Gyerektartás: "elvileg az asszonynak is hozzá kéne tenni ugyan annyit". Ez most jogszabály vagy ha nem akkor kinek az elve? A gyk-é?
Tudomásom szerint a Családjogi törvény írja elő. Legalábbis 5 évvel ezelőtt még szerepelt benne. Azóta nem néztem meg a törvényt.
A gyerek nem csak az apáé, hanem az anyáé is. Közös felelősségük eltartani a gyereket.
szó szerint a jogszabályban nincs benne, mivel minden eset más. Ha pl. az apa milliókat keres, az anya meg minimálbéren van, az más eset, mintha az apának lenne nettó 150.000 jövedelme, meg két másik gyereke egy új kapcsolatból.
A bíróság mindenkinél egyedileg dönt.
Alapjáraton az tartásdíjra kötelezett fél fizetésének a 20%-át szokták megítélni, ez az általános, de mondjuk olyantól, aki havi 3millát keres, nem vonnak 20%-ot, egyéni megállapodás van.
Szóval az, hogy fele-fele fizetnek, csak a mesében létezik, mivel ilyen letisztult helyzetek sajnos nincsenek.
Mivel az egyik fél együtt él a gyerekkel, közösen használják a vizet, villanyt, gázt, stb., nem is mérhető, hogy hogy adnak bele. Másrészt az egyik tanul vele minden nap, vacsorát főz (itt a főzésen, nem az árán van a hangsúly), vagyis időt szán rá. Így ezt ilyen pontosan, hogy fele-fele, nem lehet meghatározni, de alapvetően mindig a gyereket kell nézni, persze az is fontos, hogy a szülők milyen helyzetben vannak
2.107 A gyermek tartása
69/A. §108 (1) A szülő a saját szükséges tartásának rovására is köteles megosztani kiskorú gyermekével azt, ami közös eltartásukra rendelkezésre áll. Ez a szabály nem irányadó, ha a gyermek tartása vagyonának jövedelméből kitelik, vagy a gyermeknek tartásra kötelezhető más egyenesági rokona van.
(2) A gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben szolgáltatja (gyermektartásdíj).
69/B. §109 A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.
69/C. §110 (1) A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25%-ában kell megállapítani. A gyermektartásdíj meghatározásánál figyelemmel kell lenni:
a) a gyermek tényleges szükségleteire,
b) mindkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyaira,
c) a szülők háztartásában eltartott más - saját, illetőleg mostoha - gyermekekre,
d) a gyermek saját jövedelmére is.
(2) A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme 50%-át nem haladhatja meg. Ha a szülők két vagy több gyermek tartására kötelesek, a tartásdíjat úgy kell megállapítani, hogy egyik gyermek se kerüljön a másiknál kedvezőtlenebb helyzetbe, különösen akkor, ha nem egy háztartásban nevelkednek.
(3) A tartásdíjat
a) százalékos arányban, vagy
b) határozott összegben, vagy
c) határozott összegben és bizonyos jövedelmek százalékában
kell meghatározni.
(4) A tartásdíj százalékos megállapítása esetében meg kell jelölni a tartásdíj alapösszegét is.
69/D. §111 (1) A tartásra kötelezett személy akkor is kötelezhető gyermektartásdíj fizetésére, ha a gyermek az ő háztartásában él ugyan, de tartásáról nem gondoskodik.
(2) Ha a gyermek szülei nem élnek együtt, az apa - amennyiben azt a társadalombiztosítás nem fedezi - köteles megtéríteni az anyának a szüléssel járó költségeket, valamint a külön jogszabályban meghatározott időre szükséges tartást. E követelések az anyát - amennyiben azt a társadalombiztosítás is megtérítené - akkor is megilletik, ha a gyermek halva született.
Szia!
Az előző hozzászóló leírta az idevonatkozó törvényi szabályozást. Én még találtam egy dolgot:
"A gyermeket – akár vér szerinti, akár örökbefogadott gyermekről legyen szó – gondozó szülő a tartást természetben kell nyújtania (ebbe bele tartozik a nevelés, gondozás, élelmezés, ruházkodás, lakás biztosítása), a különélő szülő pedig elsősorban pénzben szolgáltatja a tartást."
Ha így nézzük, a gondozó szülő általi tartás is forintosítható, hiszen a rezsi, lakhatás költségei, étkeztetés, ruháztatás elsősorban az ő feladata. Ezért szokták azt mondani, hogy a gondozó szülőnek is hozzá kell tennie ugyanannyit, mint a különélőnek, hiszen ha rendesen gondoskodik a gyerekről, bizony hozzá is teszi.
"De azért az sincs, amit sokan képzelnek, hogy a férj fizet, az asszony meg semmit nem ad bele (sőt, nem is arra költi a gyerektartást, maire kellene)."
Azt hogy csinálja szerinted? Ha a gyereknek van hol laknia, ba fűtés, víz, villany, van ruhája, jár iskolába, óvodába, akkor a gondozó szulo bizony elég sokat ad bele. Vagy konkrétan hogy képzeled?
Kredves 6-os, sajnos ezek közül egyre több nem teljesül. Anyukám óvónő, sajnos elég rossz dolgokat hallod. Az hogy van villany, meg gáz, meg víz, egy dolog. Már ha van. Ruha? Esetleg egy garnítúra van (télen télikabát nélkül). Étel: amit az oviban eszik. Játékok? Akad egy-kettő. Figyelem, nevelés? Nulla.
Általánosságban beszélek, mert sajnos egyre általánosabb ez a helyzet.
# 5/7
És ez melyik törvény melyik paragrafusa, mert ha nem törvény akkor semmit sem jelent jogilag.
"elvileg az asszonynak is hozzá kéne tenni"
Miért kérdező szerinted nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!