Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért várják el, hogy eltartsa...

Miért várják el, hogy eltartsam magam?

Figyelt kérdés

Jó anyagi körülmények között élünk, én pedig informatikát tanulok egy egyetemen. 21 éves vagyok, és otthon lakom a szüleimnél. Finoman szólva is elég nehéz és megterhelő az egyetem, így nincs időm mellette diákmunkát végezni. Szünetben és nyáron lenne, viszont akkor meg kell a pihenés, mert a vizsgaidőszak is nagyon megterhelő szokott lenni.

Szüleim nem is várják, hogy tartsam el magam (illetve adjak bele a családi költségvetésbe), de ismerősök, rokonok mindig megszólnak miatta. Hogy úgymond a családomon "élősködöm", és ennyi idős koromban már pénzt kellene hazahoznom.

Szerintem ez hülyeség, ugyanis nem élősködöm. Hanem suliba járok, tanulok, és emellett otthon gyakorlom a programozást. És ha ez így sikeresen megy, akkor úgyis tekinthetünk rá, mint egy befeketetésre, ami majd később megtérül.

Jó nyáron lenne időm diákmunkázni talán, de egyrészt inkább a programozási tudásomat fejlesztem, mert talán több értelme van, mint egy gyárban melózni. Ráadásul így el is venném azelől a diákmunkát, aki tényleg rászorulna. Tudom, hogy tök jólfizető programotói diákmunkák vannak, de ahhoz még sajnos nem elégséges a tudásom.

Szóval szerintem ez így normális helyzet, de egyszerűen mindig felmegy bennem a pumpa, amikor azzal jönnek mások, hogy miért nem tartom el magam/miért nem adok bele a családi költségvetésbe. Szerintem ezeknek az embereknek fogalmuk sincs róla, hogy milyen nehéz és megterhelő egy neves egyetem, arról meg pláne, hogy az informatika szak milyen nehéz. Félreértés ne essék jól megy, csak nehéz, sok időt és energiát igényel.

Hogy magyarázzam el ezt nekik?



2013. jan. 26. 15:03
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Illetve nekem most tulajdonképpen az a munkám, hogy jól tanuljak, és minél több tudást felszedjek.
2013. jan. 26. 15:04
 2/14 anonim ***** válasza:
86%
Sehogy. Több ismerősöm is tanult programozónak, látom rajtuk, hogy vért izzadnak az egyetemmel. Teljesen jogos, hogy szükséged van pihenésre. Én egy könnyebb szakon vagyok, és anyagilag sem állunk olyan jól, így diákmelózom. De nem vetem meg azt, aki nem.
2013. jan. 26. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
61%

Van elég ismerősöm, aki doktornak vagy mérnöknek tanul. De nyáron mindegyik dolgozik, hogy a következő időkben ne a szülők tartsák el teljesen. Ez az egészséges hozzáállás, akkor is, ha a szülők nem szegények.

Ha végzel, és külön laksz majd, akkor gondod lesz azzal, hogy önállóan eltartsd magadat.

2013. jan. 26. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
78%
Szerintem ehhez senkinek semmi köze, csakis a szüleidnek. Neked most a tanulás a munkád, nyilván ha rá lennél szorulva melóznál. A szüleid örülnek, hogy megtehetik hogy még támogassanak, nyilván ha végzel, és idősebbek lesznek, ne felejtsd el ezeket az éveket...
2013. jan. 26. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
68%

Teljesen igazad van.

Dolgozzon az az egyetem mellett, aki rászorul.

Én sem dolgoztam soha, mégis el tudom tartani magam és az ég világon semmi gondom a pénz beosztásával.

2013. jan. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
56%

Bocs, kicsit nyersen fogom megfogalmazni a véleményem...

Nagyon szép és összeszedett ideológiát gyártottál arra, hogy "miért nem". És itt elsősorban nem arról van szó, hogy nem adsz hozzá a családi kasszához semmit, hanem arról, hogy a saját kényelmed az előbbre való.

Igen, tanulsz az egyetemen. Tény. Az is tény, hogy odafigyelést, időt és energiát igényel. De ne tüntessük már fel ezt a világ legnehezebb feladatának, amely napi 24 órában igényel az embertől 101%-os erőfeszítést.

Tudod mikor nehéz az egyetem? Munka mellett, gyereket nevelve, esetleg egy építkezés közepén. Érdekes módon másoknak ez is megy.

Szóval egy kicsit lépj ki már most a komfort-zónádból (ahol a szülőktől megkapsz mindent), és kicsit nyiss a világra, mert ha pár év múlva szakad egyszerre a nyakadba minden, akkor azt se tudod majd, hogy mihez kezdj.

2013. jan. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
64%

más meg munka,és család és 2 gyerek mellett végzi el az egyetemet,..ne sajnáltasd magad.

nem akarsz dolgozni és kész.

egyébként meg ha a szüleidnek ez így jó akkor másnak is legyen jó.

2013. jan. 26. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
89%

Mondjuk infó szakon azzal takarózni, hogy nincs értelme elmenned egy gyárba, hát ne haragudj, de több mint vicces. Nagyjából a második évtől el tudsz menni junior fejlesztőnek részmunkaidőben, 1000-1500 Ft-os órabérért.

Arról nem is beszélve, hogy tök jó az egyetem, de az informatika pont nem az a terület, ahol bejársz órákra, megtanulod az anyagot és örülsz. Persze kell az egyetem, de önmagában nem elég. Egy-két jó projekten többet lehet tanulni, mint az előadóban ücsörögve.


Ettől függetlenül nincs igaza a rokonaidnak, nincs azzal baj, ha 21 évesen a szüleid tartanak el, mert tanulsz. Csak ebben a szakmában pont nem jó indokokkal nem dolgozol.

2013. jan. 26. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Nem sajnáltatni akarom magam, de azért egyetem és egyetem, illetve szak és szak között is van különbség. Szerintem, aki egyszerre 2 szakot csinál gyerek és meló mellett az mondjuk nem informatikát és mérnök szakot csinál.

Persze dolgozhatnék mellette, de akkor az a tanulmányaim rovására menne. Több értelme lenne dolgozni, és közben kettesekkel átmenni mindenből? A programozás sajnos/szerencsére olyan, hogy aki itt mindenből kettes-hármas (mert mondjuk dolgozik mellette), az utána nem is nagyon tud normális állást találni normális fizetésért.

Viszont van igazság azoknak a véleményében is, akik nem értettek velem egyet. Egy pár hetes /max. 1 hónapos/ nyári munkán el fogok gondolkodni, de év közben nem érné meg. Nem nyernék vele annyit, amennyit vesztenék.

2013. jan. 26. 15:33
 10/14 anonim ***** válasza:
64%
És akkor mi van, ha nem akar? Ha a szülei megtehetik, akkor nincs gond.
2013. jan. 26. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!