Édesanyám után örököltem erdőt/szántót. Én viszont a lányomat akarom örökösnek. Mi a legegyszerübb megoldás? /Még nem volt hagyatéki! /
Édesanyád örököse te vagy. Ezt nem tudod megváltoztatni.
Lányod úgy kaphatja tőled, ha:
- több testvér van akkor írsz végrendeletet rá nézve.
- ha egyetlen gyermeked, akkor eleve ő kapja
- a mostani hagyatéki után ráíratod (eladod neki, ajándékba. . .)(meg kell nézni, melyik olcsóbb)
Lemondani nem tud az öröklésről, mivel meghalt már az anyukája, a lemondás pedig egy élők közötti jogügylet, szerződés.
Azonban vissza tudja utasítani az örökséget, ilyenkor automatikusan a sorban utána következő örökös, az ő leszármazói lépnek a helyébe. Így - ha csak egy gyereke van - a lánya lesz az őt megillető rész egyedüli örököse.
Kérdező! Azt nem tudom, hogy a lányod kiskorú-e még, mert, ha igen, akkor ezen még gondolkodjatok kicsit el, nem biztos, hogy jó dolog kiskorút ingatlan tulajdonosává tenni. (Későbbi problémák.)
Ha nagykorú, akkor persze nincs ilyen gond.
A másik, amit tudnotok kell (nem tudom, foglalkoztok-e mezőgazdasággal), hogy a termőföldekre (erdő/szántó is az!) külön törvény vonatkozik, melynek értelmében művelési kötelezettség terheli a tulajdonost/haszonbérlőt.
Csak tippek voltak a későbbiekre nézve, persze nem kell megfogadni. :)
Ha mindenképp a lányodat akarod tulajdonosnak, akkor tehát két megoldás van:
- visszautasítod az örökséget, és bejön helyetted a lányod (de akkor figyelni kell arra, nincs-e utánad más is ott az öröklési sorban!), vagy
- utólag elajándékozod a lányodnak a termőföldet. Ez - mivel egyenesági leszármazók vagytok - illetékmentes lesz.
Figyelem!! Ha visszautasítod az örökséget, akkor az elvileg MINDENre vonatkozik! Tehát a ház, az autó... Minden! Termőföld elvileg feltételekkel önmagában is visszautasítható, erről érdeklődj előtte a közjegyzőnél, ha ez a terved!
Mivel azt írod, hogy még nem volt meg a hagyatéki tárgyalás, akkor ott majd lehetőséged lesz lemondani az örökségről konkrétan megnevezve, hogy a lányod javára mondasz le.
Ettől kezdve, minden símán fog menni tovább.!
Tapasztalatból mondom, ne írasd a gyerek nevére! Ha nagykorú lesz, majd elajándékozhatod neki illetékmentesen, vagy örököl utánad (ha többen vannak, akkor végrendelkezhetsz is)!
Mi a gyerek nevére vettünk egy kis hétvégi telket. Pár év múlva el akartuk adni, mert bővíteni akartuk a vállalkozásunkat és kellett volna a pénz.
Akkor tudtuk meg, hogy a kiskorú ingatlanának eladásához kell a gyámhivatal hozzájárulása is, és a gyámhivatal nem járult hozzá!
Előző, és mi van akkor, ha Kérdező nem a "gyerek nevére akarja iratni", hanem ténylegesen a gyerekének szánja? És természetesnek véve, hogy ami a másé az nem a sajátja, és nem is rendelkezik felette?
Kérdező, ahogy mondták, ha nincs más leszármazód, akkor lemondasz az örökségről a lányod javára... de ennek pontos menetéről azért kérdezz meg előtte egy ügyvédet, megéri.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!