Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Ha nagyapám a haszonélvező,...

Ha nagyapám a haszonélvező, és velünk egy házban élő nagybátyámnak 6% tulajdonrésze van, akkor is kitehet bárkit a lakásból?

Figyelt kérdés

Nagyapám házában élünk, ő a haszonélvező és a ház 75%-a is az övé. Özvegy már (sajnos). Egy háztartásban él velünk a munkanélküli fia. Másfél éve lakunk itt, ez idő alatt egyszer sem fizetett rezsit. Mivel munkája csak ritkán van, így egy idő után felhagytam a könyörgéssel, mi fizetünk mindent a párommal. Nagyapám nyugdíjából a jelzálog hitelt vonják ami elég szép összeg, így ami kevéske összeg marad a nyugdíjból, abból vesszük a gyógyszert (a közgyógyát elvették) és fizetjük a gáz számlát.

A lényeg,h most a nagybátyám a fejébe vette,h kitesz minket a házból, mert "ő a tulajdonos és ő a főnök a házban". Én tudom,h nem tud mit kezdeni velünk de már marhára bosszant a dolog.

És igen.. mehetnénk albérletbe, de több okból sem megyünk. A többi testvér (anyámon kívül) nem törődik az apjukkal, nem látogatják, stb.. meg sajnálom itt hagyni beteg nagyapámat, most volt egy komoly műtétje, majdnem amputálták a lábát, szerencsére sikerült megmenteni a lábát. Párom nem soká kimegy külföldre dolgozni, épp azért,h anyagilag jobb legyen mert az itthoni fizetése nem sokat ér. Az lenne a kérdésem,h mivel tudnám egy kicsit letörni a szarvát a nagyszájú nagybátyámnak.



2014. febr. 10. 13:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%
Ott egyedül csak nagypapádnak van szava, hogy ki megy és ki marad, a nagybátyádnak nincs. Papád mondja el neki, hogy ő ne pattogjon a más házában. Inkább menjen munka után, ha olyan sok energiája van, ott vezesse le.
2014. febr. 10. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Természetesen ezek a dolgok lettek neki mondva, de ő köti az ebet a karóhoz. Ő az úr a házban, ezekkel a szavakkal mondta.
2014. febr. 10. 13:19
 3/12 anonim ***** válasza:
86%

A nagybátyád hatalmas tévedésben van, ugyanis a haszonélvező a főnök a házban. Vagyis a nagyapád és nem ő.

A nagyapád konkrétan kirakhatja a szűrét, ha épp ahhoz van kedve.

2014. febr. 10. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
74%
A nagyapád mondja meg neki, hogy ha nem tud békében együttélni, akkor kirakja őt. Hátha ettől visszavesz magából.
2014. febr. 10. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Pont a napokban mondta ezt neki de ugye szerinte ezt nem teheti meg vele az apja, mert ő x %-ban tulajdonos.

Közben ugye éjszaka az ő szobájába jár be tévézni (neki csak egy ágya van a lakásban), cigizik a szobájában. Hiába mondtam már szépen és csúnyán is,h menjen ki a szobából ha rágyújt, le se tojja.

Én már nem tudom,h mit lehetne tenni. Nagyapám egészsége elég ingatag, most műtötték eszi miatta a sok ideget (ő is).

2014. febr. 10. 13:30
 6/12 anonim ***** válasza:
72%
Akkor igenis tegye ki a nagyapád a fiát. Hívja ki8 a rendőrséget, majd ők megmutatják annak az észlénynek, hogy hol a kijárat, ha már magától nem találja meg.
2014. febr. 10. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Most 3-ra kaptunk időpontot egy ügyvédhez. Kíváncsi leszek,h mit mond.
2014. febr. 10. 13:34
 8/12 anonim ***** válasza:

Ha van haszonélvezeti jog egy ingatlanra, akkor a haszonélvező jogosult azt birtokolni, használni, használatáért díjat szedni. Azaz jelen esetben a tulajdonrésszel bíró tulajdonos csak akkor használhatja az ingatlant, ha ehhez a haszonélvező hozzájárul, ezt a haszonélvező lakbér fizetéséhez kötheti.

A résztulajdonos tulajdonrészét eladhatja, de erre is a haszonélvezőnek elővásárlási joga van. De ha más veszi meg a tulajdonrészt az sem korlátozhatja a haszonélvezőt a birtoklásban, használatban, használati díj szedésben.


A tulajdonosnak ahhoz van joga csak, hogy


1959. évi IV. törvény

a Polgári Törvénykönyvről


A haszonélvezet és a használat


157. § (1) Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti.

(2) A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

(3) A haszonélvezeti jog a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad.

(4) A haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn.

158. § (1) Szerződés alapján haszonélvezet azzal keletkezik, hogy a dolgot átadják, az ingatlanra vonatkozó haszonélvezeti jogot pedig az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik.

(2) Ha az ingatlanon jogszabálynál, bírósági vagy hatósági rendelkezésnél fogva keletkezik haszonélvezet, a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni; ha ez elmarad, a haszonélvezet a dolognak csak rosszhiszemű vagy olyan megszerzőjével szemben érvényesíthető, aki a dologért ellenszolgáltatást nem adott.

159. § (1) A haszonélvező jogának gyakorlásában a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével; terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket.

(2) A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de annak gyakorlását átengedheti. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - a dolog használatára nem tart igényt.

(3) A haszonélvező köteles a tulajdonost a dolgot fenyegető veszélyről és a beállott kárról értesíteni - ideértve azt az esetet is, ha őt harmadik személy a haszonélvezet gyakorlásában akadályozza -, köteles továbbá tűrni, hogy a tulajdonos a veszély elhárítására, illetőleg a kár következményeinek megszüntetésére a szükséges intézkedéseket megtegye.

(4) A haszonélvezet megszűntével a haszonélvező köteles a dolgot visszaadni. A haszonélvező felelős a dologban bekövetkezett károkért, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést a haszonélvező nem köteles megtéríteni.

160. § A haszonélvező a haszonélvezet keletkezésekor meglevő elhasználható dolgokkal, gazdasági felszereléssel és állatállománnyal a rendes gazdálkodás által indokolt mértékben rendelkezhet; a haszonélvezet megszűnésekor azonban köteles ezeket pótolni, ha pedig ez nem lehetséges, értéküket megtéríteni.

161. § (1) A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.

(2) Ha a haszonélvező a dolgot rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja, vagy a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet.

(3) Ha a haszonélvező nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

(4) A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását átengedte.

162. § (1) A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégeztetheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.

(2) A haszonélvezet megszűntekor a haszonélvező követelheti a tulajdonostól a szükséges költségek megtérítését, levonva azokból az időközi értékcsökkenésnek megfelelő összeget. Ha a tulajdonos gazdagodása az így megállapított összeget meghaladja, a különbözetet is köteles megtéríteni.

163. § (1) Ha a dolog egészben vagy jelentős részben elpusztul, a tulajdonos nem köteles azt helyreállítani.

(2) Ha a tulajdonos a dolgot helyreállítja, a haszonélvezeti jog feléled, de a tulajdonos kérheti a helyreállításra fordított összeghez mért korlátozását.

(3) Ha a tulajdonos a dolgot nem állítja helyre, a haszonélvezet megszűnik; ha azonban a haszonélvezet tárgya helyébe más dolog lép, a haszonélvezet erre terjed ki. Ha a dolog helyébe pénzösszeg lépett, a haszonélvező az összegnek a dolog helyreállítására vagy pótlására fordítását is követelheti.

164. § (1) A kamatozó követelés vagy más hasznot hajtó jog haszonélvezetére a dolgok haszonélvezetének szabályait kell megfelelően alkalmazni.

(2) Haszonélvezettel terhelt jogot a haszonélvezetre kiterjedő hatállyal csak a haszonélvező hozzájárulásával lehet szerződéssel megszüntetni vagy a haszonélvező hátrányára megváltoztatni.

165. § (1) A használat jogánál fogva a jogosult a dolgot a saját, valamint együttélő családtagjai szükségleteit meg nem haladó mértékben használhatja és hasznait szedheti. A használat jogának gyakorlása másnak nem engedhető át.

(2) Egyebekben a használat jogára a haszonélvezet szabályait kell alkalmazni.

2014. febr. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
58%
Nagybátyádnak semmihez semmi joga, papád tegye/tetesse ki.
2014. febr. 10. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A nagyfater a "főnök", mivel a haszonélvezet a tulajdonjognál is erősebb jog!
2014. febr. 10. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!