Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért van az, tényleg úgy...

Miért van az, tényleg úgy van-e, hogy a szegény, alacsony végzettségű szülök gyerekei is szegények és alacsony végzettségűek lesznek?

Figyelt kérdés
Statisztika szerint a szegénység, a műveletlenség és az alacsony végzettség újratermeli magát, tehát az ilyen szülőknek a gyerekeik is ilyenek lesznek. Tényleg olyan ritka, mint ahogy a statisztika mutatja, hogy egy ilyen hátterű gyerek a saját eszével és munkájával felnőtt korában gazdag, magas beosztású ember lesz? Mi ennek az oka? Én gondolom, hogy a család befolyása, a nevelés. De az iskola ezzel szemben nem tud semmit tenni? Az ilyen hátterű gyerekeknek eleve el van rendelve a jövőjük? Például van egy gyerek, akinek az anyja egy nylc általánost végzett, munkanélküli háziasszony, az apja meg valami szakmunkás, aki esetleg alkoholista is, akkor abból a gyerekből nem lehet más, mint a szüleiből? Tehát ha lány, akkor nyolcáltalánosos háziasszony, a férje csicskája, ha fiú, akkor meg valami ignytelen, részeges közmunkás válik belőle?

2015. aug. 4. 21:18
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
77%
Azt hiszem csak egy válaszoló írta a leglényegesebbet, ami rettenetesen megnehezíti hogy feljebb lépjen a gyerek: nincs előtte a példa, akit követhet. Egy kisgyerek egy az egyben másolja a szüleit. Még a kamaszok is csak a lényegtelen dolgokban ellenkeznek a szüleikkel. Azt észre sem veszik, hogy pont a lényeget bizony ugyanúgy csinálják.
2015. aug. 5. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
49%

az én szüleim is szakmunkasok, de vannak olyan intelligensek, hogy tamogatnak a tanulasban, hogy nekem jobb életem legyen. hamarosan mérnök leszek, úgyhogy szerintem sikerült nekik. a csaladban kb senkinek nincs diplomaja. de szerintem ez nem is baj, a lényeg, hogyha akar valaki tanulni, van lehetősége legalább 18 eves koraig. nem kell mar a mezore menni kapalni suli után, nincs más dolgunk mint tanulni. es ha valaki tett egy jó érettségit, nyelvvizsgat, az jelentkezhet több év múlva is egyetemre, hogyha az anyagiak nem engedik rögtön. szerintem csak kifogás, hogy az anyagiak miatt nem tanult tovább valaki. allamin vagyok, minimalis költségek vannak így. meg persze amikor tudok elmegyek diakmelora, meg a szuleim is tamogatnak a lakhatasban.

a kerdesben leirt feltetelezes is szánalmas, de az még elszomoritobb, hogy aki szakmunkas az biztos alkesz is...

szerintem mindenki a maga szerencsejenek a kovacsa, es elég undorító dolog a szülőkre mutogatni, hogy nem tanulhattam tovább.. persze ezt általában olyan mondja aki 2es,3as érettségiket rakott, ha rakott egyáltalán...

udv

2015. aug. 5. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
63%

Az én anyukám kitört ebből. Gyerekként volt, hogy lopni kényszerült (almát, kenyeret), előfordult, hogy mezítláb ment iskolába, stb.


Aztán elvégezte az orvosi egyetemet és most főorvosként dolgozik a munkahelyén.


Nem olyan magas beosztás, mint amikor arról beszélünk, hogy valaki pénzügyi vezérigazgató egy cégnél, de elég jól megélt belőle és szép életünk volt/van.

2015. aug. 5. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
79%

Azért ezt a kérdést nem lehet ennyire leegyszerűsíteni.

(a statisztikákkal mindig ez a baj)

Az iskolai végzettség mellett még befolyásoló tényezők az intelligencia és a környezeti hatások is. Egy alapvetően intelligens ember, hiába alacsony is a végzettsége, még kitaníttathatja a gyerekeit, mert a 8 általános ellenére még belátja, hogy egyetemi végzettséggel jobban fog boldogulni, illetve hiába lát otthon rossz példát valaki, ha a környezetében látott pozitív példák vagy a környezetében élő emberek még elültethetik benne a kitörés iránti vágyat.

A baj ott kezdődik, amikor az alacsony végzettség, alacsony intelligenciával és beszűkült környezettel párosul.

2015. aug. 5. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
86%
Nem feltétlen következik, hogy ilyen lesz, de nagyon nagy az esélye, nyilván azért mindenki tud ellenpéldákat, mikor valaki átlagon felüli képességekkel rendelkezik. De nagyon nehéz lehet kitörni. Egy tanultabb családban nyilván sokkal több támogatást kap a gyerek. Az egyetemi költségek, ha államin is tanul a gyerek, milliós költség,ha magát kell fenntartani mellé,sokkal nehezebb benn maradnia. De már általánosba ha nem ért valamit, elakad ki magyarázza meg neki? egy tanult családból származó gyerek segítséget kér a szüleitől vagy fogadnak mellé magántanárt. Egy rosszabb környezetből jövő csak a pedagógusra számíthat(mert a szülei ha szeretnének is neki segíteni nem biztos,hogy tudnak ), de azok is túlterheltek, kevés az aki külön foglalkozik a lemaradókkal. Egy tanultabb családban általában már korán fejlesztik a gyerekeket, különórákkal,tanfolyamokkal( pl. egy nyelvtanfolyam, nyelvkönyvek sok pénz,nyelvvizsgákkal sokkal könnyebb később főiskolára bekerülni.). Az idejüket valószínűleg hasznosabb töltik el kevesebb az esély az elkallódásra. A környezetembe sajnos mindkét helyzetre bőven volt példa, ismertem közelről orvos-tanár gyerekeit, és szegényebb családokét is, akik szabadidejükben inkább a téren lógtak, hasznos elfoglaltságuk nem volt, míg az előbbiek kulturális programokra, kiállításokra, jártak, meg nyári szünetben pl. francia nyelvtanfolyamra. Hát gondolhatod 90%- ba később kiből lettek sikeres felnőttek.
2015. aug. 5. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
62%

Ez egy érdekes kérdés. Apukám 8 osztályt végzett, anyumnak szakmája és érettségije van. Mindig is keményen dolgoztak.


Hárman vagyunk testvérek. A legidősebb nővéremet szigorúan fogták, hogy tanuljon. (nagyon jó eredményei is lettek, és érettségit és angolból-németből nyelvvizsgát szerzett) De nem találta a helyét, mindenért a szüleinket okolta. Ezután a szüleim engem és a középső nővéremet gyakorlatilag "szélnek" eresztették.


A középső nővérem hozzáment az első barátjához 18 évesen és sorban érkeztek a gyerekek. (Érettségit nem szerzett)

Mély szegénységben élnek a férjével, gyakorlatilag csak a gyerekek után járó pénzekből tartják fenn magukat. Én nagyon aggódom, hogy a gyerekeik mihez fognak tudni kezdeni. Okos, értelmes gyerekek de nővéremék még annyit se tudnak megadni nekik, mint anno a szüleink nekünk. Azt mondanom sem kell, hogy nővéremnek sosem volt még munkahelye (10 éve otthon van a gyerekekkel), a férje pedig alkalmi munkákat vállal csak (de abban se szakad meg túlságosan)


Engem semmivel sem motiváltak a szüleim, ha tanultam tanultam, ha nem hát nem, nekik mindegy volt. Én ki akartam törni ebből. Érettségit szereztem, de anyagilag semmiben sem tudtak támogatni. Az akkori barátommal költöztem el Pestre érettségi után és szerencsére hamar munkám is lett. Most évekkel később munka mellett elkezdtem az egyetemet és nyelvvizsgám lett. Ha végzek akkor én leszek az első diplomás a közeli családban.


Szóval szerintem nem teljesen a szülőkön múlik, hogy milyenek lesznek a gyerekek.

2015. aug. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
39%
Nem feltétlen, de van rá esély, hogy ugyanarra a sorsra jut, mint a szülei. Apám szülei 8 osztályt végeztek (már nem élnek), de emellett még lecsúszott életvitelű emberek voltak. Apámat és a két testvérét a szülők elhagyták, így nevelőszülővel élt apám és a két testvére igen szerény körülmények között. Apám, már gyerekként elhatározta, hogy nem szeretné azt a mintát követni, alkoholizálni, meg élősködni a társadalom nyakán, ahogy a szülei tették. Általános iskola után dolgozni kezdett, mellette csinálta a szakmunkást, utána átment szakközépbe és ott leérettségizett (estin). Később mikor elhatározta, hogy főiskolára szeretne járni, az anyai nagyszüleim (értelmiségiek) mindenben támogatták. Mama matekozott vele, papa is segített neki a növénygyűjteményt megcsinálni. Apám testvérei (már nem tartjuk velük a kapcsolatot) nem voltak olyan elszántak és szorgalmasak. Nagybátyám nehezen, de leérettségizett, nagynénémnek nyolc általánosa van, és apámat kinézték,mert kivált abból a társadalmi rétegből, ahol volt. Szóval, azt akartam mondani, hogy apám szülei hiába voltak olyanok, amilyenek, de szorgalmának és kitartásának köszönhetően jóravaló diplomás ember lett. Az ő példáján keresztül látható, hogy mindenkinek megvan az esélye a boldogulásra és a jobb életre.
2015. aug. 6. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim válasza:
79%
Ebben az is benne van, hogy már általános iskolában elkezdődik a gyerekek között a különbségtétel. Emlékszem, egy olyan általános iskolába jártam, ahova szinte csak gazdag szülők gyerekei jártak. Volt egy roma osztálytársunk, akik az iskola mellett laktak, sokan voltak testvérek. Az elsős osztályfényképen azt lehet látni, hogy a tanítónéni, aki ennek a lánynak a közelében áll, lefelé néz a kislányra, vicsorogva mosoly rá, és fogja a vállát (ez nem nekem, hanem anyukámnak tűnt fel még anno). Első végén a kislányt megbuktatták, annak ellenére, hogy megtanult írni, olvasni, számolni, mint a többiek. Hatosztályos gimnáziumba jártam a Budapest belvárosában. Volt egy osztálytársunk, akinek munkanélküli volt először az egyik, majd a másik szülője is. Abban az osztályban mindenkinek a szülei magasan képzettek voltak, ennek a lánynak ha jól emlékszem tanítónő volt az anyukája. Emlékszem, hogy nagyon lenézték a többiek. Az érettségi után az az osztálytársam, akinek az apja kőgazdag volt, elment a jogi egyetemre, költségesre, ez a másik lány, akinek tanítónő volt az anyja, ő elment az óvónőképzőre, államira. Nem hiszem, hogy az a lány okosabb lett volna, aki a jogra ment, csak tehetősebbek voltak.
2015. aug. 25. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!