Mi az a vérfertőzés?
10-es válaszolónak....
Lehet igazad van, de azt tudd, hogy jó 100 éve még annyira nem volt köztudott, hogy ez a bizonyos vérfertőzés akkora gond... És sok esetben direkt házasodtak közelebbi rokonok, főként unokatestvérek. Hogy miért? A vagyon miatt. Hogy családban maradjon vagy mi... Meg akkortájt nem is maga a házasulandó választott párt, hanem a szülei választottak neki, beszélték le, és sokszor tizenpár évesen már házasok voltak a fiatalok. Ráadásul ez inkább a gazdagabb családokban volt jellemzőbb...
(Hozzáteszem, bár tök más téma, látva a mai világot ezek a szülői döntésen alapult házasságok sokkal jobban működtek, sokkal többen szerették egymást egy életen át - akár vérfertőző volt, akár nem...)
Viszont ahogy fejlődött a tudomány a vérfertőző kapcsolatokat nyilván kerülték. Azóta csak a beteges emberek keresik ezt önszántukból...
Kis technikai háttérinfó, leegyszerüsítve:
A gének úgynevezett allél-párokból álnak. Egy allél lehet domináns vagy recesszív. Nagy betüvel jelöljük a domináns allélt, kicsivel a recesszívet.
Pl:
- "Aa": ez egy olyan gén, amiben az egyik allél domináns a másik pedig recesszív, ezt heterozigótának hívjuk.
- "bb": ebben a génben mindkét allél recesszív, ezt recesszív homozigótának hívjuk
- "CC": itt mindkét allél domináns, ennek domináns homozigóta a neve
Ami fontos, hogy a génjeidet úgy öröklöd, hogy minden géned egyik allélját az egyik szülödtöl, a másik allélt a másik szülödtöl öröklöd, de hogy kitöl melyiket, az véletlenszerü.
Tehát ha van egy ember aki "Aa", neki az utódai kaphatnak töle "A"-t is és "a"-t is. Viszont aki "AA" az csak "A"-t tud továbbadni a gyermekeinek(aki pedig "a" az szintén csak "a"-t)
Ha pl van egy pár: Az egyik "AA", a másik pedig "Aa", akkor nekik a gyerekeik vagy "AA"-k lesznek, vagy "Aa"-k
(hiszen az elsö szülötöl csak domináns allélt tudnak örökölni, a másiktól viszont dominánsat vagy recesszívet is)
Amit még fontos tudni, hogy egy csomó genetikai betegség "recesszíven" öröklödik. Ez azt jelenti, hogy csak akkor leszel beteg, ha a betegségért felelös gén mindkét allélja recesszív.
Pl. ha egy betegségért felelös gént a "c" betüvel jelöljük, akkor egy ember lehet "CC", "Cc", vagy "cc"...
Ha a betegség "recesszíven öröklödik" az azt jelenti, hogy csak akkor jön elö, ha "cc" vagy. Ha "CC" esetleg "Cc", akkor nem vagy beteg.
Tehát ha valaki egészséges, az vagy "Cc" vagy pedig "CC".
Aki beteg, az "cc".
A nem-betegekböl aki domináns heterozigóta(tehát "CC"), annak a gyerekei sose lesznek betegek, hiszen mindíg egy domináns allélt örökít tovább(a betegséghez meg ugye kell két recesszív allél)
Aki viszont nem beteg, de heterozigóta(tehát "Cc"), azt "hordozónak" hívjuk, hiszen a gyerekeire örökítheti a recesszív allélt, ami a betegséghez kell.
Ha mondjuk egy olyan populációt nézünk, ahol szabadon párosodnak az emberek, akkor így alakul a dolog:
Szülö 1 + Szülö 2 -> { Lehetséges gyerekek }
AA + AA -> { AA }
AA + Aa -> { AA, Aa }
AA + aa -> { Aa }
Aa + Aa -> { AA, Aa, aa }
Aa + aa -> { Aa, aa }
aa + aa -> { aa }
Ezekben a kombinációkban a 10 különbözö lehetöségböl 3 beteg.
A vérfertözéssel az a baj, hogy a szülök genetikailag eléggé hasonlítanak egymásra:
Szülö 1 + Szülö 2 -> { Lehetséges gyerekek }
AA + AA -> { AA }
Aa + Aa -> { AA, Aa, aa }
aa + aa -> { aa }
Itt a betegek aránya már 5-böl 2.
#15 nem lehet, hogy igazam van, hanem igazam van.
Ez egy olyan település, ahová a beltenyészet miatt kellett több száz embert állami támogatással betelepíteni. Itt nem a direkt házasodásról meg az anyagi javakról volt szó, hanem arról, hogy biciklivel meg lovaskocsival nem jártak el az emberek másik 10-15km-re lévő településekre párt keresni, hanem ott helyben oldották meg.
"100 éve még annyira nem volt köztudott, hogy ez a bizonyos vérfertőzés akkora gond"
Már több ezer éve tud az emberiség a vérfertőzésről. Sőt már 25-30 ezer évvel ezelőtt az őseink is kerülték a családon belüli szaporodást. Nem tudatosan, hanem ösztönből. Mivel az evolúció ezt így oldotta meg.
"Hozzáteszem, bár tök más téma, látva a mai világot ezek a szülői döntésen alapult házasságok sokkal jobban működtek"
Papíron lehet. A valóságban emberek százezreinek az életét tették tönkre a kényszerházasságokkal.
Nem tudom mi a nemed, de tegyük fel hogy egy 16 éves lány vagy, akinek még soha nem volt kapcsolata, és élete első szexuális élményét egy számára ismeretlen emberrel kell létesítenie. Csupán csak azért, mert a családi érdek ezt kívánta.
Te mennyire díjaznád ezt?
Ja és igen, régebben 16 évesen már simán elkeltek a lányok, 17-18 évesen már szültek. Aztán leéltek egy "boldog" életet egy kényszerházasságban.
Ahogy kicsit részletesebben leírta a felettem szóló, vannak recesszív (ezek kisebb eséllyel öröklődnek az utódra) és domináns (ezek nagyobb eséllyel öröklődnek) gének. Na most az ember olyan nagyszerű találmány, hogy a genetikai betegségek, pl. rákva való hajlam (de amúgy a szőke haj is) álltalában recesszív. Azaz kisebb eséllyel öröklődik tovább. De ha a szülők rokoni kapcsolatban állnak, akik nagyobb az esélye, hogy a mindkettejüknél adott génből ugyan az a kevésbé előnyös, recesszív fajta van, így nagyobb eséllyel öröklődnek a rosszabb gének, nagyobb eséllyel adódik tovább genetikai betegség. Így pl. lehet mindkét szülő hajlamos egy kicsit a rákra, akkor a gyerek nagyon hajlamos lesz rá.
Az uralkodói családoknál, akik gyakran házasodtak családon belül, megfigyelhető, hogy kinézetre is és pszichésen is gyakoribb a betegség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!