Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Örökölhetnek a gyerekeim? SOS!

Viki840804 kérdése:

Örökölhetnek a gyerekeim? SOS!

Figyelt kérdés

Párom anyukája meghalt és rengeteg adósságot hagyott maga után!

Párom ha lemond a gyerekeinkre száll az adósság?

Ilyenkor mit kell tenni?

Gyámügyhöz kell fordulnom?


2013. okt. 20. 21:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%
szerintem nem "száll át", ha mégis, nekik/nektek is le kell mondani róla
2013. okt. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
50%
Csak adósságot nem lehet örökölni. Csak, ha megegyező vagy nagyobb "vagyon" is öröklődik.
2013. okt. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Nem csak le kell mondania az örökségről nem szállhat át.
2013. okt. 20. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%

"Két jogi intézmény is biztosítja azt, hogy ne járjunk rosszul. Lemondással akkor élhetünk, amikor az örökhagyó még él, erről írásbeli szerződést kell kötni. Ellenkező megállapodás hiányában az öröklésről való lemondás a kötelesrészről való lemondást is jelenti.


A másik utat az jelentheti, hogy az örökös visszautasíthatja a hagyatékot. Erre akkor van lehetőség, amennyiben az örökhagyó már elhalálozott, azonban amennyiben a visszautasítási jogról kifejezetten, vagy hallgatólag lemondtunk, akkor többé nem élhetünk ezzel az intézménnyel."

2013. okt. 20. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Van lehetősége lemondani a párodnak az örökségről. Ilyenkor a pozitív és negatív vagyon is az államra száll át, akkor is, ha az adósság több, mint a pozitív vagyon (ingatlan+ingóságok). A gyerekeidre semmi nem száll tovább. Ezt a hagyatéki tárgyaláson megtehetitek. Érdemes beszélni előtte egy ügyvéddel is!
2013. okt. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha a volt férjed visszautasítja az örökséget, akkor jönnek az ő örökösei a sorban. Nem kell a gyh-ra menned, automatikusan bevonja őket ebben az esetben a közjegyző. Ti is mondhatjátok, hogy kösz, nem, de ezt csak a gyh beleegyezésével tehetitek (húgom pár hete csinálta ezt végig , ott a volt apósa és a volt férje is lemondott a dédi adósságáról...
2013. okt. 20. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Vissza kell utasítani, de adósságot örökölni csak a pozitív örökségig lehet. Pl van az örökösnek 1 millió forint készpénze és van 2 millió ft adóssága, akkor sem öröklöd meg a 2 milla adósságot, csak 1-et, mert a pozitív vagyon csak ennyi volt.

Vissza kell utasítani és el van intézve.

2013. okt. 21. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Ügyvéddel beszélt a párom aki azt mondta neki hogy a hagyatékin vissza kell utasítani az örökséget. Az örökség egy tanya +1,8m személyikölcsön +2hitelkártya 550e minusszal.

Na most ha ő visszautasítja akkor a mi gyerekeink örökölnek vagy a testvérei, nevelőapja?

2013. okt. 21. 10:54
 9/12 anonim ***** válasza:

Az örökhagyó- jelen pillanatban ez a párod anyukája- halála után visszautasítani lehet csak az örökséget.

Lemondani öröklésről csak az örökhagyó életében lehet, mivel a lemondás egy szerződés az örökhagyó és a törvényes öröklésre jogosult között.

Na szóval a párod visszautasíthatja az örökséget. De csak az egész örökséget utasíthatja vissza, tehát nem mondhatja azt, hogy köszönöm a kötelezettségeket, terheket nem kérem, de egy- két vagyontárgy jól jönne, azokat meg igen.

Ha a párod visszautasítja az egész örökséget, akkor ő kiesik az öröklésből.

Feltételezem, hogy a mama nem végrendelkezett, így a párod kiesése esetén a többi törvényes örökös örököl a Ptk.-ban meghatározott sorrendben. Így elsősorban a gyerekeitek. A gyerekeiteknek is vissza kell utasítania az örökséget és így tovább.... ha minden törvényes örökös visszautasította az örökséget, akkor végül az államra száll, ami viszont már nem utasíthatja vissza. Tehát végsősoron az állam örököl.

2013. okt. 23. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ha a párod testvére mind jogosultak az öröklésre, értem itt azt, hogy nem áll fenn velük szemben kiesési ok, magyarán a mama nem zárta ki, nem tagadta ki őket az öröklésből, nem váltak érdemtelenné és végintézkedés sincs, ami máshogy rendezné az öröklés rendjét, akkor a párod és a testvérei fejenként egyenlő arányban örökölnek. Magyarán pl. ha a párodnak 2 testvére van akkor a mama minden" terhét és minden jóságát" 1/3-1/3-1/3-ad arányban öröklik. Tehát a párod örökrésze a hagyaték ("jóságok és terhek") 1/3-a. A papa csak haszonélvezetet örököl. Ha a párod visszautasítja az örökségét, akkor az a gyerekeitekre száll át, nem pedig a testvérekre. A többit előbb már leírtam.
2013. okt. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!