A párom vett egy lakást ami természetesen az ö nevén van. Ha összeházasodunk de nem iratja a nevemre a lakást és nem születik gyerekünk sem. Akkor a halála esetén ki örökli a lakását?
Polgári törvénykönyv szerint ha házastárs vagy bejegyzett élettárs vagy és nincs gyermeke a párodnak, akkor te örökölsz. (Közjegyző előtt lehet bejegyeztetni az élettársi kapcsolatot, férfi-nő között is lehet már, 2010 előtt csak homoszexuálisoknak volt ez a házasság helyett)
Ha csak sima élettárs vagy, akkor nem kapnál semmit, hanem a rokonok kapnának mindent.
A törvényes öröklés általános rendje
607. § (1) Törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke.
(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.
(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.
(4)508 Ha leszármazó nincs, a házastárs vagy a bejegyzett élettárs örököl.
608. § (1)509 Leszármazók házastárs és bejegyzett élettárs hiányában az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.
(2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.
(3) Ha a kiesett szülőnek nincs leszármazója, egyedül a másik szülő, illetőleg annak leszármazói örökölnek.
609. § (1)510 Leszármazóknak, házastársnak, bejegyzett élettársnak, szülőknek és szülők leszármazóinak hiányában törvényes örökösök egyenlő részekben az örökhagyó nagyszülői.
(2) Az öröklésből kiesett nagyszülő helyén ennek leszármazói örökölnek ugyanúgy, mint a kieső szülő helyén ennek leszármazói.
(3) Ha a kiesett nagyszülőnek leszármazója nincs, helyette nagyszülőpárja, ha pedig ez is kiesett, ennek helyén leszármazója örököl.
(4) Ha valamelyik nagyszülőpár kiesett, és helyükön leszármazójuk nem örökölhet, az egész hagyatékot a másik nagyszülőpár vagy ezek leszármazója örökli.
610. § Ha sem az örökhagyó nagyszülője, sem a nagyszülőktől leszármazó nem örökölhet, törvényes örökösök fejenként egyenlő részekben az örökhagyó távolabbi felmenői.
NEM örökölnek a szülők, ha van házastárs!
Ha az örökhagyó nem hagyott hátra végrendeletet, vagy nem minden vagyonára végrendelkezett, az öröklés a törvény szerint alakul. Ilyenkor elsősorban az örökhagyó gyermekei örökölnek egyenlő arányban. A kiesett gyermek helyett a rá eső részt az ő gyermekei öröklik. Ha leszármazó nincs, a házastárs örököl. Ha sem leszármazó, sem házastárs nincs, akkor kerül sor a felmenők öröklésére, elsősorban a szülök, azok hiányában a nagyszülők, ill. további felmenők öröklésére. Egyenesági hozzátartozók és házastárs hiányában az ún. oldalági rokonok, azaz a testvérek és azok leszármazói.
Miért is olyan nagy szentségtörés, hogy a kérdező megkérdezte? Ha mondjuk 10-15 évig együtt éltek a férjetekkel, a ti fizetéseteket is beleadjátok a lakás felújításába, fenntartásába és esetleg rossz viszonyban vagytok a párotok szüleivel és ne adj' Isten meghal a férjetek és a családja kirak titeket a lakásból, amiért ti is dolgoztatok, akkor hogy éreznétek magatokat? Miért baj az, hogy valaki előre tudni szeretné a döntéseinek a lehetséges következményeit? A mai világban mindenre fel kell készülni és nem segít az, ha romantikus okokra hivatkozva a homokba dugja valaki a fejét !
Fellengzősen elítélitek a kérdezőt, lehordjátok anélkül, hogy fogalmatok lenne az életéről vagy a családi viszonyairól!
Nem értem miért kell a kérdezőt pénzéhesnek nevezni?
Teljesen normális a kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!