Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meg teheti-e néhai férjem...

Meg teheti-e néhai férjem "barátnője, hogy a gyermeke a férjem nevére kerüljön, abban az esetben ha nincs apasági nyilatkozat, illetve az örökösök kétségbe vonják az apaság tényét?

Figyelt kérdés
Férjem 2010. február 11. -én hosszú betegség után elhunyt.2007. tavaszától nem éltünk együtt, mert házastársi kapcsolatunk megromlott és „összeköltözött“ a volt házvezetőnőnkkel. Az összeköltözést azért tettem idézőjelbe, mert közös lakásunkból nem jelentkezett ki, sőt rendszeresen vissza is járt, és csak halála előtt egy hónappal jelentkezett ki véglegesen.2009-ben kiderült, hogy a „hölgy“ akivel lakott, terhes, de a néhai férjem nem írta alá az apasági nyilatkozatot, mert nem volt biztos, hogy ő a születendő gyermek apja. Időközben, de már a férjem halála után megszületett a gyermek, akit az anyja a férjem nevére akar anyakönyveztetni, és ez ügyben meg is tette a lépéseket. Kérdésem a következő: Kezdeményezhet-e apasági vizsgálatot?
2010. ápr. 15. 11:15
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
100%
Persze, kezdeményezhet apasági vizsgálatot a barátnő. De nyilván neki kell bizonyítania azt, hogy a férjed az apa, nem nektek kell bizonygatni, hogy nem így van. Ha pedig kiderül, hogy tényleg a férjed az apa, akkor nyilván ő is örököl és ugyanannyi joga lesz a férjed hagyatékára mint a közös gyermekeiteknek.
2010. ápr. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
Ez gázos helyzet! Nem voltak házastársak, nem írt alá a volt férjed apasági nyilatkozatot. Nem tudom az erre vonatkozó jogszabályt, de utólag a DNS teszt is macerás, mert szerintem a férjed mivel elunyt, ki kellene hantolni ahhoz, hogy ez megállapítható legyen. Fogalmam nincs mi a teendő. Mindenesetre ahogy leírtad, nincs joga a hölgynek az apa nevére venni a gyermeket. Lehet az lesz a megoldás, ha a hölgy a saját nevét adja a babának.
2010. ápr. 15. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
Amíg van vér szerinti közös rokon, addig megállapítható az apaság ténye. Már pedig itt van két testvér, ha jól értettem...
2010. ápr. 15. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
Van rá mód, hogy megállapítsák az apaságot. Vagy nagyapasági vizsgálattal (ha a néhai férjednek élnek a szülei) vagy y-kromoszóma vizsgálattal (bár ezt nyilván fiúknál lehet csak) vagy testvér vizsgálattal. Nem lehetetlen orvosilag a dolog.
2010. ápr. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
100%

Igen, kezdeményezhet apasági vizsgálatot, ezt senki sem tilthatja meg neki. (A helyében te is ezt tennéd, azt hiszem.)


Azonban csak úgy nem anyakönyveztetheti a kicsit a feltételezett apa nevére esküvő és apasági nyilatkjozat nélkül, csak ha bebizonyosodik, hogy tényleg ő volt az apa. Ehhez szükséges, de nem elengedhetetlen a DNS teszt - egy bíró ugyanis ítélhet úgy, hogy ha a gyermek fogantatásának idejében ők ketten bizonyíthatóan közös háztartáűsban, együtt éltek, akkor a gyerek az övé... :-(

2010. ápr. 15. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:
3 gyermek van két anyától, viszont a csavar a dologban, hogy hamvasztva lett a férjem, és 65 éves volt, míg a "hölgy" 30 éves, a gyerek pedig korom fekete . (Mi meg szőkék vagyunk)
2010. ápr. 15. 11:38
 7/30 anonim ***** válasza:
100%
Még van élő rokon megállapítható az apaság. Mindegy, hogy külsőleg hasonlít-e rá a gyermek vagy sem, hiszen a bőrszín sokadik ágon váratlanul is öröklődhet. Mellesleg hajszínben meg nekem is fekete hajú gyermekeim születtek, pedig mi szőkék vagyunk. Aztán a babahaj lecserélődött és megszőkültek. Nekem nagyon az jön le, hogy a rokonok nem szívesen látják a kis jövevényt az örökösök között. Szerintem nincs az a férfi aki várandós szeretőjével maradna, ha az nem az ő gyerekét várja. Márpedig halála előtt még állandóra is bejelentkezett. Ez ellentmondás.
2010. ápr. 15. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
100%

"egy bíró ugyanis ítélhet úgy, hogy ha a gyermek fogantatásának idejében ők ketten bizonyíthatóan közös háztartáűsban, együtt éltek, akkor a gyerek az övé"


Nem hinném, mivel a vélelmezett apa házasságban állt ekkor, ennek értelmében nem lehet automatikusan a nevére anyakönyvezni más anyától való gyereket, mint a felesége.

emlékezzetek a Bocskor-Várkonyi híres esetre, házasságban élt a Várkonyi Andrea, mikor a gyerek megfogant a Bocskor ábortól. Mindenki tudta és elismerte, hogy ki az apa, a férj sem akarta a nevére a gyereket, de a törvény egyértelmű: házasságban a férj nevére anyakönyvezték. Szeritnem ebből logikusan következik, hogy más házasságban élő férj nevére nem anyakönyvezik, még akkor se, ha tett volna apasági nyilatkozatot. Csak anyanevét kaphatja.

Utólag bárki kezdeményezheti az apaság megállapítását, ha van "gyanúsított". A vélt apa gyerekeinek DNS tesztje segítségével (a "vádló" anya költségére!!!) elvégezhetik a vizsgálatot, bár ha a gyereke anyja, azaz a kérdező ebbe nem egyezik bele, nem tudom, hogy kötelezni lehet-e a gyerekeket a DNS tesztre... Ez jogi kérdés, írd ki abba a kategóriába is kérdésedet szerintem.

2010. ápr. 15. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
... Ok,hogy a hajszív, bőrszín változhat. Viszont a "hölgy" csak közös lakásban élt,és a néhai férjem sem volt biztos abban, hogy az övé a gyerek, illetve a fogantatás idején már súlyos alkoholbeteg volt.A "hölgy" pedig nem ép erkölcsös életvitelt folytatott.
2010. ápr. 15. 12:02
 10/30 anonim ***** válasza:
100%

A gyermek jogállását rendezni kell.

Amennyiben a hölgy a néhai férjed nevét mondja be,akkor a gyámhatóság meg fogja indítani a vizsgálatot.

Élő rokon(szülő,testvér,gyermek)elég a dns vizsgálat elvégzéséhez.

Ehhez senki beleegyetzését nem fogják kérni,ez egy határozat keretében fog történni,amin meg kell jelenni .

2010. ápr. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!