Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szülők! Szerintetek jogos...

Szülők! Szerintetek jogos volt? (hosszú)

Figyelt kérdés

Elnézést, ha nem a megfelelő kategóriába írom. Főleg szülők véleménye érdekelne.

Anyukámmal rengeteget veszekszünk azon, hogy gyakran rendetlenség van a szobámban. Néha magamtól is elpakolok, de gyakran szólni kell, és még olyankor is van hogy előbb kiírom a kémiát vagy megírom a matek házit. Ezen igyekszem változtatni, tényleg. De emiatt, hogy nem rendes a szobám, anyu át akar költöztetni a pici dolgozószobájába.

Sokat veszekszünk azon is, hogy legalább kopogjon ha belép a szobába. Én a magánszférával érvelek, ő meg azzal, hogy övé a ház, én csak vendég vagyok benne mert nem én fizetem. Ma arra jöttem haza, hogy az asztalomról és a polcomról minden le van söpörve a földre a szobám közepére, egy bögrém össze is tört. Az okát tudom, tegnap kölcsön vettem a szemöldök csipeszét, és elfelejtettem visszavinni. Megmondtam neki hogy az íróasztalomon hagytam. Őt gondolom felidegesítette, hogy nem tökéletes a rend, pedig idézem, "egész hétvégén ráértem volna megcsinálni". Mondjuk én egész hétvégén tanultam amikor itthon voltam, de ez mellékes. A kérdésem tehát az lenne, hogy ez így rendben van szerintetek? A "gyerek" szobájába bármikor be lehet menni és a holmijai között turkálni (vagy épp szétdobálni, úgy, hogy egy bögre például el is törjön)? Nem mondom, hogy nincs semmi igazság benne, de lassan 17 évesen én úgy érzem, szükségem lenne magánszférára, még ha csak egy pár négyzetméterről is lenne szó. Persze igaz, hogy ő vette a házat, és ő fizeti a költségeket. De most is kémia tanulás helyett egész este ezt fogom csinálni.

Bocsánat,amiért ilyen hosszú lett, nem tudtam igazán jól megfogalmazni a kérdést. Remélem azért megértitek. A válaszokat előre is köszönöm :)



2016. jún. 6. 19:36
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
96%

Az, hogy vendég vagy a házban, hülyeség, az a ház az otthonod, anyád viszont elvárhatja, hogy az egész lakásban rend legyen. Más holmijában valóban nem illik turkálni, ez is igaz. Viszont rendet tartani egy pár négyzetméteres szobában nem akkora meló (ha rendszeresen, mindennap megcsinálják, nem kampányszerűen), ami egész délutánokat igénybe vesz.:-) Nem újkeletű a probléma, te magad írod, mégsem változtatsz a hozzáállásodon. Szerinted mégis mi az a módszer, ami sikerre vezetne egy 17 évesnél?

Nálunk egyszerű, nem veszek tudomást arról, mi van a kamaszom szobájában, viszont nem is érdekel, ha nem talál valamit, vagy hirtelen rádöbben, hogy minden pólóját kinőtte, vagy nincs használható zoknija. Ha neki nem sürgős rendet rakni, takarítani a szobában, rendben tartani a ruhatárát, én is ráérek pólóért, zokniért, akármiért futkosni, majd ha rend lesz, szortírozta és elpakolta a cuccait, pontosan tudjuk, mire van szükség, akkor megyünk és veszünk.

2016. jún. 6. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
72%

Én ugyan nem vagyok szülő, de jócskán felnőtt (31 éves). A magánszféra szerintem alapvetően jár(na) egy ennyi idős fiatalnak, amibe a kopogás is beletartozik (emlékszem, ez nálunk is mindig vitatéma volt a szüleimmel, ők sem értették meg), valamint az is, hogy nem turkálnak a dolgaid között. Az "amíg az én kenyeremet eszed..." és az ehhez nagy mértékben hasonló "amíg az én házamban élsz" jellegű érvelés egyrészt hibás (ők vállalták fel, hogy gyerekük lesz, nem te kérted tőlük), másrészt szerintem nagyon megalázó.

Egy felnőtt embernek (szülőnek) az objektív problémákat illene értelmesen megbeszélni veled, szabályokat lefektetve, indulatoktól mentesen. Én személy szerint nem esnék hanyatt a rendetlenségtől, ha az iskolai munkád rendben van, de különbözőek vagyunk. Ezt is meg lehetne oldani, pl. ha megbeszélnétek bizonyos rendszerességű rendrakást/takarítást. A fő problémát abban látom, hogy anyukád nem viselkedik felnőtthöz méltóan ebben a helyzetben.

2016. jún. 6. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
84%

Ez ilyen mindenkinek igaza, de senkinek sincs teljesen szituáció.


Neked rendet kéne tartani

Anyád a tulajdonosa a háznak.

Te meg a saját tárgyaidnak vagy tulajdonosa, milyen néven töri össze a bögréd.

Illene kopogni belépés előtt.

Nem vendég vagy hanem a gyereke (jogilag mást jelent)

Szerintem bejöhet akkor amikor akar, de a privát szférát tiszteletben tartva (pl visszaveszi a szemöldökcsipeszét mert nem vagy otthon)


Valami mindkettőtök által elfogadható rendszert kéne közösen kialakítani

2016. jún. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
64%
Ha az ember elmondta már 30x a magát értelmesnek vélő, önérzetes ifjúnak, hogy tartson rendet a szobájában, és még mindig nem ment át az üzenet, vajon mi lenne a felnőtthöz méltó viselkedés? Részletes magyarázatot mellékelni a kéréshez, mesekönyvből másolt képes illusztrációkkal, mint egy kiscsoportos óvodásnak?:-)
2016. jún. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Természetesen nem óriási káoszra és zűrzavarra kell gondolni amikor rendetlenségről beszélek. Ez a rendetlenség főleg az íróasztalomra terjed ki, ami tele van tankönyvekkel, feladatlapokkal, festékekkel és apróbb holmikkal, amiket a szobába belépve letettem, mert még nem találtam helyet nekik. Valamint a sminkes polcomon uralkodik kisebbfajta káosz a reggeli rohanásnak köszönhetően. Mindenesetre én nem mondanám olyan tragikusnak a képet mint ahogy ő látja.

Rendet rakni pedig igen, szoktam, csak általában egy-egy dolgozat megírása, vagy vizsga után, és nem az arra való tanulás közben. A kérdésem igazából főként a "vendég a házban" állításra, valamint az íróasztalom és polcaim tartalmának a távollétem alatti lesöprésére vonatkozott. Egyáltalán nem azzal van bajom, hogy szereti ha rend van a házában, és ez fontosabb neki mint nekem, ezt megértem.

2016. jún. 6. 20:29
 6/20 anonim ***** válasza:
75%
Az teljesen rendben van, hogy a szülők elvárják a gyerektől a rendet, pláne egy bizonyos kor után. Az viszont nagyon helytelen, ahogy anyukád viselkedik veled. Normális esetben a szülők már kicsi kortól rendre nevelik a gyereket, ha ők maguk is rendszeretőek és nem egy büntetésként, vagy szükséges rosszként adják elő, hanem alapvető dolognak, mint pl. hogy reggel felöltözöl és nem meztelenül mész az iskolába, stb., akkor a gyereknek eszébe sem jut kuplerájt csinálni a szobájában, mert nem ahhoz van szokva, tudja, minek, hol a helye. Tehát, ha neked nehezedre esik rendet tartanod a szobádban, annak az az oka, hogy kicsi korodban a szüleidnek nem volt fontos, hogy erre rászoktassanak.. Akkor most miért olyan fontos nekik? xd Az is érdekes, hogy annak ellenére elvárja tőled, hogy tartsd tiszteletben a dolgait, hogy ő ugyan ezt nem teszi meg (te szó nélkül elveszed a szemöldökcsipeszét, ő meg feltúrja a szobádat). Látszik, hogy itt nagyobb bajok s vannak, normális szülő sosem mond olyat a gyerekének, hogy "te csak egy vendég vagy a házamban", meg amíg az én kenyeremet eszed...", ezek a mondatok akkor jönnek ki egy ember szájából, amikor végképp csődöt mondott, mint szülő és fogalma sincs, mivel érveljen, hogy neki legyen igaza, de azért annyiban nem hagyhatja a dolgot, mégiscsak ő a nagyobb.. Ugyan ez vonatkozik az olyan fenyegetésekre is, mint pl. a rendetlenség miatt átköltöztet a dolgozószobába. Na ezzel aztán nagyon megoldotta a problémát, miből gondolja azt hogy ha átmész egy másik szobába, akkor már nem leszel rendetlen.. Ugyan olyan rendetlen maradsz, mert ő nem tanította meg neked, hogyan ne legyél az. Azt sem veszi figyelembe, hogy egy tininél semmire sem megy az ember agresszióval és ordibálással, egy kisgyereket meg lehet félemlíteni vele, de egy tizenéves annál inkább lázadni fog ellene és emellett még egy szánalmas hülyének fogja tartani az anyját/apját. Összefoglalva: Anyukádnak rohadtul nincs igaza.
2016. jún. 6. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
24%

"A kérdésem igazából főként a "vendég a házban" állításra, valamint az íróasztalom és polcaim tartalmának a távollétem alatti lesöprésére vonatkozott."


Nyilván nem szeret az ember olyasmit olvasni, ami kellemetlen neki.:-) Te nem látod tragikusnak, ő meg igen. Ha van időd napi szinten sminkelni, legyen 5 perced elpakolni is, erre nem magyarázat a vizsgára (?. 17 évesen?:-)) készülés, anyád a napi melója mellett tart rendet, gondolom, kaját is kapsz, tiszta ruhád is van. Tartsd tiszteletben a kérését, akkor majd elvárhatod, hogy ő is tiszteletben tartsa a tiédet, ami a magánszférára vonatkozik.

2016. jún. 6. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Én elismerem hogy a rend szempontjából igaza van, és szoktam is rendet rakni, ha nem is napi szinten :) Bár nem teljesen értünk egyet a rend fogalmát illetően, ez igaz :)

Azt viszont nem értem, hogy miért ne lehetne 17 évesen vizsgám? Kisérettségiztem idén, plussz ez az utolsó év amikor volt kémiánk, szóval év végén záróvizsgát kell tenni belőle, hogy végleg leadhassam ezt az órát :) Ezen kívül nyelvvizsgáztam is idén. :)

2016. jún. 6. 20:48
 9/20 anonim ***** válasza:
47%
Kedves kérdező. Ellentmondásos a problémád. Arra hivatkozol hogy tanulás helyett kell egész este rendet rakni. Akkor most nincs nagy kosz és túlzol hogy sajnáljunk? Vagy anyudnak csak jogos az asztal lesöprése és egy trágyadomb a szobád ami egész estés elfoglaltságot igényel? Látatlanban anyudnak lehet igaza mert ha tényleg nem gáz a szobád akkor minen nap csak 10 percet kellene ráfordítanod és megúsznád a balhét. Apukám akkor csinált ilyet a bátyáim szobájába mikor elviselhetetlen volt a káosz. Eszükben sem volt annyira kiakadni. Amúgy 17 évesen a legtöbb fiatal szobája káosz. Nekem is az volt és rosszul voltam a rendrakástól. szörnyűnek éreztem mikor anyukám "ok" nélkül cirkuszolt. Mindig mondták kíváncsiak lesznek ha különköltözök. Na megmutattam, általában rend van nálam bármikor bejöhet aki akar. Szóval szedd össze magad ha anyudnak ez a heppje akkor tessék naponta pár percet a rendre szánni és megelőzni a cirkuszt.
2016. jún. 6. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
23%

Mindkettőt meg kell csinálnod. Rendet is kell raknod és tanulnod is kell. Rendrakásnál jobban jársz a szinten tartással. Majd ha dolgozni fogsz, akkor is munka mellett kell majd csinálnod a háztartási munkát és ott nem egy darab szobáról lesz szó, hanem jó esetben 1 lakásról.


Ötlet takarításhoz, hogy gyorsabban menjen:

[link]

2016. jún. 6. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!