Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meghalt a barátom nagymamája....

Meghalt a barátom nagymamája. Segítenél pár kérdésben?

Figyelt kérdés

Pénteken halt meg, 88évesen. Ezt a 2 napot nálunk töltötte, hogy addig s elterelődjön a figyelme. Most már hála Isten, jól van. Csak nem nagyon tudom, hogy kezeljem a helyzetet. Főként a temetéssel kapcsolatban lennének kérdéseim..

Másfél éve vagyunk együtt, én is taláékoztam párszor a mamájával.


Gondolom a temetésen sírni fog, akkor is sírt mikor megtudta, természetesen. Ilyenkor mi a jobb neki? Átölelni, megnyugtatni vagy felvidítani (már ha sikerül) vagy inkább hagyni, hadd dolgozza fel magában a dolgokat?


És a temetésen hova kell állnom? Nem jártam túl sűrűn temetéseken..

Tehát oda álljak, ahova a többi ismerős vagy a családhoz? Nem tudom, hogy ő és a szülei hogy gondolják. Befogadtak, szeretnek, sokat vagyunk egymásnál, de mégsem vagyok azért családtag. Nem tudom eldönteni, hogy ők minek örülnének jobban? Van erre valamilyen illemszabály vagy hasonló?

Ti mit tennétek? Nem akarok erre így rákérdezni, mert szerintem most ez a lehetső legkisebb dolog, ami érdekli őket..

Köszi előre is.

18/L


2012. márc. 18. 19:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Mivel a barátod igy nem idegen vagy,ott állj ahol a család.A beszélgetés nem árt,eltereli a figyelmét.
2012. márc. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Ne terelj és ne próbáld felvidítani. Temetés csak egyszer van a nagymamájának, had gyászoljon utoljára a "közelében". Hagyd magára, és csak pár nap mulva "menj" oda hozzá.
2012. márc. 18. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
akkor menj a temetésre, ha hív. Lehet, hogy egyszerűbb neki most nélküled.
2012. márc. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
elméletileg illik ott lenned a temetésén mert hát te is ismerted. A lényeg az hogy legyél mellette öleld át ha úgy adódik és érezze azt hogy te ott vagy neki ilyenkor egy darabig ne próbáld felvidítani érezz együtt vele. Ha esetleg nem et mond valamire akkor légy megértő.
2012. márc. 18. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Sajnos tapasztalatból írok, nemrég halt meg édesanyám...A ravatalozóban állj az ismerősök közé, mikor az utolsó útjára kísérik a és a sírjára helyezik a virágokat akkor részvétnyilvánítás a családnak és akkor maradj a barátod mellett. Viszont szerintem mond meg, hogy menni akarsz a temetésre és kérdezd meg nem gond e ha végig mellette lennél és megmondja.Hidd el nem ez a legnagyobb teher most a családnak, hogy megkérdezed és lehet rosszabbul esne nekik ha meg sem tennéd.
2012. márc. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

neakard felvidítani. hagyd gyászolni.

Kérdezd meg, elkísérd-e a temetésre, és ha abban a közegben tartják a formaságokat, akkor klrdezd meg őt, vagy az anyukáját, hogy hová álljál.

2012. márc. 18. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Felvidítani szándékosan nem szeretném. De ebben a 2 napban örültem, mert amikor velem volt, akkor jókat nevettünk, nem gondolt a hiányára. Mondta is aszüleinek, hogy nálunk alszik, hogy ne agyaljon ezen, ez be is jött. Az anyukája már mondta, hogy "meg vagyok hívva" a temetésre, ő pedig természetesnek veszi, ahogy látom.. Köszi a válaszokat!
2012. márc. 18. 19:58
 8/15 anonim ***** válasza:

Amikor a papámat temettük a barátom végig a családom mellett állt. Neked sem kell idegenkedni az ismeretlenek között, a párodnak is jól fog esni a támasz, hogy ott állsz.

Felvidítani úgysem sikerül, a barátom is próbálkozott én pedig még jobban elsírtam magam és haragudtam is rá!

Csak öleld át és éreztesd hogy szereted! Az idő majd segít, úgysem tudsz mit tenni.

2012. márc. 18. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Én pont attól szontyolodom el általában mégjobban, ha érzem a sajnálatot. Persze ezalól a temetés kivétel, mert ha hozzám nagyon közelálló személyt veszítek el, akkor sajnos amúgy is teljes képszakadás van annyira sírok. Nálam a temetés az a pont, amikor realizálódik, hogy valóban nincs többé, látom ahogy ott van a teste és vége, ennyi, egyben ez az a pont is, ami után kezd helyreállni a lelkem, tehát nekem a temetés a legnehezebb mindig!


Nyilván ha hívnak, akkor illik ott lenned, a családnál állj, ha lehet akkor a párod mellett/mögött. Néha simogasd meg a hátát, vagy ha ő ül, te pedig mögötte állsz, akkor tedd a vállára a kezedet. Ezen felül semmit nem kell tenned. Ebből érezni fogja, hogy nincs egyedül, ennél többet szerintem nem igen tehetsz.

Nyilván ha számít rád a család, akkor köztük a helyed. Ha nem, sőt kijelentik, hogy nem kell, nem kötelességed ott lenni, váratlanul, szó nélkül érkeznék, esetleg a párom kifejezetten kérné, hogy ne legyek ott, akkor nem biztos hogy beállnék a család közé, de mindenképpen elmennék és ha a hátsó sorból is, de a "párom mellett állnék". A lényeg, hogy mivel téged várnak, ezért állj a párod mellett a családdal.


Ha szomorú, akkor ne próbáld felvidítani. Kérdezd meg lenne-e kedve valamihez, szeretne-e beszélgetni... Nekem pl az elhunyttal való közös élményeink felidézése segít. Jó ha erről beszélhetek valakivel. :) Ha nincs kedve semmihez, beszélgetni sem, akkor csak légy mellette és kész. Majd az idő segít.

2012. márc. 18. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
Nekem is most halt meg nemrégen a Mamám. A barátom ott állt mellettem a temetésen is, fogta a kezem, (én szorítottam az övét) nem mondott semmit, hallgatott engem, ahogy kibeszélem magamból a dolgokat. Mikor kellett csendben ott volt mellettem. Ez majd magától jön. A lényeg, hogy mellette legyél! Ez lesz neki a legfontosabb.
2012. márc. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!