Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A válság, munkanélküliség,...

A válság, munkanélküliség, drága rezsi költségek miatt visszajöhet a több generációs együttélés?

Figyelt kérdés
Mondjuk ahogy 30-40 éve laktak, 2-3 szintes bazi nagy házakban, nagyszülők, szülők, gyerekek. Vagy az alkalmazkodás hiánya miatt már nem menne?
2012. aug. 11. 13:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Össze vagy akiknek a gyerekeik eleve a panellakásból kerülnek ki, ott jön az albérlet. Lassan már nem lesz saját tulajdon (lakásban, házban) hanem az albérlet lesz a keresendő, mert azt még éppenhogy meg tudják fizetni az emberek. Sajnos.
2012. aug. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
57%
Jó volna,a költségek csökkentése mellett nem lennének magányos emberek sem.a tisztelet veszett ki amúgy.
2012. aug. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
70%

Ez nagyon jó kérdés, engem is nagyon érdekel!

Sajnos a '70-es években épült házak nemcsak hogy túlméretezettek, de energiazabálók is. így csak komoly befektetéssel lehetne korszerűsíteni és még akkor sem biztos, hogy megéri.

Sajnos, ha a nagycsaládból csak egy ember is problémás, nagyon nehezen tudom elképzelni az együttélést...

2012. aug. 11. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
82%
Már nem. Ezt is szétbombázták a politikai rendszerek. Egyik legfőbb ok, hogy az idősek jobbára még dolgoznak /nyugdíjkorhatás folyamatos emelése/. Az emberek ma már nem nagyon építenek erre alkalmas nagy házakat. További ok, hogy akkorára tágultak a generációs ellentétek, hogy békességben már szinte alig élnének együtt. A világ eszméletlenül stresszes lett, mindenki élni és túlélni akar, meg akarja magát valósítani akár a család kárára is. Magas fokú az önzés, minimális az együttérzés.Ne tisztelik az öregeket, sokszor ingyenélő gyom kategórába sorolják őket. A "nyugger" ma egy lenézett állapot. Az idősek bölcsességére sem tartanak már igényt. Mindenki okos, önálló és ezt hangoztatja is.
2012. aug. 11. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A lakhatási körülmények miatt nem menne!


Egyrészt:

Az új építésű házak eleve úgy készülnek, hogy elfér benne két felnőtt, ha nagyon akarják, még egy gyerek. Két gyerek-két felnőtt egy 45 nm-es amerikai konyhás lakásban már folyton láb alatt van egymásnak.

Ma a lakosság 90%-a meg sem engedhetné magának, hogy fenntartson egy 200nm-es, sok szobás, kétszintes ingatlant. Csak a fűtés télen (fával tüzelve) havi 40-50 ezer. (Gázzal fűtve akár havi 70-100 ezer forint.)


A másik:

Régen a fiatalok letelepedtek, házat építettek, aki akart, az talált munkát, meg tudtak élni. Délután hazamentek, elhozták a gyereket az oviból-suliból, még világosban kertet műveltek. Este együtt vacsorázott az egész család, hétvégén mindenki együtt, pihentek és dolgoztak.

Ma öröm, ha kis településen van munka, vagy megoldható a bejárás a városba. Reggel korán indulnak, este érnek haza. Vagy több műszakban, netán 12 órában dolgoznak. Egyre nagyobb az igény, hogy közel lakjanak a munkahelyhez. A legtöbb munkaadó is helyit vesz fel inkább.

Költözni kell, ha élni akarnak, nincs mese... ahol a szülők-nagyszülők még kényelmesen megéltek az "átkosban", felépítették a több generációs házakat, onnan ma költözni kell, mert se munka, se lehetőség. (Se oktatás, se gyerekfelügyelet, se orvos, se bolt, se közlekedés, se semmi...)


Városban, jó környéken pedig még drágább egy nagy családi ház. Fogalmazzunk úgy, hogy luxus kategória.


Ebből nekem világosan az következne, hogy ahogy nehezedik a megélhetés, egyszerűen annál kisebb ingatlanba költöznek az emberek. Ahová már sok gyereket nem is vállalnak.


Az sem mindegy, hogy régen a nagyszülők egész nap tudtak figyelni az unokákra. Együtt főztek, beszélgettek, összejártak a szomszéd gyerekek, és azokra is figyelt valaki. Nem az utca meg a tévé nevelte fel őket. A szülők felszabadultabban kereshettek munkát, nem volt gond, ki figyel a gyerekre, cserébe anyagilag támogatták a szüleiket, mert volt miből.


Ma mindenki annyit keres, hogy ne haljon éhen. Támogatni egyik generáció sem tudja a másikat, sem anyagilag, sem az idejével, segítség formájában. Két rohanó felnőtt generáció igyekszik zsonglőrködni a gyerekekkel, és mellette 200%-ot letenni az asztalra a munkában, hétvégén is.


Ahol szűkös a megélhetés, ott nagy a feszültség, több a konfliktus. Nincs meg a kölcsönös segítség sem, hogy én jó szívvel adok, és tudom, hogy kapok is érte.

Elkoptak a közösségek, elfogyott az összetartás, az összetartozás.


Mi már nem vagyunk emberek... Mi csak munkaerők vagyunk, fogyasztók vagyunk, ügyfelek vagyunk, vagy csak egy kis fekete szám a statisztikában.

2012. aug. 11. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem lenne jó vége az esetek többségének.

Az emberek ma már nem tudnak együtt élni. Ezt a többgenerációs dologra értem.

Mindenkinek megvan a maga ritmusa, életstílusa, stb...

Míg régebben az emberek úgy nőttek fel, hogy tudták ki milyen.

Ha nekem most haza kéne költöznöm a szüleimhez vagy anyósékhoz, akkor inkább a híd alá mennék.

Én nem bírom a 24 órás cigifüstöt, a bezártságot, a suttogást és még sorolhatnám!

Én szeretek az ágyban reggelizni, sokáig aludni, ha a 13 hónaposom engedi. Nem zavar, ha napközben a játékok szét vannak szórva a lakásban.

Viszont tudom, hogy anyósékat és a szüleimet zavarná, mint sok minden más.


A gyerekvállalás kategóriában is annyi kérdést olvasok, ahol az együttélés 2-3 generáció között katasztrófa és sorozatos problémák megoldását keresik.

Ez már nem az a világ, ami volt .. és már nem is lesz!

Folyamatosan fejlődik minden, az igények is.

2012. aug. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
82%

"Folyamatosan fejlődik minden, az igények is."


Folyamatosan züllik minden, csak az igények fejlődnek felfelé.És ez lesz a vesztünk, bizony ám.

2012. aug. 11. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Mi ezért küzdünk, a párommal, hogy össze tudjunk költözni a szüleimmel.


Régebben úgy éltünk az ország keleti felében egy nagy családi házban, hogy a szüleim, én és a párom, húgom és a vőlegénye, öcsém és a barátnője. Így együtt. És szuper volt.


Mindenki dogozott, könnyen kifizettük a rezsit, senki sem marad egyedül ha beteg lett, beosztottuk a házimunkát mi nők, és a férfiak is a kinti munkákat.

Valaki mindig volt otthon, hogy fűtsön és a jószágokat gondozza.

Négy szobás a ház, minden párnak volt egy külön szobája.


Aztán több nagy cég egyszerre zárt be a térségben, és munka nélkül maradtunk. A szüleim maradtak, mindenki más ment amerre tudott boldogulni.


De visszasírom ezeket az éveket, csodálatos volt a nagy család védelmében élni.

Most csak magunkra számíthatunk és nagyon nehéz.

2012. aug. 11. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

13.48nak


Van benne valami, amit írtál.

Viszont én nem érzem úgy, hogy züllök, se a férjem.

A családtagjaim sem és a gyerekeink sem.


Csak az tud zülleni, akit nem neveltek meg, főleg nem életre!


Lehet én lakom túl jó helyen és nekem vannak csak ilyen ismerőseim, de itt mindenki megadja a másiknak a tiszteletet - független a kortól -, mindenki meg van nevelve.

2012. aug. 11. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
18:48-as nem arra értett, hogy az emberek züllenek, hanem az életkörülményekre (gazdasági helyzet, egy átlag ember pénzügyi helyzetére). pl. Van egy ember akinek van egy régi TV-je mondjuk 7-8 éves, tökéletesen működik meg minden, de neki ez már nem jó, neki egy LCD 3D-s Tv kell. A bökkenő ott van, hogy pénze nincs rá, de ő még is megveszi. Erre értette, hogy az emberek nemképesek lejeb adni a "luxusból".
2012. aug. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!