Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Milyen kötelezettségekkel jár...

Milyen kötelezettségekkel jár a névváltoztatás és mennyi időbe telik?

Figyelt kérdés

A szüleim évekkel ezelőtt elváltak, így az édesanyámmal és a férjével élek. Most fogom betölteni a 18-at, és szeretném megváltoztatni a vezetéknevemet az édesanyám vezetéknevére. Most 11.-es vagyok, így ha még idén kérelmezném, akkor még időben meg lehetne változtatni a nevemet, hogy az érettségiken az új nevem szerepeljen? Viszont idén angolból már előrehozottat teszek, arra pedig már jelentkeztem is. Így azon még biztos, hogy a régi nevem lesz rajta. Mit kell ilyenkor csinálni, hogyha a valamelyik érettségimen még a régi nevem lesz, valamelyiken pedig már az új? Hogyan kell majd igazolni mindkettő hitelességét?

És minden papíromon külön meg kell majd változtatnom a nevemet, például a két nyelvvizsga papíromat is újra kell majd csináltatnom? Nagyon körülményes a dolog, milyen procedúrákra kell számítanom?

Mit ajánlanátok, mikor nyújtsam majd be a névváltoztatási kérelmet? Milyen tapasztalataitok vannak ezzel kapcsolatban? Mennyi ideig fog tartani, mire hivatalos lesz az új nevem? És mire minden hivatalos okmányomban megváltoztatom? És milyen költségekkel kell majd számolnom?



2014. febr. 18. 21:43
 1/9 anonim ***** válasza:
78%

Pár hónap...


Jövőre tuti meglesz:)



Születési családi és utónév változtatása

A kérelem benyújtásához szükséges okiratok:

az érintett fél személyazonosító okmánya, lakcímkártyája

születési anyakönyvi kivonata

ha házas, a házassági anyakönyvi kivonata

kiskorú gyermekének, gyermekeinek születési anyakönyvi kivonata

Kiskorú gyermek névváltoztatását törvényes képviselője terjesztheti elő. Kiskorú gyermek esetében, ha a szülők elváltak, akkor is kell mindkét szülő hozzájárulása a név megváltoztatásához. Ettől csak az az eset tér el, ha a szülő felügyeleti jogát megvonták és ezt jogerős bírósági ítélet igazolja.

Szülő családi nevének megváltoztatása kiterjed családi nevét viselő kiskorú gyermekére is. Kivétel: ha ezt a szülő kifejezetten nem kéri.

Az eljárás illetékköteles, első esetben 10.000 Ft, további névváltoztatások esetén 50.000 Ft. Csak különös méltánylást érdemlő okból engedélyezhető újabb névváltoztatás az előző névváltoztatás hatályba lépésétől számított 5 éven belül



Ezek után le kell cselni az okmányokat.

Jogsi: 4000

Tb kártya 3000(ebben az esetben nem ingyenes, házassági név esetén igen)

Személyi 1500

Lakcímkártya 500

Adőkártya infyenes

Esetleg telefontársaságnák átírni a nevet

És a bankban /bankokban is bejelenteni

Suliban jelezni

Kb ennyi neked...


Nylevvizsgapapirt nem kell, mert a születési neved akkor is marad a mostani, tehát te azért nem tünsz el, mint személy.


A személyidben benne esz, hogy a neved változott, úgyis minden azzal érvényes (mint a nyelvvizsga és érettségi pl, így nem lesz gond)

2014. febr. 19. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"Nylevvizsgapapirt nem kell, mert a születési neved akkor is marad a mostani, tehát te azért nem tünsz el, mint személy. "

Miután új születési anyakönyvi kivonatot adnak ki névváltoztatás után, ezt én így katerógikusan nem jelenteném ki. Az én gyerekeim születési neve pl csak az eü könyvükben van benne, amit még a kórházban állítottak ki a születésük után.

Gondolj arra, hogy ha örökbe fogadnál egy gyereket, kapna új akvi kivonatot, ahol te és a párod a szülei, az eredeti neve+szülőanyja neve soha többet nem bukkan fel a gyerek életében.

2014. febr. 19. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Én azt ajánlom, minél hamarabb, amíg még kevesebb a papírod. Nekem most személyit, lakcímkártyát, TB-kártyát, jogosítványt, forgalmit, útlevelet, anyám tyúkját, mindent kéne cserélnem, és mindenért vastagon fizetni. Vannak papírok, amikért még esetleg kevesebbet is fizetsz most. Lehet, hogy ha a 18. születésnapod előtt elkezded szülői aláírással, akkor olcsóbb. De mindenképpen minél hamarabb.

Az érettségid érvényes marad, majd melléteszed a névváltoztatási papírt, semmi gond nem lesz belőle.

2014. febr. 19. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ha akarod kicseréltetheted őket

[link]


Viszont nekem többhelyen kérdezték, hogy van-e előző nevem és születési nevem 2 külön rubrika.. nem mentem férjhez vagy ilyesmi), akkor még)


1

2014. febr. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A születési neved az ami a szül.akvi kivonatban van. Abban meg a névváltoztatás utáni név van benne, mert az Okirat bemutatásával és az eredeti szül.akvi leadásával kiállítják az új névre lévő akvit. Sőt, a nagy, papíralapú anyakönyvbe is bejegyzik a névváltozást. Saját tapasztalat alapján az eredeti név nem kerül elő többet igazolványcserék után.
2014. febr. 19. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
21%
szerintem nicns sok értelme.....mert oké 10-15ezer ft,de az összes bizonyítvány,tokiratot megmásítani,főleg ha ismernek már...nem tudom,de bőven feszültségforrás lehet belőle...régen én is megakartam változtatni,aztán most minek bújkáljak,hazudozzak,hogy ezt előző életemben szereztem meg,más névvel? totál hülyének néznek majd,akárhová mész.
2014. febr. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Mondjuk 18. előtt már biztosan nem fogom megcsinálni, ugyanis a héten töltöm be... Az idei angol érettségire is jelentkeztem már, úgyhogy szerintem nyáron lenne célszerű nevet változtatni, hogy az előrehozott érettségi előtt/közben még ne legyen semmi kavarás, csak majd miután azt hivatalosan is megszereztem!
2014. febr. 19. 17:58
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az érettségivel nem lehet gond, legrosszabb esetben a régi nevedre kapod a törzslapkivonatot, a bizonyítványt úgyis az újra állítják ki.
2014. febr. 19. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
keso valasz de elvileg 60 napos az ugyintezes. meglepo de gyors procedura a macera az az hogy minden iratbol uj kell
2017. máj. 29. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!