Apuka elvihetti kulfoldre a gyereket?
Kettos allampolgar az edesapa, es a kislany minden nyaron 1-2 honapt szokott a kulfoldi nagyszuloknel tolteni.
A hetvegen mondta, hogy juniusba utaznak ki de vissza mar csak o jon mert a kislany ott kezdi majd az iskolat es a nagyszulokkel fog elni.
Az itt maradt nagyszulok, akik eddig nagyon sokat segitettek mit tehetnek? Milyen jogaik vannak? Tehet ilyet az edesapa?
A kislany is kettos allampolgar!
"Páran írták, hogy a gyámügy beleszólhat, sajnos nem, pont a 2014 márc. 15-től hatályos új Ptk. tette "EU konformmá" a szülők jogait, mert korábban a gyámügynek még szocialista rendszer örökségéből megmaradt túlhatalma volt. "
Komoly? Megszüntették az engedélyhez kötést a kiskoru vegleges kulfoldre tavozasahoz? Hol lehet utánanézni, tudsz linket?
Tudttam, hogy siita es nem szunita. Tisztaba vagyok vele!
De legalabb nem szir (haboru van) nem egyiptomi (szegenyseg, kormanya sincs), Iranba legalabb iskolaba jarnak, a gazdasag is eleg jo volt tavalyig.
A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvényt hatályon kívül helyezte a 2013. évi CLXXXVII. törvény 67. § a), hatálytalan 2014. III. 15-től, helyette lett: új Ptk. NEGYEDIK KÖNYV CSALÁDJOG.
A 2014. március 15-tél hatályos változások a 2014/38-as Magyar Közlönyből jól áttekinthetők.
cikk a témában:
Olvasd el akkor, légyszíves, linkelt cikk ezen részét:
"Az új polgári törvénykönyv 2014. március 15-i hatálybalépését követően – ha a szülők között nincs erre vonatkozóan vita – már nem lesz szükség gyámhatósági jóváhagyásra a gyermek tartós külföldre távozásához. Változás az is, hogy az új Ptk. a külföldön tartózkodás céljához kötötten írja elő a szülői engedélyt: „a gyermek huzamos időn át – így tanulmányok folytatása, munkavállalás vagy más hasonló célból – önállóan vagy egyik szülőjével mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat külföldön.”
Ha a gyermek letelepedés céljából távozik külföldre, akkor a másik szülőnek kifejezetten a külföldön történő letelepedéséhez kell hozzájárulnia. Az erre vonatkozó információ másik szülőtől való visszatartása a gyermek jogellenes elvitelének megállapítását és visszavételének elrendelését vonhatja maga után – hangsúlyozta megkeresésünkre az igazságügyi tárca. – Mindez nem jelenti azt, hogy a külföldre költöző családoknak ne kellene továbbra is jelezniük a magyar hatóság felé ezen szándékukat: gyámhivatali engedélyre ugyan nem lesz szükség, de a jegyzőnél közölni kell, hogy a gyerek máshol teljesíti a tankötelezettséget, a járási hivataloknál pedig jelezni kell a lakóhely megváltoztatását – mondta el érdeklődésünkre Gaál Edina családjogi ügyvéd."
Cikkből:
"Az új polgári törvénykönyv 2014. március 15-i hatálybalépését követően – ha a szülők között nincs erre vonatkozóan vita – már nem lesz szükség gyámhatósági jóváhagyásra a gyermek tartós külföldre távozásához"
Ptk.-ból:
"4:152. § [A gyermek gondozása, lakóhelyének és tartózkodási helyének meghatározása]
(1) A szülők joga és kötelezettsége, hogy a gyermeket gondozzák, a gyermek megélhetéséhez és felnevelkedéséhez szükséges feltételeket biztosítsák.
(2) A szülők a saját háztartásukban kötelesek a gyermekük lakhatását biztosítani. A gyermek lakóhelye - ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik - a szülei lakása akkor is, ha a gyermek átmenetileg máshol tartózkodik.
(3) A szülő vagy a gyámhatóság a gyermek kiadását követelheti attól, aki a gyermeket jogtalanul tartja magánál.
(4) A tizenhatodik életévét betöltött gyermek a szülők lakóhelyét vagy a szülők által kijelölt más tartózkodási helyet a gyámhatóság jóváhagyásával a szülők beleegyezése nélkül elhagyhatja, ha az az érdekeivel nem ellentétes. A szülők lakóhelyének vagy a szülők által kijelölt más tartózkodási hely elhagyása önmagában a szülői felügyeletet - a személyes gondozás és nevelés kivételével - nem érinti.
(5) A gyermek huzamos időn át - így tanulmányok folytatása, munkavállalás vagy más hasonló célból - önállóan vagy egyik szülőjével mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat külföldön.
(6) A gyermek letelepedés céljából történő külföldre távozásához erre vonatkozó szülői engedély szükséges."
Ez van a közlönyben: letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése
(2) A külföldi tartózkodási hely kijelölését kérő szülő a kérelméhez csatolja azokat az okiratokat, így különösen a külföldi hatóság által kiállított környezettanulmányt, iskolalátogatási igazolást, a szülő jövedelemigazolását, befogadó nyilatkozatot, amelyekből megállapítható, hogy a gyermek nevelése, tartása, ellátása és tanulmányainak folytatása külföldön biztosítva van. A környezettanulmány beszerzéséről a szülő kérelmére a gyamhivatal gondoskodik.
Akkor most ez szerint mégiscsak kell engedély, nem?
Csak a szülök közti vita esetén van ez!
Így kezdődik:
"24. § (1) A szülők közötti vita esetén bármelyik szülő kérheti a gyámhivatal döntését a gyermek
a) huzamos időtartamú külföldi tartózkodási helyének kijelöléséről, ha a gyermek tanulmányok folytatása,
munkavállalás vagy más hasonló célból önállóan vagy egyik szülőjével távozik külföldre, vagy
b) letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelöléséről, ha a gyermek letelepedés céljából egyik
szülőjével külföldre távozik.
(2) A külföldi tartózkodási hely kijelölését kérő szülő a kérelméhez csatolja azokat az okiratokat...."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!