Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Kibirhatatlan nagyszulovel mit?

Kibirhatatlan nagyszulovel mit?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Sajnos az utobbi par honapban kifordult onmagabol nagypapam, teny hogy lehet en “kapattam” el azzal hogy mindenre ugrottam neki.

Sajnos mar egyedul el, apukammal nincs jo viszonya, en vagyok neki az egyeduli segitsege. Mindennap megyek hozza a napi apro bevasarlasait intezem, beszelgetek vele, ha valamire raehezett meg aznap visszavittem neki a boltbol. Orvoshoz kiserem, viszem, temetobe ami programot kitalalt en vittem, hoztam. Apolom, en vagom a hajat, illetve manikurozom es pedikurozom is, takaritok nala. Ezt eleinte honoralta is sokszor adott zsebpenzt is. Hetvegente elkisertem nagybevasarolni, segitettem mert latasserult.(vak)

Az utobbi 4-5 honapban elkezdett kovetelozoen Vagy lekezeloen beszelni velem masok elott pl bevasarlasnal De turelemmel kezeltem, es mikor hazaertunk akkor mondtam neki hogy ezt ne. Bocsanatot kert o neki en vagyok az egyeduli ember a vilagon meg akiben emgbizik stb stb. Nem tudtam ra haragudni mert persze szar egyedul. De aztan elkezdett surusodni ez ugyanugy, ha meg hetkoznap voltam

Nala gyakran martirkodott azzal a megjegyzeseivel hogy o neki nem sok van hatra igy ugy amugy... 85 eves.

Aztan ujra lekezelo lett majd ezek valtakoztak.


Ez is megvaltozott, az utobbi ket harom honapban mar zsebpenzt sem ad ( nem mintha elvarnam de teljesen szembemegy az “elveivel” arrol nem is beszelve hogy a bolti listat ideadja ha egyedul megyek es sokszor meg nekem kellett a sajat penzembol rafizetnem a holmijaira amit nem kertem el tole. (Jo nyugdija van, es maskor is ha nem kertem el 2-3 ezer forintot azonnal ideadta mert mondta hogy ne az en penzembol vasarolgassak neki, gyujtsem es magamra koltsem.) de sajnos a virushelyzet miatt allaskereso lettem es szoszerint kifillerezk az utobbi 2-3 honapban a penzt a boltra, korabban pedig mindig inkabb tobbet adott vagy hozott magaval hogy “be ne egjunk”.

Majdnem mindennapossa valtak ezek a lekezelo beszedstilusai mar egyre ritkabb volt mikor jokat beszelgettunk.

Szaz forintot es elrak mert en a korabbi esetekben is meg husz forintot is visszaadtam mert pontosan szerettem vele elszamolni hisz az o penze, de o akkor mindig ram szolt es meg anno o adott ra 1-2 ezer forintot.


Hetek ota fenn all az mar hogy elvarja hogy neki a varos masik vegebol hozzam a zsomlet, a zoldseget eminnen a gyumolcsot egy harmadik helyrol, ugy hogy naponta ugyanugy jarok hozza, es akkor talalja ki annak ellenere hogy mikor ez elkezdodott direkt felhivtam h van e barmire szuksege kulon ne kelljen haromszor le jarkalnom tole. Nem nincs, es aztan megis elvarta! ha en mondtam hogy nekem dolgom van es nem erek ra ne haragudjon hogy most sutemenyt vegyek a cukraszdabok, azon felul 2-3 orakat mindennap! Vele toltok mert parommal egyutt elek, ott is a haztartast rendbe kell tartsam, fozok arrol nem is beszelve hogy parommal is szeretnek egyutt lenni es este 7kor mar nem neki szeretnek zsomlet keresni.

Sokszor a piacon is csunyan beszelt mar velem es annak ellenere hogy megkertem erre hogy ne es csinalja nalam is betelik a pohar mert hiaba a nagypapam es tisztelem mar az alap korat is a labtorloje sem vagyok.

A mai nap volt a csucs kora reggel mentem erte mert o a piacra akart menni. Mint korabban irtam latasserult.

Elmondom neki mi mennyibe kerul de o eroszakoskodik hogy mar pedig o pl egyessevel veszi meg a repat. Mondom neki hogy nem tudja csomagban arulja a holgy. En szaggassam kette majd lemeri. Es az elado holgy is kondja neki h tenyleg csomagban arulja nem tudja egyessevel merni. Elkezd tragarul beszelni, es az elado holgy az en “tekintetem” miatt segitokeszen megsem a csomag aron szamolta a termeket amit en nem gyoztem megkoszonni. Mivel latasserult is egyszeruen ha keres egy dolgot amit en mivel reggel mar korbejartam egy adott dolgoret tudom mi van es mi nincs, de o eroszakkal ragaszkodik egy lehetetlen dologhoz pl csikoshaju dinnye es egesz legyen. A tegnapi dinnye amit felet vittem neki joizuen megette mezedes dinnye volt, neki az nem jo neki egesz kell es csikoshaju 3 kilos. Es minden egyes diNnyesnel megalltunk hogy meggyozodhessen rola hogy az haromszor akkora mint amit gondol, es o szerinte az nem csikoshaju.


Ezt a sokadik kor utan meguntam es mondtam neki hogy ez is nagy dinnye, vegyunk felet. En szemtelen vagyok, es meg itt is nyugodtan mondtam neki hogy Tata, en azert jovok reggelente veled a piacra boltba hogy segitselek, foleg ha nem latsz es ha egyszer az van odairva a termekekre hogy csomag vagy fel vagy barmi akkor higgyen nekem. En szemtelen vagyok, es masok elott en ot kioktatom ez nem segitseg amit en csinalok, stb stb menjek hazafele.

Nalam itt betelt a pohar elkertem a husanak az arat amit tegnap egy tavoli nagyaruhazban vettem meg neki Miutan telefonon felhivtam es megbeszeltem vele ezt, mert termeszetesen ahhoz ragaszkodott es probalok neki mindent megtenni kedve szerint.

Felvolt ezen haborodva, mondta h mennyi volt a hus mondtam mennyi a cimke szerint meg a visszajarot is visszanyujtottam neki, aztan kozolte h adljon meg a joisten, es ott hagytam.

(Hozzateszem 500 meterre voltunk az otthonatol, nem sotet vak, onnan haza tud menni, sot korabban ha elfaradt es megkert hogy menjek el a piac vegebe valami dologert amire megkert es en elmentem mire visszaertem ot kellett keresgetnem mert elment valahova??? Annak ellenere hogy megbeszeltuk ott megvar hisz o maga is mondta es kert meg erre. En pedig mondtam neki hogy ha azt mindja itt megvar akkor varjon mar meg itt mert nekem nem buli hogy a nagy tomegben es keresgessem ot mert gondolt egyet.)



Parom szerint mar korabban kellett volna rahagynom a dolgokat mert nagyon elszallt vele a lo es azt mondta ha nem segitseg neki az amit en csinalok akkor egy hetig meg arra se menjek maganak akkor ahogy mondta majd biztos megold mindent, majd elgondolkozik.


Szamomra is duhito volt mar ez a viselkedes, mert nem a labtorloje vagyok es amig tudott normalisan viselkedni nagyon szivesen sokszor idomon felul (mikor dolgoztam) is mindig mindent megtettem neki mert szamomra ez volt az alap.


Mit lehet tenni mar? Korabban mjndig arra hivatkoztam paromnal is mikor beszelgettunk errol, hogy oreg, egyedul van, mar vannak neki berogzodesei, de most tenyleg teljesen kifordult onmagabol es meg en erzem magam szarul amiert elkertem annak a 2000 forintos husnak az arat amit o akart.


Ugyanugy viseljem el neki ezt a fajta vislekedeset mert oreg? Korabban nem volt ilyen megtudtunk konnyeden egyezni meg megbeszelni mindent.

Ez erre a megoldas hogy egy hetig meg a telefont se emeljem ra?

Ez vegett rosszul erzem magam de sertettkent is mert ugy gondolom ezt a fajta viselkedest nem erdemlem meg.


Koszi a valaszt.


2020. júl. 4. 09:39
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

#10


Szóval ha te pl. tolószékbe kerülsz, megvakulsz, vagy egyszerűen depressziós leszel, akkor te is csak oldd meg? Ha mogorva leszel a testi vagy lelki fájdalomtól, vagy a korod miatti leépüléstől, nem lenne jó, ha valaki ennek ellenére melletted állna, és segítene?


Persze, nem kell elmenni a harmadik boltba is a város másik végében, de az a minimum, hogy elviszed orvoshoz, és elintézed az ellátását, ha te személyesen nem tudod/akarod ellátni. Régen olvastam a kérdést, de mintha azt írtad volna, hogy jó nyugdíja van. Ha nem itt olvastam, hanem más kérdésnél, akkor bocsánat, de olyan sokat írtál, hogy nem szeretném harmadszor is elolvasni.

2020. júl. 7. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
"Szóval ha te pl. tolószékbe kerülsz, megvakulsz, vagy egyszerűen depressziós leszel, akkor te is csak oldd meg?" Úgy érted ha én is hülyének nézem azokat akik segítenek, és alapnak veszem hogy körülöttem ugrálnak napi több órát, és leszarom hogy saját életük is van?
2020. júl. 7. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Koszonom az eddigi valaszokat is.


A demenciat azert zarnam ki nala mert o benne ez a fajta viselkedes mindig benne volt, a szuleim fele eleg eroteljesen de velem az utobbi par honapban valtott 180fokos fordulatot..


Beszelni nem beszelt senkivel, akikkel par szot szokott valtani azok mind szeretnek engem (es a nagyapamat is). A boltos a kozoskepviselo a szomszedok mind mind nagyon jo kapcsolatban vagyok veluk. Igy azt is kizarnam hogy valaki telebeszelte a fejet hulyesegekkel.

Szerintem az anyagiassaga meg ez az ugraltatasa ott fordulhatott at a masik oldalra mert egyedul van es tulgondolja a hulyeseget.


Beszelgetek vele nap mint nap, es az utobbi idoben ugyanaz a kazetta kerult elo ujra es ujra, mikor en erre mondtam h ezt mar otszor atbeszeltuk( tenyleg nagyon sokszor ujra es ujra vegighallgattam ugyanazt es hozzaszoltam) ezen is hoborgott ha kedvesen mondtam neki valtsunk temat.

Ugyanez volt ha a szuleimet szidta elmondtam h van benne igazsag amit mondd es a szuleim reszerol is igazabol nem akarok ezt hallgatni tole nap mint nap lepjunk tovabb jobb nem lesz a kapcsolatuk.


Ezen is megsertodott h akkor o nem beszel semmirol.


Ezeket a felesleges reszleteket azert irom le hatha valaki a helyzetere ismer es tud tanacsot adni ami neki bevalt.

2020. júl. 7. 11:01
 14/18 anonim ***** válasza:
43%

#12


Voltál már depressziós? Én voltam. Elutasítottam minden segítséget, mert nem láttam be, hogy mennyit jelent, sokszor voltam bunkó, mindenkit eltoltam magamtól. Erre rátett egy lapáttal az is, hogy éppen a kamaszkor kellős középén voltam, ami amúgy sem könnyű se a kamasznak, se a környezetének. Ennek ellenére a családom mellettem állt, jobban lettem, és most már látom, hogy mennyire kiállhatatlan voltam.


Ugyanúgy lehet valaki ilyen a testi fájdalomtól is. Egy betegségtől, egy balesettől. A időskortól.


A nagyszüleim is idősek. Természetesnek veszik, hogy segítek, a papám legtöbbször meg se köszöni. Sőt, sokszor nem is köszön, nem üdvözöl. Mindenben kritizál. Ő is ilyen volt fiatalabb korában is, de ezek a dolgai egyre erősebben vannak jelen. Engem is bánt a dolog, jól esne egy köszönöm, vagy már az is, ha köszönet helyett nem kritizálna, de elviselem, és ugyanúgy szeretem, mint eddig. Végigdolgozta az életét, mindent megadott apukámnak és később az egész családnak, nem fogok neki hátat fordítani azért, mert idős korára megváltozott a viselkedése.


#13


Attól, hogy valakivel eddig így viselkedett, még lehet demencia. Főleg, ha veled az utóbbi pár hónapban lett ilyen, mint írtad, 180 fokos fordulatot vett. Én azért elvinném orvoshoz. Legfeljebb kiderül, hogy neked van igazad, és akkor ennek megfelelően tudod kezelni a helyzetet.

2020. júl. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Nem hajlando orvoshoz menni semmilyen formaban.

Ezzel kapcsolatban pedig teljesen felhaborodna, az biztos....

2020. júl. 7. 11:29
 16/18 anonim ***** válasza:

#15


Akkor beszélj te egyedül egy orvossal, hátha tud véleményt mondani vagy tanácsot adni. Nem olyan, mintha ő is ott lenne, de jobb a semminél.

2020. júl. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Koszi megprobalok.

A haziorvoshoz forduljak? A doktorno nagypapamnal is idosebb es az asszisztens holgy aki fiatalabb es segitokeszebb.

2020. júl. 7. 11:44
 18/18 anonim ***** válasza:
Én első körben hozzá fordulnék, ő tud szakembert ajánlani, lehet, hogy beutaló is kell, akkor is, ha csak te mész. Bár ha tényleg ennyire idős, akkor lehet, hogy előtte beszélnék az asszisztensével.
2020. júl. 7. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!