Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Felvettem anyu nevét, új...

Felvettem anyu nevét, új születési anyakönyvi kivonatot kaptam, ilyenkor mi a születési nevem?

Figyelt kérdés

Pl. én Kovács Janka voltam, felvettem anyu nevét, így Rónyai Janka lettem. Kaptam új születési anyakönyvi kivonatot, a régit "bevonták". Tehát arról már semmi papírom nincs, hogy Kovács Janka voltam, az új születési anyakönyvi kivonatomon az szerepel, hogy Rónyai a születési családnevem. Ilyen esetben nekem a leánykori - születési névhez ugyanúgy nem kell beírnom semmit, illetve a Rónyait kell, igaz?


Aki a házastársa nevét veszi fel, ő nem születési anyakönyvi kivonatot kap, igaz? Az más helyzet?


2014. aug. 6. 09:46
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

A házastárs nevének felvétele dokumentatíve "csak" az igazolványokra kerül fel, új anyakönyvi kivonat nincs :)


Én azt gondolom, hogy neked az új anyakönyvi kivonattal "törölték" a Kovácsot, így a születési neved is Rónyai lett.

2014. aug. 6. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
95%

Neked az új neved (Rónyai Janka) lett a születési neved, a régit sehol sem használhatod már. Ha pl. a postán kapsz ajánlott levelet a régi nevedre, akkor is az újjal kell aláírnod és utána írni, hogy címzett. Ha még nem intézted el, sürgősen csináltass új személyit és lakcímkártyát, vidd a névváltoztatási okiratot és az új születésit hozzá. Utána folyamatosan jelentsd be a névváltoztatást, pl. TB, NAV, háziorvos, bank, ha van jogsid, értelemszerűen abból is új kell, és így tovább. Amíg nincs meg minden papírod, addig legyen nálad a névváltoztatási és a születési fénymásolata (ügyintézéshez az eredetiket vidd), így sok magyarázkodást megspórolsz. A régi személyidet pedig kérd vissza kilyukasztva, mert lehet, hogy épp csak az lesz nálad, ha igazolnod kell, hogy ki voltál.


Nekem pl. a TB-nél az istennek se értette meg az ügyintéző, hogy a régi nevem nem a születési nevem. Mikor szültem, akkor derült ki, hogy benne hagyta a rendszerben a régi cuccaimat úgy, ahogy volt, csak új kártyát csinált, mintha asszony nevem lenne. Ennek eredményeként a gyereknek rosszul írták meg a kartonját, hát agyrém volt. Mikor mentem utána, akkor se akarta átírni, oda kellett hívni a főnökét, az persze egyből vágta, hogy mi van. Szóval legyél kemény, mert van olyan ügyintéző, aki még nem találkozott ilyennel.


Aki házasodik, az házassági anyakönyvi kivonatot kap, s abban van benne a születési és az asszonyneve.

2014. aug. 6. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%
Mostantól a lánykori neved Rónyai Janka, a Kovácsot elfelejtheted. A születési anyakönyvi kivontatod többet nem változik. Ha férjhez mész, és felveszed a férj nevét, akkor az egyéb hivatalos okmányodat (pl. személyi, tajkártya stb.) kell lecserélni, ill. átírni a neved, pl. Nagyné Rónyai Jankára, vagy ahogy akkor majd megadod.
2014. aug. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
59%
De furcsa, azt hittem, a születési név mindig ugyanaz marad, hisz a születéskori állapot fix.
2014. aug. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

1.5 A születési név megváltoztatására irányuló eljárás


Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet alapján magyar állampolgár születési családi és utónevét - kérelmére - az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter megváltoztathatja.


1.1. Születési név


A születési név az a név, amely az érintettet a születési anyakönyvi bejegyzés alapján megilleti.


[link]

2014. aug. 6. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ebben az esetben ezek szerint nem.


"Nekem pl. a TB-nél az istennek se értette meg az ügyintéző, hogy a régi nevem nem a születési nevem."


Velem a kórházban veszett össze az orvos, amikor felvitte az adataimat a rendszerben, mert benn volt a régi nevem. És hiába magyaráztam, végül úgy írta fel, hogy a Kovácsot beírta születési névnek. Akkor nem volt nálam az új születési anyakönyvi kivonatom, a személyimmel meg nem tudtam igazolni, hogy higgye el. Azóta is járok kontrollra. Legközelebb viszem a szül. anyakönyvi kivonatom és átíratom a nevet.


Köszönöm a válaszokat! :-)

2014. aug. 6. 11:25
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Azért írom le újra, mert aki eddig jól írta, mind 40%-on áll... A születési neved mostantól a Rónyai, a Kovács nevet "elfelejtheted", közigazgatási szempontból a továbbiakban te Rónyai néven születtél. :) A születési anyakönyvi kivonatodon is ez szerepel, ez alapján kell lecserélned minden okmányodat.
2014. aug. 6. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi, értem. Az okmányaimat már lecseréltem. :-)


Én mindenkinek zöld kezet adtam. Valaki megint trollkodik. :-D

2014. aug. 6. 11:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!