Mi az oka, hogy bár ott ennyire rövid a "gyes", mégis átlagosan 4-5 gyerek van egy családban?
Baráti családnál nyaraltam Izraelben, néhány hétre családtaggá váltam. Nekik 5 gyerekük van, ez az átlagos gyerekszám arrafelé.
Amikor az anyukával beszélgettünk a gyerekvállalásról, kikerekedett a szeme, hogy nálunk 3 évig otthon maradnak. Izraelben a GYED-hez hasonló juttatás van és 14 hét a törvényileg meghatározott otthonmaradási idő.
Nagyon kevés ott a háztartásbeli, többnyire azok vannak tovább otthon, akiknek egészségügyi okból muszáj. (Pl. veszélyeztetett terhesek ott is fizetett szabadságot kapnak).
A bölcsőde/óvoda fizetős, bár nagyjából az ottani minimálbér harmada az összeg. 3 hónaposan beadják a gyereket és mennek vissza dolgozni.
Mégis azt láttam, hogy a gyerekek többsége boldog, önálló és nagyon jó a családképük. A szülőket még a huszonéves fiúgyerekek is megölelgetik spontán.
A nemi egyenlőség szembetűnő, az apuka ugyanúgy odapattan a konyhába segíteni, húst darálni, főzni, mosogatni, mint az anyuka.
Az ő gyerekeik már felnőttek, mindegyik sikeres, boldog, kiegyensúlyozott.
Miben lehet más az ottani modell, mint nálunk?
Én voltam Izraelben, szerintem 3 féle népség van ott:
- a nem túl vallásos zsidók, átlag 1-2 gyerekkel, a magyarországihoz hasonló életszemlélettel,
- a palesztinok 8-20 gyerekkel,
- vallásos, ortodox zsidók 5-10 gyerekkel, - ezek szerint te egy ilyen családnál jártál.
Nekik a nemzetük megmaradása fontosabb, mint az anyagi jólét, de úgy mellesleg eléggé kivételezett helyzetet kapnak az államtól, - vannak is feszültségek ebből.
Én magyar vagyok, nem túl vallásos, Pesten, 4 gyerekkel, és növekvő csórósággal, - de egyiket se cserélném semmiféle plazma TV-re, vagy Mercédeszre
Vallásos a család, de teljesen normális keretek között.
Nem a fekete kalapos ultraortodoxok (helyi megnevezéssel pingvinek :)), ha rájuk gondoltál.
Nem tápszereznek, hanem bizonyos ételeket elkezdenek kóstoltatni 3-6 hónapos kor között, 6 hónapos korra már "rendes" ételt esznek a gyerekek.
Az említett család gyerekeivel is beszélgettem, egészségesek, egyikük se beteges, szellemileg sincs gond velük. Tehát így, 20-30 éves korukra sem látszik, hogy bármilyen hátrányuk származott volna abból, hogy relatíve rövid ideig voltak anyatejesek.
Az anyuka nővér, apuka is egészségügyi vonalon mozog.
De a tágabb rokonsággal, abrátokkal is megismerkedtünk, ott is ugyanezt láttam.
Ami szintén nagyon szimpatikus volt ott: hatalmas társadalmi élet. Komplett átjáróház a lakás, néha nyílt a bejárati ajtó, bejött valaki, örömködés, kinyitotta a hűtőt, bármit kivehetett, beszélgettek, közben érkeztek még, elmentek - nem nagyon emlékszem olyan időszakra, amikor ne lett volna vendég náluk.
Ez Magyarországon kevésbé divat, itt kínos tervezés van, készülés, egyeztetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!