Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit csináljunk apámmal, hogy...

Mit csináljunk apámmal, hogy mindenkinek jó legyen?

Figyelt kérdés

Hatvanas éveiben jár, nyugdíj előtt magas beosztásban dolgozott. Alapból egy sajtkukac típusú ember, neki nem opció az "egy órát leülök tévézni", folyamatosan csinálnia kell valamit.

Mindig is kissé szétszórt volt, de a korral járó természetes hanyatlás őt is érinti. Sok, figyelmetlenségből, kapkodásból eredő balesete volt, az őrangyalán múlt, hogy komoly baja még nem lett. (Egyszer állványról sétált le, mert nem arra nézett, amerre ment, 5 métert zuhant, bordatörés, máskor vaslépcsőn gurult le, mert kapkodott és nem nézte hova lép - szétnyílt a feje, 10 öltéssel varrták össze)


Most házat újítunk fel, jól haladunk, fizetett munkaerőnk is van (segédmunkások), és barátok is jönnek segíteni.

Apám pörög, hogy feljön ő is, beáll segíteni. Igenám, de egyrészt 250 km-re lakik, másrészt egyszerűen félünk, hogy baleset érné az építési területen, lásd fenti példák. A fejösszevarrás alig két hónapja történt, tehát az még friss sztori is.

A területen dolgozók mind relatív fiatalok, vagy olyan idősebb korosztály, aki mindig is nehéz fizikai munkát végzett, tehát megvan a mindennapos állóképesség.

Apám könnyű fizikai munkát szokott végezni, ráadásul a dereka is hajlamos becsípődni, valószínű, hogy lesérülne.


Férjem mondta is, hogy most vannak annyian, hogy felesleges feljönnie, a mostani munkálatokat elvégzik. Úgy tűnt jól fogadta. Ma felhívott anyám, hogy tele a töke, apám őt vádolja azzal, hogy ő "ármánykodott", hogy ne hívjuk dolgozni.


A dolog másik oldala, hogy az ezzel kapcsolatos dolgokhoz apám nem igazán ért (mármint épületműszaki dolgokhoz). De nagyon határozottan foglal állást és mond véleményt, amik szakmailag teljesen megalapozatlanok. Abból is kisebb balhé volt, hogy miért hívtuk ki az egyik építészmérnök ismerősnket szakmai tanácsot kérni, amikor a kőműves haverja megmondta, hogy... persze végül beigazolódott, hogy a kőműves hülyeséget mondott.


A lényeg: szegény nagyon szeretne segíteni, szervezkedni, de ezzel inkább hátráltat minket. Vidékről akar mestereket szervezni, de közben óvatoskodni kell velük, mert ismerősök és nehogy megsértsük őket egy véleménykülönbséggel...

Anyám is ki van bukva, ő átlátja a helyzetet, de ő sem mer belegázolni apám lelkébe.


Hogyan lehet ebből úgy kijönni, hogy az önbecsülését se sértsük meg, de mondjuk ne is mentő vigye el a félkész házból?


2014. ápr. 17. 19:49
 1/10 A kérdező kommentje:

Nagyon kellemetlen már, mert érezni, hogy rosszul érinti, hogy már nem olyan "fontos ember", de ha ő nem, legalább nekünk figyelembe kell venni a fizikai határait.

A kisebbik rossz elvén arra hajlok, ogy inkább legyen egy kissé megbántott, de egészséges apám, mint egy rokkant vagy neadjisten halott.

Sajnos ő arra is képes, hogy nekiáll "nagy szakértelemmel" villanyt szerelni (sok csupasz vezeték lóg a falból, később jön majd villanyszerelő rendbe tenni a kábeleket) és odasül a drót végére...

2014. ápr. 17. 19:53
 2/10 anonim ***** válasza:
91%

Nehogy odahívjátok!!!

Semmiképpen!

Arra mit mond, hogy vannak ott elegen?

2014. ápr. 17. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ilyen előzmények mellett nem csodálom az aggódásotokat. Valószínűleg én is hajlanék arra, hogy inkább sértődjön meg, de baja ne essen. Még az is eszembe jutott, hogy talán tudat alatt azért vállal ekkora kockázatot (nehéz fizikai munka, veszélyes munkakörnyezet), hogy ha lesérül, több figyelmet kapjon, mint "hadirokkant beteg"? Szerintem az alapvető problémája az lehet, hogy nem tudja feldolgozni a nyugdíjazását - főként, hogy korábban ő volt a "fontos ember". Kellene adni neki valami feladatot, de olyat, amihez nem kell utaznia és fizikailag ott lennie: pl. segítsen megtervezni a kertet, vagy ilyesmi. Nem tudok jobbat sajnos.
2014. ápr. 17. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Jaj, én is pont arra gondoltam, mint az előző.

Hogy valami "fontos" feladatot kéne neki kitalálni, amihez nem kell odautaznia.

2014. ápr. 17. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nem mártír típusú, inkább önzetlen ember. De folyamatosan intézkedik, irányít. Ha csoportba kerül, azonnal átveszi az irányítást.

Olyanokra már megkértem, hogy amikor szülök (terhesség végét járom), akkor a kórházban ismerkedjen a javamra, barátkozzon. Ebben nagyon erős, hihetetlen diplomáciai érzéke van, könnyen megnyeri az embereket.

Főiskolai házidolgozatokban is szokott segíteni, ezekben eredményes is, jól fogalmaz, jó beszédkészsége van.


De a tipikus férfimunkákra, mint szerelések nem alkalmas, nálunk mindig is anyám végezte ezeket. Zárat cserélni is anyámtól tanultam meg :)


Tehát összességében egy gondoskodó, átlaghoz képest nőiesebb érdeklődési körű (unokát simán rábíznám akár napokra is majd), emellett nagyon impulzív személyiség. A családért bármire képes, nagyon jó apa egyébként, nagy teherbírással.

Csak a mostani helyzetben olyanban szeretne segíteni, ami egyszerűen veszélybe sodorná. A férjem próbálja telefonon nyugtatni (jajj, képzeld, a segédmunkás 15 évvel idősebb nálam, de látni, hogy ő napi edzésben van, én sokkal kevesebbet bírtam, hiába vagyok fiatalabb nála), illetve gondolkozik kamufeladaton neki.


Kerthez is kértem már segítséget, de az jelenleg álló projekt, az építési mozgások miatt nem érdemes még nekiállni, tiszta por és sitt minden.


Annyira fel van pörögve, hogy nekem is állandóan orvosi tanácsokat ad, pedig köze nincs az egészségügyhöz. A kedvencem a "jóslófájásra kisüstit" volt :) Már szülésből is kiokított, persze személyes tapasztalat és egészségügyi rálátás nélkül - eléggé komikus volt :) Ha rajta múlna, szerintem bejönne helyettem szülni, vagy levezetné, aztán vagy életben marad a gyerek, vagy nem, de ha elég lelkes, még a dokit is eligazítja, hogy hogyan kell császárt csinálni :) Vagy megmutatja neki... :)

2014. ápr. 17. 21:12
 6/10 anonim ***** válasza:
Na ő az a tipikus, akinek valami civil mozgalomban kellene önkénteskednie.
2014. ápr. 17. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Részt vesz ilyen civil dolgokban, van pincéje is,ahol borászkodik, van otthon két kutya akikkel szintén sokat foglalkozik - és még mindig van energiája és ideje.
2014. ápr. 17. 22:08
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha valakiben ennyi energia meg tettvágy van, akkor azt viszont nem szabad veszni hagyni.

Ki kell tényleg találni akár vele együtt valami értelmes foglalatosságot, amivel a világot építheti.

2014. ápr. 17. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Össze kéne hozni a szomszédommal,ketten nagyon jól el lennének minden téren.Az sem mondta még életében senkinek,igen igazad van az a jó amit te mondasz.A lakóknak meg neki sem kéne orvoshoz járni mert ő is tudja kinek mi a kehélye.Terhességben és szülésben is otthon van.Csak annyira fárasztó a minden tudása,ő sem rossz akaratból,hogy már úgy közlekedünk a lépcsőházba kifülelünk lopakodunk nem áll e az ajtóba.Nem tudtok vele semmit csinálni,neki ilyen a természete.és változni sem fog..
2014. ápr. 18. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Illetve csinált egy vállalkozást is unalomból (lehet rohangálni, tárgyalni, szervezni), amivel nem keres rosszul, de szerintem elsősorban az elfoglaltság miatt csinálja, nem annyira a pénzért.


Most a lakás és az unoka téma tartja lázban, csak ugye az unokával még nem tud mit kezdeni, amíg testen belül van.


Emlékszem a nyugdíjazása körülményeire is; pénteki nap volt az utolsó munkanapja. Csütörtök este beszélgettünk, mondta, hogy na vééégre, mennyit fog pihenni, de jó lesz. Nagyon stresszes, felelősségteljes, napi 12-14 órát igénybe vevő munkája volt.

Pénteken hazajött, tett-vett, korán elment aludni. A szombatot végiglustálkodta az ágyban, tévézett, aludt. Vasárnap némi vakarózás után kiment kertészkedni, kutyát sétáltatni.

Hétfőn nekiállt nagytakarítani. Kedden kétségbeesetten közölte, hogy ő nagyon unatkozik és nem tudja mit csináljon. :)


Szóval negyvenvalahány év után egy nap volt, amit ténylegesen pihenéssel töltött, a többiben már megjelent a sajtkukac :)


Anyám panaszkodik amiatt, hogy apám nem hajlandó tudomásul venni, hogy öregszik. Nincs szerencsére komoly baja, de a fizikai ereje, reakcióideje természetes mértékű hanyatlásban van. A balesete is emiatt volt, megbotlott és nem tudott időben reagálni, ezért gurult vissza a lépcsőn (és nem akarta eldobni a kezében tartott tárgyakat, ami nagyjából 1000 Ft anyagi kárt jelentett volna, cserébe meg tud kapaszkodni). Így még a virágcserepeket is magára szórta zuhanás közben.


Vérző fejjel tett-vett egy darabig, utána ment be a lakásba és anyám fél órás unszolására mentek be a kórházba. Ahol kitisztították a sebet és összevarrták. Ezért mondjuk letoltam elég csúnyán, hogy ilyen felelőtlen nem lehet...

2014. ápr. 18. 09:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!