Sógornőmet valószínűleg terrorban tartja a férje, hogyan lehet segíteni egy ilyen emberen?
Régebben is verte, sokszor alázza nyilvánosan is. Kiabál vele...stb.
Most már az egyik fia is átvette ezt a stílust, ugyan így beszél a fiatal 20 éves feleségével.
Rém kellemetlen amikor náluk vendégeskedünk, hogy ezt kell hallgatni.
Tulajdonképpen a kéz férfi már a két nőt alázza folyton.
Már én érzem magam kellemetlenül miattuk.
Egy olyan helyzetben, ahol valakit terrorban tartanak a családtagjai, nagyon nehéz és érzékeny beavatkozást igényel a segítségnyújtás. Az alábbi lépések segíthetnek a sógornődnek és a családnak anélkül, hogy még több feszültséget okoznának:
1. Figyelem és támogatás
Tartsd vele a kapcsolatot: Fontos, hogy a sógornőd érezze, nincs egyedül, és van valaki, aki meghallgatja.
Légy empatikus: Kerüld az ítélkezést vagy a tanácsadást, amíg nem érzi magát elég biztonságban ahhoz, hogy megnyíljon.
2. Beszélj vele bizalmasan
Egyéni beszélgetés: Ha van rá lehetőség, próbálj vele négyszemközt beszélni. Kérdezd meg, hogyan érzi magát, és biztosítsd, hogy támogatod őt.
Tudd meg, mit szeretne: Lehet, hogy fél vagy bizonytalan abban, mit tegyen. A döntés joga mindig az övé, de te segíthetsz neki abban, hogy megismerje a lehetőségeit.
3. Ismerd meg a helyi segítségnyújtási lehetőségeket
Segélyvonalak: Magyarországon elérhető az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) a 06-80-20-55-20 telefonszámon, amely anonim módon nyújt tanácsot és segítséget bántalmazott nőknek.
Nőjogi szervezetek: Az olyan szervezetek, mint a NANE Egyesület, szintén segítenek bántalmazott nőknek jogi és érzelmi támogatást nyújtani.
4. Figyeld a veszélyt
Fizikai bántalmazás: Ha súlyosbodik a helyzet, és a bántalmazás testi sérülést okoz, azonnali beavatkozás szükséges. Ekkor rendőrségi feljelentést kell tenni, amit akár anonim módon is megtehetsz.
Gyermekvédelem: Ha a családban gyerekek is élnek, akik tanúi vagy elszenvedői a bántalmazásnak, érdemes a gyermekjóléti szolgálatot értesíteni.
5. Vendégeskedés és határok
Csökkentsd a látogatásokat: Ha a helyzet kellemetlen és feszültséget okoz, érdemes kevesebbet vendégeskedni náluk, hogy ne erősítsd az alárendeltséget.
Mutass példát: Saját viselkedéseddel (pl. tisztelet, nyugodt kommunikáció) megmutathatod, hogyan lehet egészségesen viselkedni másokkal szemben.
6. A férfiak viselkedése
Fiatal férj támogatása: A fiatalabb generáció viselkedése változhat, ha példát mutatsz neki, és esetleg elbeszélgetsz vele az általa okozott hatásokról.
A férfiak felelőssége: Az idősebb férfiak esetében nehezebb a változás, de ha van rá mód, beszélj valakivel, akire ők hallgatnak (pl. rokon, barát).
7. Sógornőd mentális állapota
Támogasd szakemberhez fordulását: A mentális instabilitás vagy stressz miatt fontos lehet pszichológus vagy tanácsadó bevonása. Ha nem hajlandó erre, finoman javasolhatod neki a segítség elfogadását.
Összegzés
Az ilyen helyzetek kezeléséhez sok türelem, empátia és óvatosság kell. Ne feledd, hogy a beavatkozás érzékeny téma, de a helyzet javításában nagy szerepet játszhatsz azzal, hogy támogatod sógornődet, és tájékoztatod a lehetőségeiről. Ha a helyzet súlyosbodik, külső szakmai segítség bevonása elengedhetetlen.
Kérdés:
Kért valaha töled segitséget?
Védi a fiúkat otthon, pl: á nem olyan rossz, amilyennek látszik?
Tehát te a férj testvére vagy.
Lehet, hogy vele, vagy a szüleitekkel kéne ezt megbeszélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!