Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Kinek a gondja a fogyatékos...

Kinek a gondja a fogyatékos rokon gondozása, ha a férjem meghal? Anyósomé, vagy az enyém?

Figyelt kérdés
Eredetileg egy agresszív ember volt és ezért anyósom nem merte magához venni fogyatékos testvérét.Azóta férjem hatására "szót fogad".Mentális problémái vannak és nem annyira súlyos,de azért fogyatékos.Ez a baj,hogy ő ezt kihasználja.Ha nem lenne férfi a háznál,a nőknek a fejére tojna.Annak idején megkérte anyósom,hogy ne idegenek foglalkozzanak,inkább férjem gondozza és anyósom is segít ebben.Ma összezörrentünk,mert anyósom rámförmedt,hogy én miért nem figyelem,hogy lejárt valami papírja(nem is tudtam,hogy van olyan papírja).Mondtam nem hiszem hogy ezt nekem kéne figyelni nem az én rokonom.Persze én főzök ,mosok,takarítok rá és az általa + pénzt is mi osztjuk be,de nem hiszem hogy ilyen hangsúlyban kéne ezt mondani.Erre Még jobban nekem ugrott,hogy lehet hogy nem az én rokonom,de én is élvezem a pénzt amihez általa jutottunk.Ez kb 5M,ezért haszonélvezetet kapott a nagybácsi a férjem házából.3M egy örökségből,de mi fizettünk ki 1M tartozást,ami anyósommal közös volt.A havi bevétele úgy 80.000ft.Szóval ez a pénz,amit szerintünk sajnál tőlünk.6éve gondozzuk.Anyósom szerint,ha férjem meghalna,akkor nekem kell vele foglalkozni az 45kg-ommal.Hamar leszarna....Szerintem pedig az ő testvére.Persze ez így leírva egyértelmű,hogy az én dolgom lenne,vagy mégse?Hozzáteszem anyósom is itt lakik nálunk és ő is kapott haszonélvezetet,mert inkább beszállt a házba,minthogy külön költözzön.Szóval ahogy vesszük még ő is itt van nekem mint probléma és akkor még a testvére is az én bajom legyen?(szerencsére csak elmélet,de ezen úgy összeugrott a férjem és anyósom)

2013. júl. 31. 13:46
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Átbeszéltük a férjemmel a vitát és anyósom fő mondanivalója ez volt: "Ha a pénzt el tudtuk költeni,akkor maradjon az én gondom a testvére".
2013. júl. 31. 14:51
 12/17 anonim ***** válasza:
87%

Annak, aki felvállalja a gondozását. Senkit sem lehet erre kényszeríteni. Anyósod fogyatékos testvérének gondozása leginkább az ő gondja volna, nem a tiéd.


Egy jó tanács: ha anyóspajtás ilyen agresszív és önző ember, mint ahogyan leírod, akkor a haszonélvezetet fizessétek ki neki és minél előbb rakjátok ki a házból. Ugyanis, ha tényleg meghal a férjed, akkor te nagy bajban leszel egy kéretlen haszonélvezővel: mégcsak elköltözni sem tudsz sehova, hogy új életet élhess és megszabadulj a rád tapad piócáktól.

2013. júl. 31. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
67%

Tiszta vizet öntve a pohárba:

-> Az fog vele foglalkozni, aki elvállalja. Nem kötelezhető erre senki. Ez nagyon nagy felelősség és önfeláldozás.

-> A haszonélvezeti jog miatt majd nem tudjátok őt kirakni a lakásból. Ez hiba volt. A gondnoka (felnőtt korban nem gyám van, hanem gondnok), majd élhet vele együtt a házban.

Ha akarja, titeket kirakhat.

-> A havi bevétele az ő létfenntartására van, csak rá költhetitek, másra nem. A 80.000 Ft-ot nem magatokra kell költeni, hanem rá, az ő létfenntartására. Gondolom így is cselekedtek, hiszen eltartjátok őt.

-> Ezt a pénzt később (férjed halála után -> ezt leírni is szörnyű), a majdani gondnoka fogja kezelni.

-> Az 5 milliót nem szabad ide keverni, mert az azért a ti pénzetek, mert azzal váltotta meg a haszonélvezeti jogot. Annak nincs köze az ő eltartásához.

-> Honnan tudjátok, hogy te halsz meg előbb vagy a férjed?

2013. júl. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
A haszonélvezet korlátozott anyósomnak és a gondozottunknak is.Annyi,hogy itt lakhatnak behatárolt területen és nem költözhet ide senki ha mi nem engedjük meg.Le vagyok védve.Hivatalosan nem vagyunk neki semmi,mert aláíróképes.
2013. júl. 31. 20:40
 15/17 A kérdező kommentje:
Igen az 5M miatt kellett haszonélvezetet adni.A családsegítőtől is kijöttek ellenőrizni.
2013. júl. 31. 20:42
 16/17 anonim ***** válasza:

légy szíves mesélj többet erről a korlátozott haszonélvezetről.


A tulajdoni lapon hogyan jelenik ez meg?


sima hasz,élvezetnél én félnék, hogy a gondnoka úgy dönt, hogy a házat ki kell adni, és a fogy.embernek az intézeti ellátásához az albérleti díjra is szükséges van.

ti pedig mehettek a híd alá még tulajdonosként is !

2013. aug. 1. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Pontosan nem tudom,mert nem olvastam a szerződést,de a férjem sose kockáztatná a gyerekei biztonságát.Szóban elmondva ez a korlátozott haszonélvezet.Ez egy kétszintes ház.Anyósomnak 70m2 van megjelölve alul és az udvar első része 100m2.Engedély nélkül nem költözhet ide senki.Annyi,hogy ha meghalna a férjem,akkor én ne tehessem ki anyósom.Hasonló van írva a fogyatékosnak is,csak kisebb terület.Őt se lehet kitenni,de nem költözhet ide senki.Mivel a férjem nevén van a ház 100%-ban,halála esetén a két fiunk örökli és én a fél házra a haszonélvezetet,ami teljes értékű.A ház 2X90m2.Az udvar 1000m2.Egyedül a sógorom nincs ide bebiztosítva,mert neki nincs semmi köze a házhoz.Lehet,hogy haszonélvezete van az értelmi fogyatékosunknak,de NEM költözhet ide senki.Ez papíron van tisztázva,tehát nem csak mi mondjuk hogy nem,mert nem akarjuk.
2013. aug. 1. 20:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!