A férjem nevén van a ház, az ő halála után a szülei eladhatnák a fejem fölül a házat? Vagy hogy van ez?
1 éve vagyunk csak házasok, de már 10 éve együtt vagyunk, 3 éve pedig együtt élünk ebben a házban amiről most írok. Ezt a házat a férjem építette, a saját pénzéből. Én még akkor tanuló voltam, nem tettem bele pénzt. Az ő nevén van a ház azóta is. Az egy dolog, hogy azóta már vagy 1,5 millió ft-ot költöttem a házra. Történetesen ha a férjemnek baja lenne, a szülei örökölnék meg a házat??
Csak úgy beszélgettünk és szóba jött ez az egész... de azt mondta a férjem, hogy mehetnék vissza anyámékhoz ha neki valami baja lenne, mert hogy az ő anyjáék biztos hogy eladnák ezt a házat. Hát ez nagyon elkeserítő. Ezek szerint én akármit csinálhatok, ez a ház így is úgy is az ő háza lesz, és ha nem lesz gyerekünk még 5 év múlva sem, akkor is az anyjáéké lenne?? Én most gondolkoztam el ezen az egészen. És hát nagyon elkeserítő, belegondolni abba, hogy ahol lakom már évek óta, amit szépítgetek, amit magaménak érzek, amibe szívesen vásárolok, amit szívesen takarítok, nem több mint egy ház, ami akár albérlet is lehetne...
"Ha az örökhagyó nem hagyott hátra végrendeletet, vagy nem minden vagyonára végrendelkezett, az öröklés a törvény szerint alakul. Ilyenkor elsősorban az örökhagyó gyermekei örökölnek egyenlő arányban. A kiesett gyermek helyett a rá eső részt az ő gyermekei öröklik. Ha leszármazó nincs, a házastárs örököl. Ha sem leszármazó, sem házastárs nincs, akkor kerül sor a felmenők öröklésére, elsősorban a szülök, azok hiányában a nagyszülők, ill. további felmenők öröklésére. Egyenesági hozzátartozók és házastárs hiányában az ún. oldalági rokonok, azaz a testvérek és azok leszármazói."
Tehát ha nincs gyereketek, vagy unokátok, te örökölsz a férjed után.
2014-től pedig valószínűleg így változik:
"A jelenlegi Ptk. alapján leszármazók hiányában az egész hagyatékot a házastárs örökli. Ezután viszont - törvényes örökösként - az özvegy és a szülők egyaránt a hagyaték felére lesznek jogosultak. De ebben az esetben is az özvegy kapja meg az általa lakott lakást, továbbá annak berendezési és felszerelési tárgyait."
Tehát a lakást mindenképpen te öröklöd, hacsak a férjed nem végrendelkezik a szülei javára.
4-es, nem a felmenő örököl, hanem a házastárs. Vagyis először a leszármazottak, aztán a házastárs és csak ha sem leszármazott, sem házastárs nincs, akkor a felmenők. Ez a mi családunkban is így volt, meg mindenütt így van végrendelet hiányában.
A 3. válaszomban bővebben idéztem, nem írom már le még egyszer.
Nem igaz. Törvényes házasság esetén a feleség örököl. Ha vannak gyerekek, akkor ők az örökösök, de a feleségnek holtáig, vagy amíg újra férjhez nem megy, haszonélvezeti joga van az egész házon.
Akkor is így van, ha nem közös szerzemény.
A lakásunk fel-fele arányban a férjemé és az enyémé volt. Közös gyerekünk nem volt. Az ő részét én örököltem, és fizethettem utána az illetéket.
Szegény férjed!!
Nyugi, lehet, hogy megoldódik a dolog, és te halsz meg előbb!!
Vagy abba reménykedsz, hogy vígözvegy leszel??
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!