Második feleség örököl a házasság előtti különvagyonból is?
Apám 2. felesége. Elvileg semmi közünk egymáshoz, nem is ismerjük őt.
Megörököltük apám házát, amiből a nő kap egy gyermeknyi részt az új Ptk. szerint. Ez ok, rendben is van.
Viszont abból a házból is kap, amihez elvileg semmi köze sincs az új feleségnek? Apám még a házasságuk előtt 10 évvel szerezte, és azt bizonyítani is tudjuk.
Ebből is jár neki egy gyermeknyi rész?
Én ezt találtam: És a mi esetünkben a 2. feleség nem lakott a különvagyonban soha, nem végeztek rajta semmilyen felújítást.
Nem válásról szól, ez magáról a különvagyonról szól.
Kérdeztem egy hagyatékos ismerőst is, de erre a kérdésre konkrétan ő se tudott válaszolni, hogy örököl-e a nő az apám 10 évvel a házasságkötésük előtt szerzett házaiból. (merthogy több is van).
Jó lett volna még hagyatéki előtt tisztában lenni ezekkel a dolgokkal, de az új PTK. nem tér ki erre a kérdésre, elintézi egyetlen mondattal...
Köszi, lehet találok ilyen fórumokat... :)
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__58007..
Igen, úgy néz ki 2. igazad van.
Jól kitalálták ezt.. Apám 2. felesége azokból is kap egy gyermeknyi részt, ami az ÉN nagyszüleimé volt.. ez azért durva.. Mindenesetre a közjegyzőt felhívom hétfőn, és személyesen is rákérdezek erre.
Az rendben van, hogy magáról a különvagyonról is szól a cikk, de annak válásnál, helyesebben vagyonmegosztásnál van jeletősége. Öröklés esetén a különvagyon a hagyaték része. Ha nincs végrendelet, akkor törvény szerint jár a feleségnek egy gyermekrésznyi a különvagyonból is.
Az együtt élést pedig nem erre az ingatlanra írtam, mint öröklés feltétele. Csak felmerült bennem, hogy esetleg a másik ingatlanban, amire azt írod, hogy "apám háza" abban esetleg együtt éltek. Ha így van, akkor abból nem egy gyermekrésznyit örököl a feleség. Abból nem örököl tulajdonjogot egyáltalán, viszont az egészre haszonélvezet örököl. Persze lehet, hogy ilyen ingatlan nem volt, (mármint amiben együtt életek és most a hagyaték részét képezi).
Látom közben írtál. Nézd, ezt nem véletlenül találták ki. Sok családban a házastárs is érdemes az öröklésre, nem csak a gyerek. Szerintem a törvény korrekt ebből a szempontból.
Az egy dolog, hogy valamikor a nagyszüleidé volt az a vagyontárgy, de amikor az édesapád meghalt, akkor már az övé volt. Mindenkinek joga van, ahhoz, hogy rendelkezzen a vagyonával halála esetére is. Hagyhatta volna akárkire, akár idegenre is, vagy eladhatta volna és elkölhette volna az árát. Ha apukád nem szerette volna a feleségére hagyni azt, amit a törvény előír, akkor írt volna végrendeletet. Ha nem írt, akkor nyilván így akarta, ezt tiszteletben kell tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!