Ha meghal valakinek az apukája, de a mostoha még a házban
lakik, lehet számítani örökségre az ingatlanból?
Figyelt kérdés
Köteles kifizetni a mostoha a lányt vagy megteheteti, hogy csak a ház egy részét a nevére íratja?
2017. febr. 11. 09:24
1/9 anonim válasza:
Ez nem iratás kérdése. Lesz egy hagyatéki tárgyalás és a nevedre kerül a házrész vagy ház attól függően, hogy a mostohának van e tulajdonrésze.
2017. febr. 11. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
Sok függ attól, hogy a mostoha az apukád felesége volt-e, a ház közös szerzemény-e, vagy apukád külön vagyona, ki a tulajdonosa a háznak és azt milyen jogcímen szerezte, stb, stb.
Minden a hagyatéki eljárástól függ, de informálódhatsz előtte ügyvédtől is.
2017. febr. 11. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
Alapesetben - ha nincs külön végrendelet -, akkor a házból azt a részt, ami az apáé volt, a gyerekei öröklik egyenlö részben.
Viszont a feleségnek erre a házrészre haszonélvezeti joga van, de csak ha házasok voltak.
Szóval ha a ház legalább részben az apa tulajdona volt, akkor az a gyerek(ek) örökli, ebbe a mostohának semmi beleszólása sincs.
De a körülmények pontos ismerete nélkül ez csak tájékoztató infó, mert lehet egész más helyzet is.
A hagyatéki tárgyaláson ezt egyértelmüen tisztázni fogják.
2017. febr. 11. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 anonim válasza:
Ez így kevés infó a válaszhoz.
Az alapfelállás az, hogy a leszármazónak van un.n. "köteles örökrésze". Az azt jelenti, hogy alapesetben ha pld. a ház az apa és a mostoha közös 1/2 - 1/2 tulajdona, és házasok is, akkor az apa 1/2 részét fele- fele arányban örökli a felesége és a gyermek. Vagyis 10 milliós értéknél a gyermek örököl 2,5 milliót.
De ez sok mindentől változhat. Pld. nem csak egy köteles" utód van, van végrendelet, nincs semmi az apa nevén ( vagy éppen minden az ő nevén van)...
2017. febr. 11. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
5/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Házasok voltak és elvileg közös tulajdon volt az ingatlan (legalábbis a néhány évvel ezelőtti infó szerint). 2 gyermek van ebből a házasságból, és egy a korábbiból. Akkor az "mostoha" gyerek "kifizetése" csak az özvegy hozzáállásán múlik?
2017. febr. 11. 21:39
6/9 A kérdező kommentje:
Tegyük fel, hogy a 10 milliós ház 1/2-1/2 közös tulajdon volt. Az apa része 5 millió értékű, amit elvileg örököl az özvegy és 3 gyermek (ebből egy gyermek az apa korábbi házasságából született). Mire számíthat a korábbi házasságból született gyermek?
2017. febr. 11. 21:47
7/9 anonim válasza:
Ha közös a ház, akkor alapból a fele a feleségé, a másik fele az apáé volt, ezt öröklik a gyerekei (az apa összes gyereke, függetlenül attól, hogy kitöl van) egyenlö arányban, tehát az elözö házasságból született gyerek ugyanúgy örököl, mint a közös gyerekek.
2017. febr. 11. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
Ebben az esetben a gyerekek a fél lakást öröklik egyenlő arányban, tehát 1/6-od részt kap mindegyik, viszont a feleség holtig tartó haszonélvezetet örököl, ő élete végéig benne lakhat a lakásban, az örökösök csak ekkor juthatnak a részükhöz, vagy ha az özvegy úgy dönt, hogy kivásárolja a részüket, vagy eladásra kerül a lakás.
2017. febr. 12. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
Ha házasok voltak, akkor a mostohaanya haláláig tartó haszonélvezetet kap az ingatlanra, és nem köteles kifizetni az egyhatod rész értékét a mostohalánynak. A hagyatéki tárgyalás lezárulta után erről elkezdhettek egyezkedni, hogy meg akarja-e venni az egyhatodot magának, de erre nem kötelezhető. Az örökölt egyhatod tulajdonrészt csak a mostohaanya halála után veheti birtokba. A saját gyerekei is az ő örökölt tulajdonrészüket ugyanugy.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!