Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kérdésem a következő. Az...

Kérdésem a következő. Az édesapám ráiratja a családi házát a testvérem gyerekére akkor nekem lehet e követelésem ha az édesapám már nem él?

Figyelt kérdés
2013. máj. 11. 18:05
 1/7 anonim ***** válasza:
71%
Nem.
2013. máj. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
69%
Jól írták. Ha élőként szabadul meg tulajdonától, akkor a halálát követően nem képezi hagyaték tárgyát. Persze érdemes támadhatatlanul tenni ezt, merthogy színlelt szerződéssel nem túl szerencsés. Főleg ha "haragos az örökös".
2013. máj. 11. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdés, hogy milyen jogcímen íratja rá, és mennyi idővel a halála előtt... a jelenlegi jog szerint:


A kötelesrész mértéke és alapja


665. § (1) Kötelesrész címén a leszármazót és a szülőt annak fele illeti, ami neki - a kötelesrész alapja szerint számítva - mint törvényes örökösnek jutna.

(2)527 Ha a házastársat vagy a bejegyzett élettársat mint törvényes örököst haszonélvezeti jog illetné meg, az ő kötelesrésze a haszonélvezeti jognak olyan korlátozott mértéke, amely szükségleteit biztosítja, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat, valamint saját vagyonát és munkájának eredményét is. Egyébként a házastársat vagy a bejegyzett élettársat kötelesrészül törvényes örökrészének fele illeti meg.

666. § (1) A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott adományok juttatáskori tiszta értéke.

(2) Ha az adománynak juttatáskori értékkel való számbavétele bármelyik érdekeltre súlyosan méltánytalan, a bíróság az adomány értékét az összes körülmények figyelembevételével állapítja meg.

(3) A hagyaték tiszta értékének kiszámításánál a hagyományokat és a meghagyásokat nem szabad teherként figyelembe venni.

667. § (1) Nem tartozik a kötelesrész alapjához

a) az örökhagyó által a halálát megelőző tizenöt évnél régebben bárkinek juttatott adomány értéke;

b) az olyan adomány értéke, amelyet az örökhagyó a kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat keletkezését megelőzően juttatott;

c) a szokásos mértéket meg nem haladó ajándék értéke;

d) a házastárs, a bejegyzett élettárs és a tartásra rászorult leszármazók részére nyújtott tartás értéke;

e) az arra rászoruló más személynek ellenérték nélkül nyújtott tartás értéke a létfenntartáshoz szükséges mértékben.

(2)529 A kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat házasságból, bejegyzett élettársi kapcsolatból származó, illetőleg a házastársak által örökbefogadott gyermek esetében a házasságkötés, a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése, egyébként pedig a gyermek fogamzása. Ha az örökhagyó több házasságot kötött, bejegyzett élettársi kapcsolatot létesített, a kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat az első ilyen kapcsolat.

(3)530 A házastársat, és a bejegyzett élettársat haszonélvezet alakjában megillető kötelesrész alapjául csak a hagyatékban meglevő vagyontárgyak szolgálnak.

(4) Azt az adományt, amelynek betudását az örökhagyó elengedte, nem lehet a jogosult saját kötelesrészének alapjához hozzászámítani.


Felelősség a kötelesrész kielégítéséért


669. § (1) A kötelesrész kiadását, illetőleg kiegészítését a következő sorrend szerint lehet követelni:

a) a kötelesrész kielégítéséért elsősorban a hagyatékban részesedő személyek felelnek;

b) a kötelesrésznek a hagyatékból ki nem elégíthető részéért az örökhagyó által a halálát megelőző tizenöt éven belül megadományozottak adományaik időbeli sorrendjére tekintet nélkül felelnek.


Magyarán, ha ajándékozás címén iratta rá, akkor 15 éven belül az a kötelesrész alapjába beleszámít, tehát ha a hagyatékból rád eső rész nem éri el a köteles részt, lehet követelésed.

2013. máj. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Na, az új Ptk meg jövó tavasztól a 15 évet 10-re csökkenti:


7:81. § [A kötelesrész alapjából kivont adományok]


(1) Nem tartozik a kötelesrész alapjához


a) az örökhagyó által a halálát megelőző tíz évnél régebben bárkinek juttatott ingyenes adomány értéke;


b) az olyan ingyenes adomány értéke, amelyet az örökhagyó a kötelesrészre jogosultságot létrehozó kapcsolat keletkezését megelőzően juttatott;


c) a szokásos mértéket meg nem haladó ingyenes adomány értéke;


d) a házastárs vagy az élettárs, továbbá a leszármazó részére nyújtott tartás értéke;

...

2013. máj. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A 10 vagy 15 év kérdéséhez nem tudok hozzászólni, lehet, hogy tényleg lesz változás. Mi tavaly ajándékoztunk, nekünk akkor azt mondta az ügyvéd, hogy az így megrövidített örökös az ajándékozási szerződés keltétől számított 15 éven belül a köteles rész erejéig perelhet, ez alatt értendő az is, ha még az ajándékozó életében tudomására jut az ilyen tartalmú ajándékozási szerződés. A 10 vagy 15 év kérdéséhez annyi megjegyzésem van, hogy a gyakorlatot majd a törvény záradéka fogja eldönteni. Ha az szerepel benne, hogy a hatályba lépést követően kötött szerződésekre alkalmazandó, akkor a 15 év lesz az irányadó, ha csak simán csökkentik 10-re, akkor nyilván a szerződés keltétől számított 10 év a mérvadó.
2013. máj. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5, ennyre nem meredek, az öröklésben mindig az öröklés beállta pillanatában élő jog a mérvadó, tehát kb az van, hogy ha az örökhagyó 2014. márc 31-én éjfél előtt hal meg, akkor a köteles rész az örökség fele, a házastárs nem örököl, és a 15 éven belül juttatott átlagosnál nagyobb adományok száítanak bele, ha meg már április 1-én, tehát éjfél után, akkor a köteles rész az örökség harmada, az özvegy is örököl egy részt, és a 10 éven belüli ajándékok számítanak...

Ha csak nem alkotnak erre az esetre külön paragráfot, átmeneti rendelkezést, nehogy az legyen, hogy örökösök az örökhagyó halálát siettessék a 2014. márc végi napokon:(

2013. máj. 11. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
6-os: félreértettél egy kicsit. Nekem azt mondta az ügyvéd (konkrét kérdés kapcsán), hogy még az ajándékozó életében is megtámadható, tehát nem kell sürgetni a halálát. A 15 év, amit nekem mondtak, nem az ajándékozó halálára, hanem a megtámadhatóság határidejére vonatkozott. Ez nekem akkor nagyon fontos volt, ezért kérdeztem rá. Természetesen az alkalmazás módja mindig az új törvény záró rendelkezésétől függ.
2013. máj. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!