Ha megszűnt a kapcsolat szülő és gyereke között, akkor hogyan értesül adott esetben a gyerek a szülő haláláról? A hatóságok kinyomozzák a gyerek hollétét netán? Mi az eljárás ilyenkor?
Nem mondja meg előre a jegyző, hogy örökölsz e, és mit vagy mennyit.
Csak kapsz egy levelet amiben leírják, hogy hol és mikor jelenj meg néhai hagyatéki tárgyalása céljából.Majd ott mondják el, mi az örökség, és ott eldöntheted hogy elfogadod vagy lemondasz róla. Vagy el sem mész és levélben lemondhatsz róla.
Nem semmi!
Milyen már, ha valaki a világ túlsó feléről utazik haza, majd kiderül, hogy alig örökölt valamit. Vagy semmit.
Ilyenkor nincs aki "súgjon", hogy mi lehet a helyzet pénzügyi téren? A közjegyző vajon tisztában van az örökség mértékével, csak nem lehet elmondania?
Vagy azt meg lehet tudni, hogy hol lakott a szülő? Mert ha erről lehet információt kapni, akkor egy kis nyomozást is lehet végezni a környezetében, hátha tudja egy-egy pletykás szomszéd, házmester, akárki, hogy volt-e valami komolyabb érték a nevén?
A közjegyző természetesen már tudja az örökség mértékét, amikor kiküldi az értesítést, de nem mondhatja el.
Szomszédoktól, rokonoktól persze érdeklődhetsz a saját szülőd vagyonáról. Csak az baj, hogy hiába tudod meg a szomszéd nénitől, hogy van egy háza meg x milliója, nem biztos, hogy a tiéd.
Az a te dolgod, előző! :D
Azért gondolj bele te is, micsoda veszteség lenne már több százezret utazásra költeni úgy, hogy nem hozza vissza az árát! Pénzből élünk, az isten szerelmére! Van azt hová tenni! Ezernyi helye van. Nem arra való, hogy elherdáljuk.
Ez a bosszantó egy ilyen szituban, ha nincs kapcsolattartás, hogy bizonytalan az ügy kimenetele.
Lehet, hogy meg sem érné a hazaút.
Negatív örökség Magyarországon nincs.
Kitagadás sem létezik, köteles rész van.. Akkor nincs, ha nincs örökség, mert ráírták már a vagyon éltében másra, vagy eltartási szerződést között az elhunyt. végrendelet esetén is jar a köteles rész,ami minimális.
Köteles részbőlnlehet kizárni:
- az örökhagyó után öröklésre érdemtelen,
- az örökhagyó sérelmére bűncselekményt követett el,
- az örökhagyó egyenesági rokonának, házastársának vagy élettársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el,
- az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette,
- erkölcstelen életmódot folytat,
- akit végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték és a büntetését még nem töltötte ki,
- a tőle várható segítséget nem nyújtotta, amikor az örökhagyónak szüksége lett volna rá,
- nagykorú leszármazót az örökhagyó kitagadhatja a vele szemben tanúsított durva hálátlanság miatt is,
- A szülőt az örökhagyó a sérelmére elkövetett olyan magatartás miatt is kitagadhatja, amely a szülői felügyeleti jog megszüntetésére ad alapot,
- a házastárs akkor is kitagadható, ha házastársi kötelességét durván sértő magatartást tanúsított az örökhagyóval szemben.
A kiesési oknak a valóságban is fenn kell, hogy álljon. A kitagadás alapjául megjelölt ok alaptalanságát annak kell bizonyítania, aki a kitagadásra hivatkozva örökölni kíván vagy egyébként tehertől mentesülne. A kitagadás okát ezzel együtt a végintézkedésben kifejezetten meg kell jelölni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!