Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jár-e gyerektartás, ha fiam...

Jár-e gyerektartás, ha fiam elmúlt 20 éves és még nappalin tanul?

Figyelt kérdés
Édesapa 3 hónapja nem fizet, mondván a gyerek nem jár hozzá, nem törődik féltestvéreivel. Ha meg jár hozzá, állandóan csak szidást kap. Jogos ez?

2012. aug. 30. 12:27
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
32%
Szerintem az tényleg gáz, hogy nem jár hozzá, de elvárjátok a pénzt.
2012. aug. 30. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
73%

Egy kicsit nézelődtem a google-n . Találtam egy ügyvéd válaszol fórumra ahol hasonló kérdések hangzanak el mint a tied.

Az ügyvéd így válaszolt a kérdésekre. Linkelem hátha okosabb leszel tőle..

" Kérdésem a következő lenne. A gyerekem betöltötte a 19. évét. Kapcsolat tartás közöttünk semmilyen formában nincs.

Tudomásom arról, hogy tovább tanul-e érettségi után eddig nem volt, ezért beadtam a bíróságra egy gyermektartásdíj megszüntetése iránti keresetet amire még nem tűztek ki tárgyalást. Most jutott tudomásomra, hogy egyetemre jelentkezett, nem tudom, hogy valós-e az információ vagy sem.Nekem semmi információt nem adtak. A tárgyaláson akkor a tartásdíjat megszüntetni nem fogják, gondolom kérni kell a rokontartássá nyilvánítását a tartásnak. Mekkora összeget ítélhet meg neki a bíróság?

Nekem jelenleg 2 kiskorú eltartottam van aki után tartásdíjat fizetek, sajnos nem tudom ott sem a teljes összeget fizetni mivel, csak 4 órás bejelentett állásom van, a gazdasági nehézségek miatt visszavettek 8 órásból 4 órásra. A jövedelmemből a megélhetésemre alig marad. A fizetésemből a felét a munkáltatóm tiltja mint tartásdíj.

Ebben a helyzetben mit tehetek?? Sajnos ügyvédre már nem futja, így nagyon nehéz helyzetben vagyok.

A másik kérdésem az lenne, köteles vagyok-e az anyjának fizetni a tartást ha megitéli a bíróság? Mert neki nem akarom ha nem muszály.

Köszönöm a válaszát.

üdv.

Zsolt

Kedves Kérdező!

Egyetemi tanulmányok esetén való igaz, hogy rokontartássá alakítják a tartásdíjat, melynek mások a szabályai.

Míg a kiskorú gyermeket a szülő akár saját szükségleteinek a rovására is köteles eltartani, addig a nagykorú gyermek csakis oly mértékben részesülhet tartásdíjban, amennyiben a kötelezett saját fenntartásán túl azt fizetni képes. A bíróság vizgsálja a szülők anyagi és vagyoni helyzetét és ez alapján határozza meg a rokontartás összegét. A rokontartást egyetemista gyermek esetén közvetlenül a gyermeknek is lehet fizetni.

Jó tanács! Ha nincsen pénze ügyvédre, keresse fel a megyeszékhelyen működő jogi segítségnyújtó szolgálatot, és kérjen tőlük ügyvédi segítséget.

Dr. Knáb Gabriella

2012. 08. 24. 13:56"


"Van két gyermekem, az egyik 20 éves, jövőre fog érettségizni, és utána még három évig marad az iskolába szakmát tanulni nappali tagozaton. Az apa válásunk óta -14 éve- rendszeresen fizette a gyerektartást, Most közölte, hogy nem köteles fizetni a 20. életévét betöltő gyermek után a tartásdíjat. Tudomásom szerint, amíg nappali tagozatra jár, és az első szakmát megszerezte, addig jár a tartásdíj. Ezt én hiába mondtam neki, válasza az volt, hogy rosszul tudom. Kérdésem tehát az lenne, meddig jár a gyerektartás, hivatalosan mennyi tartásdíjat állapítana meg a bíróság

Kedves Kérdező!

A 20 évet betöltött nagykorú is jogosult lehet a tartásdíjra, ha arra tanulmányai folytatása érdekében rászorul. Akkor minősül szükségesnek a gyermek által folytatott tanulmány, ha az az életpályára előkészítő szakképezettség megszerzéséhez szükséges .Ennek folyamatosságát nem érinti az indokolt megszakítás (pl. gyakorlati idő), de szünetel a tartási kötelezettség, ha a megszakítás ideje alatt a gyermek megélhetése biztosítva van, vagy arról maga képes gondoskodni. Ha a gyermeket a középiskola befejezése után ilyen tanfolyamra, vagy főiskola/egyetem nappali tagozatára felvették, a tartásra kötelezett (és erre képes) szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek inkább „menjen dolgozni”, és ezáltal maga gondoskodjék a tanulmányai költségeiről.

Fontos azonban kiemelni, hogy míg a kiskorú gyermeket a szülő akár saját szükségleteinek a rovására is köteles eltartani, addig a nagykorú gyermek csakis oly mértékben részesülhet tartásdíjban, amennyiben a kötelezett saját fenntartásán túl azt fizetni képes.

Ha mégsem tesz eleget fizetési kötelezettségének (és van bírósági határozata) akkor lehetőség van annak végrehajtására. Töltsön ki 6 pld-ban egy végrehajtási lapot, és ezt nyújtsa be a határozatot megfozó bírósághoz, aki majd átteszi az ügyet a végrehajtóhoz, aki letiltja a fizetéséből.

Ha még nincsen bírósági határozat, akkor bírósághoz kell fordulnia rokontartás megállapítása végett. Ennek az összege nagymértékben függ az apa jövedelmi és vagyoni viszonyaitól."

2012. aug. 30. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
67%

ma 12:39

Miért lenne pénzéhes a kérdező?? A gyerekcsináláshoz 2 ember kell. Ahogy a felnevelésére is. Azt hogy a férjétől elvált a gyereket még fel kell nevelni. Mindent az anyja fizet,akkor miért ne kérje a gyerektartást ami jogos??

Miért hiszed hogy az apának már nincs semmi kötelessége??

Mielőtt pocskondiáznál másokat, gondolkodni is kéne..

2012. aug. 30. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
96%

Nekem meg a gyomrom felfordul az olyan apáktól, akik ilyen-olyan ürügyekkel nem vállalják a kötelességüket! Az én apám anno sem fizetni nem volt hajlandó, sem látni nem akart engem... Fizetnie persze kellett, de kíváncsi ő nem volt rám... És nem tudom, miért pénzéhes egy nő azonnal, ha anyagi segítségre vagy szüksége egy KÖZÖS gyerek neveléséhez.

A kérdésre válaszolva. Amíg a gyerek nappalin tanul, és magasabb szinten, mint amilyen végzettséggel már rendelkezik, akkor jár. Úgy értem, ha most érettségi után egyetemre jár, akkor igen. Ha mondjuk a második szakmáját szerzi,akkor már nem.

2012. aug. 30. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
Előző vagyok... Csak annyit még, ez egész biztos, az én esetemben is ez volt, ügyvéd és bíróság erősítette meg...
2012. aug. 30. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
18%

#4

Igen a felneveléséhez is két ember kell és ez nem azt jelenti hogy apuci tolja zsét mutter meg eldiszkózza a gyereket meg eltiltja az apjától. Ha anyuci magának akarja a gyereket akkor menjen el dolgozni aztán tartsa el.

2012. aug. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
63%

ma 13:01

Te tényleg ilyen ostoba vagy vagy csak szimplán nem okos?????

Pocskondiázol, ítélkezel, de fogalmad sincs a kérdező életéről?? Mit tudsz te? Hiszen fogalmad sincs miért váltak el. Fogalmad sincs mennyi ideig voltak házasok, és fogalmad sincs,hogy a kérdező mennyi erőfeszítést tesz hogy felnevelje a gyerekét. Miből gondolod hogy nem dolgozik? Szerinted azért nem dolgozik hogy a nyavalyás 10 ezer forintos tartásdíjat bezsebelje??? Ha dolgozik ha nem akkor is kutyakötelessége az apának fizetni.


Ha te ostoba módon csak azt tudod hajtogatni hogy minden nő csak szétrakja a lábát,akkor mondhatnád azt is hogy minden férfi csak belóghatja fütyköst...Bár a te ostobaságod ellenére,én tudom hogy vannak becsületes rendes férfiak,és rendes nők is.

2012. aug. 30. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
79%

ma 13:01


Amúgy meg hol olvastad hogy az anyja elbulizza a pénzt,és tiltja a gyerekét az apjától??

2012. aug. 30. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
84%
Ha a gyerek nem tartja a kapcsolatot az apával, akkor 18 év felett nem jár neki a gyerektartás (pontosabban akkor már rokontartás a hivatalos megnevezés). A szidás meg nem biztos, hogy nem jogos.
2012. aug. 30. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
77%
Igaza van az utolsónak az Apa megtagadhatja a rokontartást ha nem tartja a gyerek a kapcsolatot vele, érdektelenségre hivatkozva azt hiszem.
2012. aug. 30. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!