Mit gondoltok ha egy exfeleseg nem akar lemondani a ferje neverol mert doktor?
Tehat egy orvos exfelesegerol beszelunk. A no nem akar lemondani az exferje neverol,mert jol hangzik es sok elonnyel jar neki hogy viselheti a nevet. Emiatt az uj feleseg nem tudja felvenni a ferje nevet,mert amig a no nem mond le rola addig mas nem hasznalhatja a ferj nevet.
Szerintetek?
Pedig nincs benne ellentmondás. Tegyük fel Rembrandt van Rijn házasságot köt Vincent van Gogh -al. Mielőtt hazasodnak, kitoltik a házassági kerelmen a nevviseles a házasságkötés után című rovatot. Rembrant szeretne ha a neve ezentúl Rembrant van Gogh lenne, így ezt írja be, Vincent meg van Rijn szeretne lenni, így azt írja be. A házasságkötés után a polgármesteri hivatal a BSN számuk -otthon taj szám - mellé bejegyzi az új nevet és innét minden, ami ezzel a számmal kapcsolatos papír, erre a névre fog érkezni. Egeszsegbiztositas, bankszamla,level a polgármesteri hivatalból, stb. Még a gyógyszertárban es az orvosnal is ezen a néven szólítanak, vagy a kötőjeles néven, ami a két festőnel ugye Van Rijn-van Gogh úr lesz . Az útlevél, a személyi igazolvány marad a saját nevükön. Az útlevélben kerhetik a házastárs feltunteteset, ez esetben Rembrantnal a férje Vincent van Gogh fog szerepelni. Ha igazolnia kell magát, akkor fogja a személyi igazolványát, útlevelet vagy jogsit és bemutatja. Ha a név nem egyezik, akkor közli hogy ja, az a házassági neve, a BSN száma ez és ez és máris megoldotta a problémát. Mondjuk én 7 éve élek itt, ez idő alatt egyszer sem kaptam olyan postát, aminél igazolnom kellett volna magam.
De te biztosan jobban tudod, hogy mi a rendszer itt, Andizsuzsi, elvégre nyilván te is Hollandiában élsz. Ja, nem.
A nagyobb kép útlevél minta, a kisebb személyi igazolvány.
A nő neve Willeke Liselotte De Bruijn e/v (echtgenote van-házastársa) Molenaar
A francia rendszer is hasonló egyébként. A franciáknál konkrétan törvény tiltja, hogy valaki felvegye hivatalosan a férje nevét. Ez a szabály még egészen a 18. századi nagy polgári forradalom idején született, ha minden igaz, amikor többek között a nemesi címeket meg neveket is eltörölték, és azóta ragaszkodnak hozzá. Szóval az igazolványokban itt is a lánykori név szerepel mindenkinél. Igaz, a saját név után egy "épouse: ..." megjegyzéssel az asszonyoknál általában feltüntetik a férjük vezetéknevét is.
Viszont létezik egy olyan külön kategória, hogy nom d'usage, amit angolra common name-ként szoktak fordítani, magyarul meg nagyjából szokásos nevet jelent. Ez az a név, amit az asszonyok a mindennapok során használnak. Így mutatkoznak be, ezt tüntetik fel mindenhol, így írnak alá, ezzel a névvel kötik a szerződéseiket, stb. Illetve ezen a néven szerepelnek minden nyilvántartásban, úgyhogy erre kapják a hivatalos iratokat is. A nom d'usage-ról a házasságkötéskor kell nyilatkozni, de az esetek több mint 90%-ában úgy alakul, hogy a nő a saját keresztnevéhez a férje vezetéknevét kapcsolja hozzá. Sőt, ha nem tiltakozik kimondottan ellene, akkor igazából automatikusan úgy veszik, hogy ezt a fajta nom d'usage-t választja, annyira bevett gyakorlatnak számít. Meg ismeretlenek is automatikusan így szólítják meg, tehát például a közműszolgáltató is a férjezett nevére küldi majd a neki címzett küldeményeket, ha nem tudja pontosan, hogy a nő milyen nom d'usage-t választott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!