétvégéig lehetett jelentkezni a szeptemberben induló képzésekre.

Esetleg pótfelvételi, de akkor meg fizetősön lennél.

Van egyébként konkrétan bármi, ami érdekelne? Amit szívesen dolgoznal később? Sajnos hosszú távon kell gondolkozni, az a 3 év egyetem hangyafing a 40 évhez képest, amit utána kell dolgoznod.

Én azt mondom alapvetően, hogy megéri váltani, de ahhoz kéne egy másik opció és tényleg komolyan kell gondolni.

A körülmények nem fognak változni más szakon sem, ezt ne felejtsd el.


Én a helyedben utána néznék annak, hogy milyen mesterszakra mehetnél alapszak után.

Mert ha jövő szeptemberben mehetnel egy olyan mscre, ami inkább érdekel, akkor az is egyfajta motiváció lehet. Ráadásul msck gyakrabban vannak levelezőn, jobban tudnál mellette dolgozni.

Nagyon sok irányban lehet menni, akár kredit potlassal. Szerintem ez egy jobb opció, mint kompletten a kukába dobni 4 félévet. De azt vedd figyelembe, hogy ez a te életed és az égvilágon senki nem fogja helyetted megoldani ezt a helyzetet.

Tégy belatasod szerint ne húzzon vissza senki. Ha passzívra mennél, akkor menj. Majd beletorodik a család, ez a te életed.

Tényleg nagyon fontos, hogy ezt te is megertsd és a családod is.

Egyébként milyen szakon vagy? Milyen irányban tudnál vele dolgozni? Sehogy sem tudod magad elképzelni ebben a szakmaban?

2020. febr. 17. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:
Anglisztikán tanulok, államilag támogatott finanszírozási formában. Én egyáltalán nem vagyok egy bölcsészgyalázó típus és nem gondolom, hogy csak a mekibe jó egy ilyen diploma és elég sok pozitív példát is látok a környezetemben, viszont azért ez mégsem egy olyan szak, amire az ember csak úgy azt tudja mondani, hogy "megcsinálom, mert kell a munkámhoz és majd utána mégis ezzel foglalkozom 40 évig" vagy hasonló. Valóban érdekel, amit tanulok, viszont e-mögött nincsen semmilyen cél vagy motiváció, hogy én pl. tolmács szeretnék lenni, most mondtam valamit. Persze, nem is kötelező csak ebben gondolkozni és bármi egyebet is tanulhatok még bármikor, viszont jelenleg így sokkal nehezebb, mert úgymond nincsen miért kibírni és végig szenvedni azt az egy évet. Ez lehetséges, hogy rövid időnek tűnik, de így nem az. Korábban még én is úgy voltam vele, hogy ezt már megcsinálom és majd utána keresek új lehetőségeket, de érzem magamon, hogy ez így nem biztos, hogy jó nekem és egyre inkább ezt érzem. Nem tudok már passzív félévre menni, szóval ezt mindenképpen végig kell csinálnom vagy pedig otthagyhatom. A mester sem jelent túl nagy változatosságot e tekintetben.
2020. febr. 17. 12:39
 18/30 A kérdező kommentje:
Ha esetleg olyan szakon tanulnék, ahol azt érezném, hogy ténylegesen van értelme és eredménye a munkámnak, akkor szerintem már eleve az is sokat segítene. Nyilván ez csak akkor derül ki, ha adok neki egy lehetőséget. Viszont nekem alapvetően nem a tanulással van a problémám. Ezen a szakon sem volt 4,5-nél alacsonyabb átlagom és az utolsó félévemben is 4,7 lett az átlagom (és itt már tényleg elegem volt belőle) és erre nem lehet ráhúzni azt, hogy "anglisztika=büfészak". Itt azt érzem, hogy hiába tanulok és hiába készülök, nem ér semmit. Az egy darabig még motivált, ha jó jegyet kaptam vagy kaptam ösztöndíjat, de már egyre kevésbé. Magamon sem érzem, hogy sokkal többet fejlődtem volna amióta itt tanuok. Leírtam azt is, hogy miért nincsen elég sok motivációm a szakomhoz. Illetve a tanárok részéről is többségében csak negatív visszajelzéseket kaptam (volt néhány pozitív is, nem mondom, de pl. az angoltudásom mindenki becsmérli, pl. hiába sikerült az egyetemen az alapvizsgám is elsőre, hiába sikerülnek a tárgyaim, hiába van felsőfokú nyelvvizsgám, mégis azt hallgatom, hogy az A0-t sem érem el, nemhogy a C1-et) és azt éreztetik velem, hogy én nem erre a szakra való vagyok.
2020. febr. 17. 12:39
 19/30 A kérdező kommentje:
Soha nem voltam egy buliban sem a 21 évem alatt, nem is vágyom rá. Valamint tanulni jöttem az egyetemre, ezt vállaltam és ezt is kell csinálnom. Viszont én bevallom, hogy nem esik jól így élni, hogy felkelek, bemegyek az egyetemre, tanulok, alszok pár órát és másnap kezdődik az egész előröl. Nemhogy bulizni nem járok, de egy jóleső beszélgetést nem tudok lefolytatni senkivel sem, a hobbijaimra sincsen semmi időm és energiám, illetve nem tudom magam kipihenni sem normálisan. Tényleg hiába megyek el pl. megnézni egy filmet a mozikban, utána rosszabbul érzem magam, mert azt érzem, hogy elvesztegettem az időmet. Szimplán úgy alakult a helyzet, hogy nem találtam olyan embereket magam körül, akiknek valóban élvezném a társaságát. Én az elején teljesen lelkes voltam, odamentem másokhoz beszélgetni, szívesen segítettem is bármiben és így tovább, de rá kellett jönnöm, hogy valahogy nem olyan emberek vesznek körül, akikkel én valóban jól érezném magam és szívesen beszélgetnék, szívesen találkoznék és ez szerintem többnyire kölcsönös is, mert ég és föld vagyunk.
2020. febr. 17. 12:39
 20/30 A kérdező kommentje:
Dolgoztam már, szóval nincsen szükségem arra, hogy most kipróbáljam és es visítva rohanjak vissza a suliba... Tudom, hogy mi a különbség a kettő között, én nem is a tanulást akarom megúszni, nem dolgozni és hip-hop meggazdagodni akarok, nincsenek ilyen illúzióim, tudom, hogy mit ér ma egy érettségi stb., csak szimplán azt érzem, hogy amit jelenleg csinálok annak semmi értelme nincsen és csak negatív hatással van rám, emiatt érdemesebb lenne változtatni. Nyilván az is jobb lenne, ha lenne egy konkrét és biztos tervem, de nincsen és emiatt nem mertem még kiiratkozni, csak úgy felállni és félbehagyni, mert bizonytalan vagyok.
2020. febr. 17. 12:40
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!