Ha egy nő olyan helyzetben válik el a férjétől, amikor a férj (leszázalékolt) ápolásra szorul, van-e kötelezettsége a már elvált nőnek a volt férjjel kapcsolatban?
Nem a jelenlegi állapota miatt vált el, csak mostanra tudta elszánni magát (pl. 20 éve nem volt köztük testi kapcsolat, és a volt férj több mint 30 éve csak élősködött a nőn és kihasználta). Nehéz egy nőnek (gyerekek, lakhatás) kiszakadni egy házasságból. Most, hogy a gyerekek kirepültek (egyenesben) - jött meg a a lehetőség - bár a ház még mindig összetart (a válás ellenére, mert egyik fél sem tudja kifizetni a másikat, a férfi pedig nem akarja eladni a házat, neki így nagyon kényelmes, mert a nő még a válás után is főz rá és ellátja amivel kell.
Mindig is a nő keresett jobban, mert kénytelen volt másodállásokat vállalni, mivel a férfi (több, mint 30 éve, miután kirúgták egy jó állásából alkohol miatt) nem nagyon törte magát, hogy helyt álljon az életben (úgyis, mint pénzkereső családfő) - az utóbbi 30 évben összeszámolható 95 hónap (az nagyjából 8 év), amikor 1 fillért nem keresett, de, jellemzően, ha éppen dolgozott is valahol - vagy kapott valamilyen segélyt éppen, az valami nagyon kevés volt. És nem eü okokból nem dolgozott - egyszerűen kihasználta azt, hogy az asszony nagyon hajtós, szorgalmas... (persze, kénytelen is volt, hogy megéljenek). A férfi hamar rájött arra, hogy "megy ez így is" - aztán nem erőltette magát...közben még nem is bánt jól a nővel.
Kérdező,itt a teljes cím a Ptk-ból:
V. CÍM
A HÁZASTÁRSI TARTÁS
4:29. § [A tartásra való jogosultság]
(1) A házassági életközösség megszűnése esetén házastársától, a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani.
(2) Ha a házastárs vagy a volt házastárs a tartásra a házassági életközösség megszűnését követő öt év eltelte után válik rászorulttá, tartást különös méltánylást érdemlő esetben követelhet.
(3) Ha a házastársak között az életközösség egy évnél rövidebb ideig állt fenn és a házasságból gyermek nem született, a volt házastársat rászorultsága esetén az életközösség időtartamával egyező időre illeti meg a tartás. A bíróság különös méltánylást érdemlő esetben a tartást ennél hosszabb időre is elrendelheti.
4:30. § [A tartásra való érdemtelenség]
(1) Érdemtelen a tartásra az a házastárs vagy volt házastárs:
a) akinek súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele járult hozzá alapvetően a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához; vagy
b) aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.
(2) Az érdemtelenség elbírálásánál az arra hivatkozó házastárs vagy volt házastárs magatartását figyelembe kell venni.
4:31. § [A tartási képesség]
Nem köteles házastársát eltartani az, aki ezáltal a saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné.
4:32. § [Megállapodás a tartás egyszeri juttatással történő szolgáltatásáról]
A házastársak közokiratban vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratban megállapodhatnak abban, hogy a tartásra köteles házastárs tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. Ebben az esetben a juttatásban részesített házastárs a jövőben tartási követeléssel akkor sem léphet fel, ha arra e törvény alapján jogosulttá válna.
4:33. § [A rokontartás szabályainak alkalmazása]
A tartás mértékére, szolgáltatásának módjára, időtartamára és ezek megváltoztatására, a tartási igény visszamenőleges érvényesítésére, a tartáshoz való jog megszűnésére és a tartás megszüntetésére a rokontartás közös szabályait kell megfelelően alkalmazni, azzal, hogy a házastársi tartáshoz való jog megszűnik akkor is, ha az arra jogosult újabb házasságot köt, vagy élettársi kapcsolatot létesít.
A gyakorlatban meg az van, hogy te elmondod a magadét, a férjed is a saját magáét, aztán vagy meg tudtok egyezni valamiben - amit a bíróság is jóváhagy - vagy a bíróság ítél valamit. Ha meg tudod győzni a bíróságot, hogy a _jelenlegi helyzete_ kizárólag a saját hibája, akkor ez 0 is lehet...
Az elet igazsagtalan
Donteseid kovetkezmenyet viselned kell
Hozzamentel gyereket szultel nem valtal el
Mind a te dontesed volt
Vallald emelt fovel
" 20 éve nem volt köztük testi kapcsolat, és a volt férj ...csak élősködött a nőn és kihasználta"
Szóval elnézte neked a férjed, hogy folyamatosan csalod 20 éven keresztül?!
Tényleg mennyire kihasznált téged...
7-es4
Jól is néznénk ki, ha minden alkoholistát el kellene tartania a volt házastársnak.
Asszony próbálja meg eladni a saját felét.
A másik: ki fizeti a rezsit, stb. Az asszony.
Viszont ha elválik, akkor már külön-külön kell fizetniük minden költséget, vagyis a volt férjnek a rokkant nyugdíjából, ha van, le fogják vonni.
Nem olyan egyszer ű egy alkoholbeteget a másik nyakára ítélni. Jó ügyvédet kell keresni.
"a) akinek súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele járult hozzá alapvetően a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához; vagy
b) aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.
(2) Az érdemtelenség elbírálásánál az arra hivatkozó házastárs vagy volt házastárs magatartását figyelembe kell venni.
4:31. § [A tartási képesség]
Nem köteles házastársát eltartani az, aki ezáltal a saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné."
Ez a beszéd! Aztán jó éjszakát.
Aki rokkantként nem tesz meg mindent, hogy lehetőleg csökkentett munkaidőben, valamilyen egysze rűbb munkával hozzájáruljon a fenntartásához, azt nem fogják a volt feleséggel eltartatni, az tuti.
Elválnék, követelném a rezsi felét. Mindannyiszor, amikor nem fizet, összegyűjteném és ráterhelném az ő tulajdonrészére. Okosan!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!