3 honapos terhesen szetmaradtunk a gyerek apjaval, azota nem erdeklodik a gyerek utan. Ha meglesz a baba es akarja a gyereket, joga lesz ra?
Ha házasok vagytok, akkor automatikusan a nevére kerül a kicsi!
Ha nem vagytok házasok, akkor csak apasági nyilatkozattal írják a nevére, amit neki kell kiállítania. (Az első gyermekünknél még nem voltunk házasok, és nekem is nyilatkoznom kellett, mert nem akarták a nevemre írni a fiamat.)
Ha szüléskor azt mondod az apa ismeretlen, akkor a te lánykori nevedre írják a babát! Valószínűleg nem fog pert indítani azért, hogy fizethessen gyerektartást! Amúgy is ez kettőn áll! De ezt jól gonold meg, mert mi lesz, ha később kibékültök?
Ugyan ebben a cipőben járok, csak nekem már megvan a babám, de mi is már a terhesség alatt szétmentünk.
Nos, több dologtól függ, hogy milyen jogai lesznek.
Első verzió az, hogy ha őt nem érdekli a gyereke, akkor te se foglalkozz vele, ennyi. Amikor megszületik a pici, akkor az anyakönyvi kivonatnál kérdezni fogják, ki az apja, vagyis mivel se apasági nyilatkozat nincs, se nem vagytok házasok, így azt a rubrikát üresen hagyják majd. Majd a gyámügytől kapni fogsz egy idézést, hogy menj be és vidd magaddal az apát is. Ha nem viszed magaddal, akkor jegyzőkönybe veszik, hogy az apja nem vállalja, esetleg azt is, hogy nem akarod megnevezni. Három éves koráig üresen hagyhatják a rubrikát, addig még beríathatod. Ha addig sem, vagy ha te azt mondod, hogy nem lesz akkor sem, akkor fiktív apát írnak be. A fiktív apának a nevét a te anyai nagyapád vezetéknevéből és egy tetszőleges keresztnévbők képzik általában, a lényeg, hogy ne legyen létező, élő személy neve. Akkor a gyerek viselheti azt a vezetéknevet, illetve a tiédet is, pont úgy, mint a házasságban született gyerekek. Erre azért van szükség, hogy ne érhesse semmiféle hátrány azért mert "nincs apja".Ha idő közben az apukának eszébe jut, hogy hoppá, van egy gyereke, akkor apasági vizsgálatot kell kérnie (ami igen költséges) a bíróságon, pert kell indítania, stb. A vizsgálatot meg is csinálják, ha van rá pénze, de a jogait nem biztos, hogy minden esetben gyakorolhatja. Ha te nem akarod, hogy láthatást kapjon, akkor az ügyvédednek azzal kell érvelnie, hogy bizonyíthatóan nem foglalkozott a gyerekkel korábban. Persze ettől még megítélhetnek neki ezt-azt, de ezzel együtt gyerektartási kötelezettsége is lesz.
A másik lehetőség, hogy még a baba születése előtt, vagy utána akár, megírjátok az apasági nyilatkozatot (ehhez mind a kettőtöknek egyszerre jelen kell lenni, bíróságon, közjegyző előtt, ügyvédnél vagy a gyámhivatalban van rá lehetőség - ott ingyenes). Ekkor közösen dönthettek a gyerek névviseléséről is, szintén úgy, mint a házasságban született gyerekeknél, tehát maradhat így is a te neveden, viselheti az apja vezetéknevét, vagy lehet a kettőtöké kötőjellel (nálunk így van). Ebben az esetben az apát megilleti a láthatás, meg minden ilyen jog (persze nem viheti el), viszont tisztázni kell a jogi helyzetét (nem kötelező, csak éppen máshogy eléggé ellehetetlenül az élet). Tehát el kell menni bíróságra, hogy helyezzék el a gyereket (két éves kor alatt gyakorlatilag automatikusan az anyának ítélik, és utána is a leggyakrabban, hacsak nincs valami súlyos kizáró ok, pl. drogfüggőség, elmebaj, hajléktalanság, stb), hiszen ha nincs elhelyezve, az elég érdekes szituációkat eredményezhet. Meg fogják állapítani, hogy ki a gyerek gondviselője (akinél lakik), ilyenkor ezt a személyt illeti meg minden döntés (pl. műtéti beleegyezés, stb), kivéve persze néhány dolgot. Ha te vagy a gondviselője, akkor sem változtathatod meg a gyerek nevét az apa nélkül, nem adhatod 3 hónapnál több időre intézetbe. Ebben az esetben persze gyerektartást is megállapítanak mindenképp. Ja, amúgy a gyerektartáshoz tartozik, hogy ha már a bíróság megállapította, ez után ha 6 hónapig nem fizet az apa, akkor az állam megelőlegezheti két éven át, ami az apának tartozásként gyűlik. Én most erre hajtok... De ha nincs apa, akkor meg se előlegezik. Szóval bizonyos dolgok miatt jobb, ha ezek után nem íratsz apasági nyilatkozatot, és hagyod az egészet a fenébe, de más szempontból meg az a jobb, ha van, mert akkor joggal remélhetsz némi anyagi támogatást.
De írj ám nekem privit ha gondolod, mert szívesen mesélek erről még részletesen neked, én most járkálok ügyvédhez és kezdek eléggé kiművelődni ezekben a dolgokban, meg amúgy is, ha van kedved beszélgetni valakivel, aki már ezeket megélte és tud neked tanácsot adni, akkor írj bátran!
Sziasztok!!
Furcsák vagytok amit irtam választ 2 sorban lepontoztátok!De nem baj.
Azt viszont szeretném ha tudnátok én ezeket a dolgokat ugyanilyen szituba végigcsináltam.Annyi a különbség hogy én 5 hónapos terhes voltam mikor a gyermekapja faképnél hagyott.Volt gyámügy,bíróság apasági vérvétel,tárgyalások sora.Az "apuka" 100% megtagadta a kislányt,de mikor 3 éves lett akkor eszébe jutott hogy van egy lánya és olyan dolgokat is megtehetett amit soha nem gondoltam volna.
És hiába nem ismerte el a gyereket ,de mikor bebizonyosodott az apasága minden joga meg volt hogy elvigye,vele legyen úgy bánjon vele mint a kutyával stb.Nagyon durva dolgokat megtett ő és a családja és erre a gyámügy semmit nem tett.sőt én voltam a hibás amiért a gyerek nem azeretett elmenni.Fizikailag nem bántották de lelkileg nagyon megviselte míg rendszeresen kellett mennie az apjához.Én próbáltam beszélni az apjával,nagymamával de falra hányt borsó volt.Azt mondták ha ő az apja joga van hozzá.
Ma már úgy gondolom sokszor(de tudom hogy a kislánynak is joga van tudni ki az apja) talán jobb lett volna ha az apaság nem bizonyosodott be.Bár az én nevemen maradt volna de nyugodtabb lett volna az élete a kislánynak.
Köszönöm hogy elolvastátok.
Ani
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!