Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kié lenne a lakás ebben az...

Kié lenne a lakás ebben az esetben?

Figyelt kérdés

(elméleti kérdés, nem érint, csak kíváncsi vagyok, mert még érinthet akár valamikor a dolog)

Tegyük fel, hogy én (23/L) veszek egy lakást hitelre. Egyedülálló vagyok, egyedül fizetem a törlesztőt. Eltelik 1-2 év, és összejövök egy férfival, járunk egy ideig, majd összeköltözünk, az én lakásomban élünk. Mivel összeköltözünk, közös a kasszánk is, egyberakjuk a fizetésünket, és abból élünk, abból megy a törlesztő is, meg minden más is, nincs elszámolva, hogy mire kinek a fizujából költünk. Első kérdésem, hogy ha x év múlva szakítunk, a férfi visszakérheti-e azt a pénzt, ami az ő fizetéséből elment a törlesztőre?

Második kérdésem, hogy ez a dolog módosul-e akkor, ha összeházasodunk, és aztán elválunk?

Mindkét esetben igényt tarthat az addig kifizetett törlesztőrészlet egy részére, vagy csak akkor, ha házasok voltunk, vagy akkor sem? És ha igen, akkor mekkora részére?


2010. márc. 17. 12:34
 1/8 A kérdező kommentje:
Szóval magyarán megmondva, az a lakás maradna az enyém, vagy már lenne benne bizonyos része a volt élettársnak/féjrnek?
2010. márc. 17. 12:35
 2/8 anonim ***** válasza:

hát a lakás elméletileg ugye a neveden van, a tiéd, gyakorlatilag meg bármit el lehet perelni a másiktól....nagyjából erről szól a házassági szerzőséd

attól is függ, h mekkora volt a kezdőrészlet, mekkora a felvett hitel, hány évre

neki mindenképp bizonyítania kell h ennyi pénze van benne

2010. márc. 17. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, hgy az együtt töltött idő alatt a lakásra költött ( nem rezsi) összeg közös tulajdon.Nincs jelentősége hogy élettérs vagy házastársak voltatok e

Persze itt kérheti az egyik fél a jövedelem figyelembevételét is.

pl ha az én havi bérem 500 ezer a páromé meg 60 ezer akkor a bíróság dönthet úgy hogy semmi se közös, mert az ő fizuja simén elment a kajájára meg a rezsi felére

2010. márc. 17. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A tulajdonjog az csak a tiéd marad,viszont követelheti az együtt töltött idő alatt ráköltött pénz felét(persze ez se egyszerű,mert ugye egy festés árát nem kérheti stb...),te meg kérhetnél bérleti díjat erre az időre.

Az ügyvédeitek meg kapnának jó fizetést.

Az én véleményem,hogy ha valakivel összeköltözik az ember,akkor azt elsősorban papírozza le(élettársi kapcsolat,házasság),aztán egy házassági szerződésben meg lehet állapodni mindenről.

A másik,amit látok,hogy egyre gyakoribb:Kiadják a saját lakást,közös albérletet vesznek ki,aztán ha nem működik,mindenki megy haza....

2010. márc. 17. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha több, mint 5 évig együtt éltek bármilyen formában, és közös a kassza, akkor az alatt az idő alatt szerzett vagyontárgyak közös szerzemények. Mivel az adott idő alatt a lakásodra fennálló hitelt közösen törlesztettétek, ezért szerintem a lakás egy részére jogot formálhat. Persze nem az egészre, és a telekkönyvi bejegyzés sem módosul ettől, tehát a tulajdonos te maradsz. Nehezen, de meghatározható, a teljes tartozáshoz viszonyítva mennyit törlesztettetek az együtt töltött idő alatt, ennek arányában áll majd az ő követelése. (Illetve ennek a fele, természetesen.) Viszont ekkor egy elég jelentős összeggel fogsz neki tartozni, ami eredményezheti azt, hogy a lakást el kell adnod, és a kapott pénzből kell kifizetni őt.


OFF

A házasság intézménye mindig részben anyagi közösségvállalás volt, és csak részben a szerelem "intézménye". Nagyanyáink még úgy tartották, hogy a házasság (és annak anyagi része) szent, mert a gyerekeket fel kell nevelni, míg a szerelem elmúlhat. Ez ugyan képmutató magatartás volt, mert sokan együtt maradtak, miközben félrejártak, viszont a család, mint intézmény szempontjából jobb volt, mint a mai helyzet, amikor a felek inkább válnak, arra hivatkozva, hogy nem tudnak együtt élni. Igazából nem akarnak együtt élni, mert eltolódtak az elvárások. Ma az az elvárás, akkor alszol nyugodtan, akkor nincs lelkiismeret-furdalásod, ha azzal élsz egy fedél alatt, akit szeretsz. Ennek vannak előnyei, de vannak hátrányai is, például a gyerekeknél. Mert hiába szereti mindkét szülő a maga részéről a közös gyereket, a két külön hely, az időpontok, láthatások, nyaralások egyeztetése mindenképpen problémás, és ez terheli a gyereket is. Amit nem biztos, hogy ellensúlyoz a "nyugodt" légkör és a kétszeres ajándék ünnepnapokon.


Erről az a véleményem, hogy valahogy elfelejtettünk együtt élni. Előbb a nagyobb családokból lettek kisebbek, most pedig már csak apa-anya-gyerek van, de ha baj van, akkor már azt sem oldjuk meg, inkább azt is tovább bontjuk, kisebb részekre. Elmenekülünk a problémák elől, nem pedig megoldjuk azokat. Régebben a vagyoni szükség együtt tartotta a családokat. Persze volt ebből sok gond, nehézség. Mégis a megoldás felé terelte az embereket. Ma könnyebb szakítani, egyedül is megélsz. Ez pedig inkább a másik "megoldás"-nak, a különválásnak kedvez. Ez van.

ON

2010. márc. 17. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem egészen.Házasság alatt feleződik,a többinél nézik a fizetést is.Tehát állapíthatnak meg eltérő százalékot.
2010. márc. 17. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek! Na, ma is tanultam valami újat :) Így már értem a dolgot.
2010. márc. 17. 19:07
 8/8 anonim ***** válasza:
ma 15:29-es: honnan szede, hogy 5 év után minden közös lesz?!?!?!?!? UGYANIS ez egy nagy tévedés, a házasság (vagy élettársi kapcsolat)elötti külön vagyon akárhány év múlva is külön vagyon marad (akár 30 év múlva is), közös csak az, amit az együttélés alatt szereztek, illetve amit a külön vagyonra ráköltöttek: ha van egy lakása valamelyik félnek, akkor az az övé marad, de a közösen ráköltött törlesztés, nagyobb renoválás értéke egy válás esetén felezödik.
2010. márc. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!