Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A társam 9 évvel ezelőtt...

A társam 9 évvel ezelőtt elment egy másik nő miatt a tulajdonomban lévő lakásból /amin haszonélv. Joga van/ és most ügyvéd álltal közli apuka velem, hogy bírtokba szeretné venni a lakást, kopjak el a 2gyerekemmel együtt a fenébe, van rá 15 napom! K?

Figyelt kérdés
Mit tehetek ilyenkor? Megteheti velünk?
2013. dec. 1. 01:18
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
23%

Hidd már el, hogy a birtokvédelem a birtokon belül lévőt védi... Olvass utána a Ptk.ban. :-)

Vagy

[link]

2013. dec. 1. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
83%

Igy van! a birtokon belül levot védi. Aki lehet a tulajdonos illetve a haszonélvező. Ha ilyen könnyű lenne kijátszani a haszonélvezeti jogot, akkor mindenki birtokvédelem et kérne. De nem igy megy. A haszonélvező el van joga eldönteni, hogy ki használja az ingatlant, akkor is, ha mas a tulajdonos.

Az egyetlen, amivela. Kerdezo érvelhetne jelenleg, az a gyermek/gyermekek. Ha kiskorúak, akkor kérelmet heti a haszonelvezet felfüggesztését, vagy korlátozását a kiskoru gyermekek érdekében.

2013. dec. 1. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%
De megis hogyan lett neki haszonelvezeti joga?
2013. dec. 1. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

A tulajdonjog egyik legkomolyabb korlátja a haszonélvezeti jog, amelynél fogva a jogosult (a haszonélvező) birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti a más személy tulajdonában álló ingatlannak. A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él. A haszonélvezeti jog a tulajdonos személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad.

Szerződés alapján azzal keletkezik a haszonélvezet, hogy az erről szóló írásbeli megállapodás alapján bejegyzik a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba. A haszonélvezeti jogot akkor is be kell jegyezni az ingatlan-nyilvántartásba, ha jogszabálynál, bírósági vagy hatósági rendelkezésnél fogva keletkezik. A bejegyzés elmaradása azzal jár, hogy a haszonélvezet az ingatlannak csak rosszhiszemű vagy olyan megszerzőjével szemben érvényesíthető, aki nem adott ellenszolgáltatást az ingatlanért.

A haszonélvező a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. A rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével ő viseli a dolog fenntartásával járó terheket. Őt terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket is. A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégeztetheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.

A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de annak gyakorlását másnak átengedheti. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos azonos feltételek mellett nem tart igényt az ingatlan használatára. A haszonélvező köteles értesíteni a tulajdonost az ingatlant fenyegető veszélyről és az ingatlanban beállott kárról ideértve azt az esetet is, ha őt harmadik személy a haszonélvezet gyakorlásában akadályozza, köteles továbbá tűrni, hogy a tulajdonos megtegye a veszély elhárításához, illetőleg a kár következményeinek megszüntetéséhez szükséges intézkedéseket.

A haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn. A haszonélvezet megszűntével a haszonélvező köteles a dolgot visszaadni. A haszonélvező felelős a dologban bekövetkezett károkért, kivéve ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést nem köteles megtéríteni. Bár a haszonélvező a haszonélvezet keletkezésekor meglevő elhasználható dolgokkal, gazdasági felszereléssel és állatállománnyal a rendes gazdálkodás által indokolt mértékben rendelkezhet, a haszonélvezet megszűnésekor köteles ezeket pótolni, ha pedig ez nem lehetséges, értéküket kell megtérítenie. A haszonélvezet megszűntekor a haszonélvező követelheti a tulajdonostól a szükséges költségek megtérítését, levonva azokból az időközi értékcsökkenésnek megfelelő összeget. Ha a tulajdonos gazdagodása az így megállapított összeget meghaladja, a különbözetet is köteles megtéríteni. Ha az ingatlanon levő felépítmény, tartozék vagy alkatrész egészben vagy jelentős részben elpusztul, a tulajdonos nem köteles azt helyreállítani. Ha a tulajdonos a dolgot helyreállítja, a haszonélvezeti jog feléled, de a tulajdonos kérheti a haszonélvezetnek a helyreállításra fordított összeghez mért korlátozását. Ha a tulajdonos a dolgot nem állítja helyre, a haszonélvezet megszűnik; ha azonban a haszonélvezet tárgya helyébe más dolog lép, a haszonélvezet erre terjed ki. Ha a dolog helyébe pénzösszeg lépett, a haszonélvező az összegnek a dolog helyreállítására vagy pótlására fordítását is követelheti.

A tulajdonos jogosult ellenőrizni a haszonélvezet gyakorlását. Ha a haszonélvező a rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja az ingatlant, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet. Amennyiben a haszonélvező nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére felfüggesztheti a haszonélvezeti jog gyakorlását a biztosítékadásig. A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását átengedte.

2013. dec. 1. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
55%
A 98.§.t is linkeld már be...
2013. dec. 1. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
60%
Meg a jegyzői birtokvédelmi eljárás menetét is...
2013. dec. 1. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
25%
71%-os csak azt felejted el, hogy a haszonélvező jelen esetben nincs birtokban!
2013. dec. 1. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
85%

Persze, persze, igazatok van. A haszonelvezet semmit sem ér. Ha sokat mondogatjatok, meg el is hiszitek. Bar attól meg nem lesz igaz....

Kerdezo, a kiskoru gyermekekre hivatkozva kérd a haszonelvezet korlátozását. Ennyit tehetsz.

2013. dec. 1. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
27%

A birtoklás és a haszonélvezet nem ugyanaz...

Te ezt nem bírod felfogni!

Persze, erősebb a haszonélvezet a tulajdonjognál, de birtokban mégis csak a tulajdonos van.

A birtokvédelemnél pedig nem nézik, hogy ki zavarja a birtoklást, csak azt hogy az illető jogszerűen birtokol-e.

2013. dec. 1. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
Na es szerinted a haszonélvező nem birtokol jogosan??? Anyám....
2013. dec. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!