Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit jelent örökségi ügyekben...

Mit jelent örökségi ügyekben a "köteles rész"? Örökölhet-e a gyerek a szülő után, akivel nem tartják a kapcsolatot, mert a szülő kitagadta?

Figyelt kérdés
2008. jún. 8. 22:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az örökségből tagadta ki? Oka volt rá? (Mert a kitagadás csak bizonyos törvényi feltételek fennállása esetén lehetséges, pl. börtönviselt, életére tört stb.)


Ha a törvényi feltételei a kitagadásnak nem állnak fenn, az szülő gyerekei kötelesrészre tarthatnak igényt, még akkor is, ha a szülő másképp végrendelkezik. A köteles rész pedig a fele annak, amit standard esetben kapnának.


Amennyiben a szülő jogosan tagadja ki a gyerekét az örökségből (azaz fennállnak a törvényi feltételek), akkor a gyereket a köteles rész SEM illeti meg.

2008. jún. 8. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha a szülőnek van 3 gyereke, akkor ugye egyharmad lenne a részük, fejenként. Ennek a fele a köteles rész, ami MINDIG jár.
2008. jún. 8. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

A kitagadás nem papíron történt, csak szóban és nem konkrétan az örökségből, hanem "nem vagy a lányom többé" felkiáltással, szóval egy veszekedés közben, ami után aztán minden kapcsolat megszakadt.

2008. jún. 9. 13:27
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem jár kötelesrész annak, akit az örökhagyó végrendeletében érvényesen kitagadott. Tehát NEM IGAZ, hogy a törvényes örökösnek mindig járna kötelesrész.

Kitagadásnak van helye, ha:

• a köteles részre jogosult az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne

• az örökhagyó sérelmére a törvényes örökös súlyos bűncselekményt követett el

• a törvényes örökös az örökhagyó egyenes ági rokonainak vagy házastársának életére tört sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el

• a törvényes örökös az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette

• erkölcstelen életmódot folytat

• jogerősen ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték.


A köteles rész azonban nem csak az örökségből, hanem az örökhagyó halálát megelőző 15 évben (!) nem a törvényes örökös részére juttatott adomány vagy a szokásos mértéket meghaladó ajándék értékéből is számítandó.


A kitagadást megfelelően indokolni kell a végrendelkezésben.


A "nem vagy a gyermekem" felkiáltás nem érvényes kitagadás. Az öröklés vér szerinti voltát így nem lehet "semmissé" tenni.


Ha a szülő a fent hivatkozott bármelyik sérelemben részesült, akkor végrendelkezzen, és tagadja ki érvényesen, megfelelően indokolva a törvényes örökösét.

2008. jún. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szia! Sajnos a magyarorszagi torvenyek szerint vegrendelettel nem foszthatod meg a gyereked az oroksegetol! Nagyapam is vegrendeletet akart irni, amiben az unokatestvereinet ki akarta zarni, de az ugyved kozolte, hogy nem lehet! Helyette tartasi szerzodest javasolt! Remelem segitettem!
2008. jún. 9. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!