A több generációs együtt lakás valóban megnöveli az élettartamot és egészségesebbek leszünk, ha jó viszonyban élünk együtt a generációval?
Állítólag ahol kultúra a több generációs együtt lakás mint pl olaszoknál, spanyoloknál, ahol mamma meg mindenki együtt lakik boldogan szeretetben, ott több az átlag életkor nyilván sok tényező meg szerepet játszik ebben, de a jó tarsas kapcsolatok mindenképp fontos tényező.
Ugye nálunk is pl arra törekednek a fiatalok, hogy minél jobban lezárják a szülői kapcsolatot és egyedül boldoguljon egy fiatal. Mert pl ha egy férfi tarja anyukájával a kapcsolatot netán vele lakik máris ciki meg gyerek még, meg anyuka pici fia stb. Aztán meg lehet nézni a magyarok átlag életkorát és egészségi állapotát.
Kétségtelen tény, hogy a harmonikus, kiegyensúlyozott életvitelű emberek tovább élnek, mint a gyűlölködők, vagy a stresszesek.
Az is igaz, hogy az olasz rokonságom mind 90 felett halt meg, a gyerekeik is 70 felettiek, egész életükben együtt laktak családostól és így érezték jól magukat. (Persze nem 50m2-es panelekben)
A magyar rokonom, őszintén, tiszta szívből, krokodilkönnyekkel megsiratta a 94 éves anyósát, amikor az meghalt.
Más ott a szemlélet, a hitélet, mások a körülmények.
Még az agglegény is lakik együtt valakikkel - ha mással nem, akkor a megözvegyült sógornő családjával - a magány szinte ismeretlen fogalom.
Ott nincs GYES vagy GYED, a nő megy vissza dolgozni 2 hét után, a gyerekek meg maradnak a nagyszülőkre. Az bölcsik, ovik privátok és húzósan fizetősek (ha van egyáltalán)
így alap, hogy a családok összefognak.
Azokban a kultúrákban, ahol több generáció él együtt, kőkemény hierarchia van. A családfő a nagymami, vagy a nagypapi, és ő dönt arról, hogy az unoka hova menjen iskolába, és hogy milyen szőnyeg legyen a nappaliban.
Boldogan, szeretetben? Nem mondanám. Egy részről könnyebb az élet, a mindennapi gondok jobban megoldhatók - gyerekfelügyelet, idősgondozás - másfelől a fiatalabb korosztály sokszor vállalhatatlan kompromisszumokra kényszerül. Nincs döntési lehetősége felnőtt korban sem. Sosem válik le a szülőről, csak amikor az meghal, és átveszi a helyét. Szerintem nem egészséges.
Mifelénk is így volt, nincs száz éve, hogy változott ez.
Hogy az egyéni egészségi állapotot befolyásolja, hogy tulajdonképpen nem kell felelősséget vállalnod a családért, mert az öregek döntenek? Lehet. Kevesebb a stressz? Lehet.
De én nem szeretnék így élni.
#4
" A családfő a nagymami, vagy a nagypapi, és ő dönt arról, hogy az unoka hova menjen iskolába, és hogy milyen szőnyeg legyen a nappaliban."
Ha ismernéd a mediterrán életet, akkor nem írnád ezt a butaságot, mert ez nem igaz!
Egymás alatt-fölött-mellett laknak, egy udvarban, egy helyrajzi számon, de külön lakásokban és szó nincs róla, hogy az egész dinasztia sorsáról a nagyszülők döntenek, a továbbtanulást és s szőnyeget is beleértve.
Nálad rekedt meg az idő 100 évet, ráadásul még terjeszted is!
Nem attól lesz mama pici fia, hogy tartja a kapcsolatot az anyjával (de gondolom, jó félremagyarázni), hanem arra, hogy kvázi gyerek marad, mert az anyja csinál meg helyette mindent.
Nekem az ilyenek nem felnőttek. Ismerősöknél is van, esküvőre készül a párocska, de még csak egymásnál alszanak, mert mindkettőt betakarja még este anyuci. Nem élnek életvitelszerűen együtt, nem fizetnek rezsit, felváltva főznek rájuk az anyukák. Így beleragadnak a gyerekszerepbe, és akkor koppannak majd, ha a szülők meghalnak vagy lebetegednek.
Az enyémet biztos nem. Az anyám igazi vérszívó. Ő az energiámból táplálkozna én meg tönkremennék. Tuti túlélne.
Anyós dettó a férjemmel.
Így a hosszú élet csak külön szavatolt.
Nem.
Ez a legtöbb helyen kényszer.
Én azt vallom,hogy az a normális,ha minden család külön éli az életét.
Egy lakásban élni kifejezetten káros.
Teljesen más az életvitele különböző generációknak.
Sőt,ha engem kérdezel én a nagycsaládot sem tartom normálisnak.
Nem jut figyelem a gyerekekre.És nem egészséges,hogy nincs külön szobája minden embernek,vagy az,hogy rengeteg embernek kell megosztoznia a fürdőszobán.
" Több a munkamegosztás"
Ezzel csak az a baj,hogy ahol több ember van,ott több a munka is.Lehetetlen rendet tartani.
Mindenkinek mások az igényei.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!