Mit tehetek, ha a nővérem gyári munkás és nem törekszik jobbra?
23 éves lesz, 2 éve végez betanított munkát. 2 nyelven beszél és az érettségie is egy erős közepes lett. 2 éve nem igazán lett volna lehetősége fősulira/egyetemre menni, az apánk (aki amúgy egyedül nevelt minket) nem dolgozik, igazából a nővérem tartott el minket... De azóta bőven rendeződtek az anyagi dolgaink, mostmár akár költségesen is mehetne tovább tanulni, de nem akar.
Azt álítja, hogy nincsen hozzá esze. Lehet, hogy nem az én dolgom és nem kéne vele foglalkoznom, de félek hogy 10 év mulva mi lesz vele.
Valamint Ő értelmiségi egyébként, de csúnyán és egyszerűen fogalmazva alantasnak érzem hozzá ezt a munkát és sajnos (akárki, akármit mond) társadalmilag is lenézik az ilyen munkásokat.
Szerintetek igazam van?
Az a helyzet, hogy semmivel se lenne jobb helyzetben a nővéred, ha elvégez drágán valami büfé-ruhatáros szakot, ahová elég a közepes érettségi.
Viszont 4-5 év kiesik az életéből, addig nem lesz saját keresete, és ha megint jön bármi, ami az anyagi helyzetetekre hatással lesz, akkor ő fogja abbahagyni a sulit, hogy újra eltartsa a családot, és több év fősuli megy a kukába.
Annak értelme aztán végképp nincs, hogy olyat tanuljon, ahová felveszik, de nem érdekli. Főleg ha utána kemény 90-100 ezerért lehet "értelmiségi" egy irodában!
Ráadásul lehet, hogy neki ez a munka megfelel. Bármilyen hihetetlen, nem mindenki érzi cikinek és megalázónak, ráadásul bármikor, bárhol el tud helyezkedni, ha x évet lehúzott egy gyárban.
Az is lehet, hogy fél, hogy nem fogja tudni befejezni, nincs önbizalma már.
Ettől még arról beszélgethetsz vele, hogy esetleg szakmát szerezni, tanfolyamot elvégezni érdemes lenne.
Horrible dictu: kolléganőm targoncás tanfolyamot végzett el, cégen belül vették át a raktárba, most egész jól keres két szakban is, és meg se kell szakadni.
Ha gyári munkában gondolkodik tovább, ott is érdemes ám tanulni olyasmit, amivel jobb helyzetbe kerül!
És azt sok esetben még a cég is támogatja (kedvezőbb munkaidő, tanulmányi szerződés, stb.)
Azt is számold bele, hogy lehet hogy más tervei vannak. Pl. ha felveszik, akkor 27-28 évesen végez, még nem dolgozott a szakmájában, stb. Ha szeretne családot alapítani, akkor arra 30 éves kora előtt nem lesz lehetősége, vagy rosszabb helyzetből indul, mint így.
De: ha pl. előbb lesz családja, most már kapna GYED-et (bruttó 149 a plafon, ha előtte fél millát keresett, akkor is...), viszont lesz rá 3 éve, hogy tanuljon valamit, ami érdekli. Nem ő lenne az első, aki így csinálja. ;)
Azért sok mindentől függ, hogy mi lesz vele, meg az is kevés amit leírtál.
Mindenképp főiskolára kéne szerinted mennie? Egy OKJ-s képzés nem lenne elég? Ha azt a két nyelvet tényleg jól beszéli, nem is kéne továbbtanulnia, csak állást kell keresni (pl. asszisztensi munkakörre bőven elég az érettségi, ha idegen nyelvet beszél és tud időpontot egyeztetni, megbeszélésekre hívni telefonon embereket akkor Bp-en 170 nettot is kaphat, vidéken sajnos kevesebbet, úgy már meggondolandó, hogy nem fizet e jobban az operátori állás)
Ha azt mondja, hogy nincs hozzá esze, akkor valószínűleg kedve nincs hozzá, akkor meg kár erőltetni.
Amúgy a kérdésedre a válasz: sokat nem tehetsz, biztasd ha el akar érni valamit, de ha neki jó így akkor fogadd el.
Igazad van. A robotkarok egyre olcsóbbak lesznek. Mikor az USA-ban demokraták fel akarták emelni az órabért 15 dollárra, a McDonalds's vezetője azt mondta, hogy akkor ezentúl 35 ezer dolláros robotkarokat fognak alkalmazni emberek helyett, ahol csak lehet (pl. krumplisütésre), majd más cégek is ezzel fenyegetőztek (maradt 10 dollár körül).
Nővéred ha két nyelven beszél, akkor tényleg inkább dolgozhatna multinál telefonon ügyfélszolgálatosként, itt pl. nettó 230-300 ezerért keresnek olyanokat akik nyelveket beszélnek, elég az érettségi:
(Egyre dinamikusabban bővülő iparág, hogy hazánkba telepítik Service Desk-üket külföldi cégek, mert az itteni munkaerő 3-ad annyi pénzért sokkal elkötelezettebb.)
És rábeszélném arra is, hogy végezzen levelezőn nyelvszakos tanárként. Lehet hogy ide is kell több pont, emelt szintű érettségi egy nyelvből plusz magyarból.
Ez az ő dolga...
Aki lenézi az ilyet, az pont nem érdekelne, de tényleg jó lenne, ha lépne. Felvetheted még neki, érvelhetsz, hogy de, van esze, ésatöbbi, jövő, anyagiak, de ha nem akar tanulni, nem fog.
Szerintem se pazaroljon el az életéből 5 évet, ha nem muszáj... Mondom ezt egyetemi diplomával :D Ha van eszem, 3 év után lépek, na mindegy.
A páromnak nincs diplomája, most egy olyan képzésre jár, ahol 1 év után benyomják gyakorlatra egy céghez (csak ezért fizet sokat, mivel tanulni magától is lazán tudna, én is úgy tanultam meg, ami a munkához kellett, a diploma szép kis papír, jó kis alapokat is adott itt-ott, de tényleges szakmai tudást nem).
Nem is értem, miért nem mennek sokan pl. webfejlesztőnek, nagy rá a kereslet. Olyan sok ész kell hozzá? Nekem elég laza volt (a kihívásos részeket kivéve, voltak kemény határidők, pl.), s ha valaki kevésbé intelligens vagy rátermett pont erre, az max. lassabban dolgozik. OK, hogy van, aki sötét, mint az éjszaka s az kiesik, de egy értelmesebb ember, akinek van logikája...
Sok múlik a személyiségen, életrevalóságon, önbizalmon...
Érthető,hogy jót akarsz neki, de nem szabad túlzottan erőltetni.
Nyilván ha évekig húzza,akkor még jobban kieshet a tanulásból.De egy okj-t azért csak le tud tenni,ha úgy látja jónak. Ő tudja. Szerintem ne szólj bele,max biztosítsd ,hogy támogatod.
Szerintem nagyon eltúlzod a helyzetet. Egy értelmiséginek, ahogyan te fogalmaztál, el kellene fogadnia és belátnia, hogy a kétkezi munkások ugyanúgy szerves tagaji a társadalom működésének, mint a mérnökök, meg az informatikusok, hiszen hiába vagy mestere a középkori erdélyi missziliskutatásnak, hogyha nincs, aki megsüsse a kenyeret, amit megeszel.
Én is úgy gondolom, hogy valaki egy erős közepessel, ne menjen egyetemre. Ez húzza le a felsőoktatás színvonalát többek között, mivel felvesznek bárkit, akinek meg van a 280 pontja (2-3-as érettségivel) és ki tudja fizetni a 350 ezres tandíjat félévenként. Van egy rakat másik lehetősége az egyetemen kívül... OKJ-s képzések mondjuk, ahol tanulhat egy tényleg jól kereső szakmát.
U.i.: az, hogy érdekli az irodalom, az nem azt jelenti, hogy egyetemen tudná tanulni. Az ország legjobb BTK-ján tanulok magyart és rengeteg olyan szaktársam hullott ki az első félévekben, akik azt hitték, az, hogy ők szeretnek olvasni, elég lesz. Hát nem... nem mindenki képes 1200 oldalt elolvasni és megtanulni egyetlen kurzusra.
Ma már nagyon nulla szint egy BA/Bsc végzettség, aki nem csont hülye az a gimi után 10 éven belül azért ide eljut.
Nem túl válogatott, de azért normális gimis osztályunkból csak az nem szerzett minimum BA/BSc végzettséget, akiben nem volt semmi ambíció (2 fő).
Tök sötétnek tartott 2 osztálytárnőnk is óvónő, illetve tanítónő lett, teljesen megállják a helyüket.
Még egy általános iskolás pszichoszociálisan sérült osztálytárnőm is szociális munkásként (BA) végzett, most városi szociális intézményt vezet. Egy osztálytalálkozón tök nyíltan elmondta, hogy sokan akik ezen a területen dolgoznak maguk is enyhén sérültek, így ő is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!