Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Második feleség örököl a...

Második feleség örököl a házasság előtti különvagyonból is?

Figyelt kérdés

Apám 2. felesége. Elvileg semmi közünk egymáshoz, nem is ismerjük őt.


Megörököltük apám házát, amiből a nő kap egy gyermeknyi részt az új Ptk. szerint. Ez ok, rendben is van.


Viszont abból a házból is kap, amihez elvileg semmi köze sincs az új feleségnek? Apám még a házasságuk előtt 10 évvel szerezte, és azt bizonyítani is tudjuk.


Ebből is jár neki egy gyermeknyi rész?


2015. márc. 13. 15:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
42%
nem.
2015. márc. 13. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
75%
Igen. Ha volt olyan ingatlan, amiben apukáddal együtt lakott, akkor abból nem örököl, de azon és a berendezésen haszonélvezeti joga van. Minden másból örököl egy gyerekrésznyit.
2015. márc. 13. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Én ezt találtam: És a mi esetünkben a 2. feleség nem lakott a különvagyonban soha, nem végeztek rajta semmilyen felújítást.


[link]

2015. márc. 13. 15:32
 4/16 anonim ***** válasza:
De ezt ne nézd, mert ez válásról szól, nem öröklésről.
2015. márc. 13. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Amit te belinkeltél ott válásról van szó, te pedig öröklést kérdeztél. Továbbra is fenntartom a válaszom. (2.)
2015. márc. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Nem válásról szól, ez magáról a különvagyonról szól.

Kérdeztem egy hagyatékos ismerőst is, de erre a kérdésre konkrétan ő se tudott válaszolni, hogy örököl-e a nő az apám 10 évvel a házasságkötésük előtt szerzett házaiból. (merthogy több is van).

Jó lett volna még hagyatéki előtt tisztában lenni ezekkel a dolgokkal, de az új PTK. nem tér ki erre a kérdésre, elintézi egyetlen mondattal...

2015. márc. 13. 15:40
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszi, lehet találok ilyen fórumokat... :)


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__58007..

2015. márc. 13. 15:42
 8/16 A kérdező kommentje:

Igen, úgy néz ki 2. igazad van.


Jól kitalálták ezt.. Apám 2. felesége azokból is kap egy gyermeknyi részt, ami az ÉN nagyszüleimé volt.. ez azért durva.. Mindenesetre a közjegyzőt felhívom hétfőn, és személyesen is rákérdezek erre.

2015. márc. 13. 15:52
 9/16 anonim ***** válasza:
69%

Az rendben van, hogy magáról a különvagyonról is szól a cikk, de annak válásnál, helyesebben vagyonmegosztásnál van jeletősége. Öröklés esetén a különvagyon a hagyaték része. Ha nincs végrendelet, akkor törvény szerint jár a feleségnek egy gyermekrésznyi a különvagyonból is.

Az együtt élést pedig nem erre az ingatlanra írtam, mint öröklés feltétele. Csak felmerült bennem, hogy esetleg a másik ingatlanban, amire azt írod, hogy "apám háza" abban esetleg együtt éltek. Ha így van, akkor abból nem egy gyermekrésznyit örököl a feleség. Abból nem örököl tulajdonjogot egyáltalán, viszont az egészre haszonélvezet örököl. Persze lehet, hogy ilyen ingatlan nem volt, (mármint amiben együtt életek és most a hagyaték részét képezi).

2015. márc. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
75%

Látom közben írtál. Nézd, ezt nem véletlenül találták ki. Sok családban a házastárs is érdemes az öröklésre, nem csak a gyerek. Szerintem a törvény korrekt ebből a szempontból.

Az egy dolog, hogy valamikor a nagyszüleidé volt az a vagyontárgy, de amikor az édesapád meghalt, akkor már az övé volt. Mindenkinek joga van, ahhoz, hogy rendelkezzen a vagyonával halála esetére is. Hagyhatta volna akárkire, akár idegenre is, vagy eladhatta volna és elkölhette volna az árát. Ha apukád nem szerette volna a feleségére hagyni azt, amit a törvény előír, akkor írt volna végrendeletet. Ha nem írt, akkor nyilván így akarta, ezt tiszteletben kell tartani.

2015. márc. 13. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!