Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Akik családja egy jó életszínv...

Akik családja egy jó életszínvonalt követően megtapasztalta milyen anyagi nehézségekkel küzdeni megtanult e jobban bánni a pénzzel?

Figyelt kérdés
Fontossági sorrendet tenni, alapvető dolgok( étel,tisztálkodási szerek ) alapvető kötelezettségek(számlák)... később ha ismét jobb anyagi helyzet áll elő félretenni gondolva a nehezebb időkre?
2014. máj. 31. 11:41
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem, szerintem ez lehetetlen és ellentmond a logikával.


Mikor beütött a válság, mondhatni, hogy jó/kellemes életszínvonalon éltünk a családommal: évente jártunk külföldre nyaralni, havonta bőven belefért a fodrász, mozi, kozmetikus (nem körmöt csináltatni, hanem nekem pl. tini koromban problémás volt az arcbőröm), új ruhák, 1-2 havonta étterem, kirándulás, és sosem kellett megnézni, hogy mennyi az étel ára, amit a boltban megveszünk, csak a minőségét...


Az, hogy utána jóval kevesebb pénzhez jutott a családom nem takarékoskodni tanított meg minket, hanem nélkülözni, nyomorogni. Azt a tudatot egyszerűen nem lehet elviselni, hogy eddig ezt tekintetted normálisnak (az is volt!), és mára egyszerűen nem lehet. Azt a vágyat, hogy az általad alapvetőnek gondolt élelmiszereket ehesd, hogy elmehess levágatni a hajadat, hogy vehess magadnak egy nyomorult ruhát... nem, az nem győz meg ésszel, hogy "de most nem telik rá", ugyanúgy ott van a fejedben, hogy de te "akarod".


Én azóta felnőttem, külföldre költöztem. A sokszorosát keresem annak, mint a szüleim korábban. Nem spórolok a pénzzel, mert minek? Megengedem magamnak, ami úgy érzem jár, és ami marad félreteszem. Marad így is bőven. De nem fogok teszkó gazdaságos szintű sajtokon tengődni, csak azért, mert évekig kénytelen voltam, és úgy havi 1000ft-al több maradt a kasszában...

2014. máj. 31. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez alapvetően habitus/neveltetés/szokás kérdése ,nem felétlenül az anyagi helyzeté.

Olyan helyen dolgozom,ahol kispénzű emberek vannak,és sajnos látom,hogy ők azok,akik a legpazarlóbb életmódot folytatják.Megjön a fizetés,első héten habzsi dőzsi,aztán sírás,hogy nincs pénz.

Én amikor tényleg sok lovém volt ,nem néztem ,hogy valami 100fttal olcsóbb e,de nem is szórtam két kézzel. Így amikor jöttek a szűkösebb idők,volt mihez nyúlni.


Ismerek egy családot,ők pl ezerszer jobb anyagi helyzetben voltak,rengeteg ingatlan,több száz milliárdos cég,stb és 1 év alatt olyan szinten lecsúsztak,hogy nagyon. Ott például 3 keresőképes emberből egy dolgozik,mert a többiek mindenféle kifogással kibíjnak alóla. Egyszerűen megszokták a jót,két autót fent tartanak,hatalmas családi házat,n em adnak lejjebb,pedig enni már nincs mit.


Szóval ilyen is ,olyan is van.

2014. máj. 31. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
75%
Amikor nehéz helyzetbe kerültünk a nagy jó lét után szinte nyomorogtunk,mert képtelenek voltunk beosztani a pénzt.Aztán idővel beletanult az ember,most már sokkal jobban megy,most már van mindenre amire szükséges,de az igényeket leadni még így évek múltával is néha nehéz.
2014. máj. 31. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Mi nem nyomorogtunk soha, de nem is szórhatjuk a pénzt, ugyanakkor engem spórolásra neveltek, ráadásul szeretem tudni azt, mit eszünk, mit kenünk magunkra.

Ezért én magam főzöm a család szappanját, ami annyira finom, hogy sampon helyett, sőt, a férjem borotvahab helyett is ezt használja. Évente egyszer főzök, 3-4 kilót, ez kb. 5 forintból megvan. Megvehetném az ariel mosóport, de nem akarok foszfátot visszaengedni a környezetbe, ezért mosószódát használok, 25 kilós kiszerelést szoktam venni, évente egyszer, Kecskemét közelében 3000 forintért. Kenyeret magam sütöm (nem géppel), így olcsóbb és nagyon finom.Zöldségeket magam palántázom és termelem, a környéken összeszedem a mások által használhatatlannak ítélt (nem tudják, mire jó:)) birsalmát, több évnyi kompótot és lekvárt készítek minden ősszel. Szerintem ezekkel és már apró trükkel sokat lehet spórolni, úgy hogy közben emeled az életszínvonalad, hiszen jó minőségű cuccokat viszel be és kensz fel.:)

2014. máj. 31. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
4-es vagyok, nem akarok okoskodni, de hátha valaki hasznát veszi: rengeteg bodzaitalt készítek ilyenkor, 10 literes üvegekben, áztatással, a nagyját műanyagpalackokban lefagyasztom (nincs benne tartósító), a citrommal, ami ugye a bodzával ázik, még egyszer annyi limonádét szoktam, mentalevéllel készíteni. Így í citrom árából (+méz/cukor/édesítő), kb. 100-120 liter italt szoktam készíteni, amit fele arányban higítunk, így nagyjából 200 liter, egészséges és irtó finom üdítőnk lesz, amire nem kell költeni.:))) Ha valakit érdekel valamelyik recept, szívesen átküldöm, vágjatok bele, még a szappankészítés is pofonegyszerű.:) És ne vegyétek okoskodásnak a leírtakat, én is szívesen vennék bevált ötleteket, amivel spórolni lehet.
2014. máj. 31. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem nem. Ahhoz, hogy megtanulj normálisan gazdálkodni, ahhoz egy hosszú folyamaton kell keresztül menned. Fel kell nőnöd ahhoz, hogy tudj bánni a pénzzel.


Ha megnézed a legtöbb lottónyertest, akkor azt látod, hogy 5 év múlva már semmi sincs a nyereményükből, és rosszabbul élnek sokszor, mint előtte, szimplán azért, mert nem tudnak bánni a pénzzel, nem tudnak jól gondolkozni a pénzügyekről, és még mindig érzelmi alapon hoznak döntéseket a racionalitás helyett.


Ugyanígy van a spórolással. Szerintem az az egyik legnagyobb önámítás/átverés. Az értelmetlen spórolással többnyire csak rosszabb helyzetbe kerülsz, mint előtte. Vegyük azt, hogy a 20 forinttal olcsóbb sonkáért átutazol a fél városon. Ez időben rohadtul nem éri meg azt a 20 forintot. Vagy nyomod ezt: [link] A reklámok és egyéb spotok annyival csökkentik a munkád hatékonyságát, annyi időt vesznek el tőled, hogy egyszerűen nem éri meg a dolog.


Könnyű bal-fa-sz dolgokat kiszámolni és felnagyítani. Pl.: Több tízezer Ft-ot is spórolhatsz, ha seggtörlésre nem két kocka retyópapírt használsz, hanem csak egyet, mert nyilván akkor dupla addig elég egy guriga, de a kezed meg olyan lesz. És levezetik egy blogon, hogy Figyelj má' te megveszed a Zewa retyópapírt 24 tekercsesével 1500-ért, ami elfogy 3 hét alatt, mert 2 kockát használsz el, de 1 kockát elhasználva már 6 hétig jó lehet.


Évente 52/3*1500 26000 Ft-t húzol le így a WC-n, amúgy pedig csak 13.000 Ft-ot, húúúú mekkora spórolás. De többet ér a komfort, mint ez a ba-sza-kodás.


Ennyi erővel a csapból folyó víz helyett menj ki a közkútra és meríts onnan 3 gallon vizet, használd azt, megspórolod a full vízdíjat. De az ember nem azért él, hogy nyomorogjon, és minden forinton siránkozzon.


Én azt vallom, hogy inkább megkeresem azt a pénzt hatékonyabb munkával, amire szükségem van, semmint ba-sza-kodjak néhány száz/ezer forinton.

2014. máj. 31. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerintem is butaság filléreken spórolni, több tízezreken viszont nem.

Persze van, aki lusta és igénytelen.

2014. máj. 31. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az elején szerintem mindig nehéz. Nincs ember, aki egyik másodpercről a másikra tudna változtatni. Aztán személyiségtől függ, hogy bele tudnak-e rázódni, vagy hogy amit garantáltnak vettek, attól mennyire könnyen szabadultak meg. Pl. mi nem buktunk akkorát, de volt olyan időszak a család életében, amikor jóval kevesebb pénz jött a házhoz, de amiről le kellett mondanunk, az ugyan zavaró volt, de nem kibírhatatlan, pl. nyaralás - akármennyire imádok más kultúrákat megismerni, nem jelentett nekem akkora nehézséget itthon maradni a nyáron... ezzel ellentétben más biztos nagyon szarul viselné.
2014. máj. 31. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!