Mennyiből tud egy egyetemista megélni Pesten egy hónapban?
Arra lennék kíváncsi, melyek a fő kiadások és havi szinten mennyit kell az egyes tételekre (pl. fénymásolás, tankönyv, lakhatás, utazás, kaja) költeni. Mennyire lehet egyetem mellett dolgozni, milyen órabérben és emellett mennyi idő marad a szórakozásra?
Kérlek, nemet, kort és szakot is írjatok!
Én kollégistaként tudok nyilatkozni, tehát ez az olcsóbb verziója a lakhatásnak.
Koli havi 10.000, utazás (BKV-bérlet) havi ~4000, 2 hetente megyek haza, ez oda-vissza havi 2 alkalommal számolva 16 ezer.
Tankönyvekből csak azt veszem meg, amit a tanárok is ajánlanak, hogy jó, ha megvan, mert később is hasznos, ez félévenként max. 2 könyv, igyekszem használtan beszerezni, mert újonnan az egyetemi könyvek nagyon drágák, többezer/db. Fénymásolni is ritkán szoktam, mert ahova lehet, bejárok, és jegyzetelek, a könyveket meg sokszor felteszik beszkennelve, nem nyomtatom ki.
A kajára havi kb. 30 ezer megy el, ebben benne van az, hogy néha az egyetemi menzán vagy egy gyorsétteremben kajálok.
Szórakozásra is elmegy havonta legalább 5000 és akkor még nagyon visszafogtam magam.
Én annyit tudtam tenni, hogy az órarendem nagyon szoros, hétfőtől-szerdáig kb. egész nap bent vagyok a suliban, de cserébe csütörtöktől vasárnapig szabad vagyok, és tudok dolgozni. Nem egy álomfizetés, átlag 500 forintos órabér (napszaktól függően).
21L, ELTE-BTK
én sajnos épp kiesek abból, hogy kolis legyek (túl ép a családom, mindenki egészséges, nem lakom túlságosan messze; bár.. elég szűkösen élünk és így pesti egyetemistaként sajnos "zabálom" a pénzt..)
albérlet: 30.000/hó (egy külön szobát bérlek, másokkal lakom együtt).
utazás: BKV bérlet 4000/hó. többnyire 2 hetente megyek haza, oda-vissza - összesen 2000/hó.
étel: kb. 25-30.000/hó (volt már kevesebb is, ha otthonról viszek. mostanában sikerül leszorítani, mert magamra főzök, maradékot/hozzávalókat mélyhűtőben tárolom stb.)
telefon: 3.000/hó - ennyivel töltöm fel a telefonomat, többnyire elég.
jegyzetek: változó. nem tudok pontosat mondani, mert néha csak pár oldalt kell nyomtatni, máskor meg 6.000-et hagyok ott egy-két idegen nyelvű könyvért.
szórakozás*: 6.000-et kapok. ha marad belőle, nem szórom el, félreteszem. (köv. hónapra szokott belőle maradni kb. 1-2.000 - az beforgatható másba.)
+ rá kell számolni kb. 5.000/hó-t. ebből valamennyi megy a háztartási közösbe (WC-papír, mosószer, tisztítószerek stb.), gyógyszerre (ha kell), egyéb hirtelen kiadásokra stb.
előző félévben elég jó volt az órarendem, szabad volt a hétfő és a péntek. csütörtök-péntek-szombat-vasárnap éjszakás műszakban tudtam dolgozni. éjszakás műszakra pótlék jár, így kb. 525/óra. de nem mindig tudtam menni, vagy nem hívtak stb.
a következő félév pocsék lesz, péntek-szombat-vasárnapom szabad - de ugyebár, a diákszövetkezetek jobban szeretnek, ha hétköznapokat tudsz vállalni. :/
az órabérek elég alacsonyak, de előfordulhat, hogy gyakornokoskodhatsz, valamit a leendő szakmádban végezhetsz stb. - az úgy többet ér. próbálkozz!
20/F
ELTE-BTK
*ha szórakozni akarunk haverokkal, rászoktunk a havi-kéthavi házibulira, filmnézésre, kockulásra. régen voltam szórakozóhelyen, nem is ragaszkodom hozzá, ott hirtelen eltűnik a pénzed.
Hát, nekem családom van már, de egyetemista vagyok, azért megpróbálok nyilatkozni.
Az albérlet havi 70 ezer rezsivel, ha ketten béreltek egy havonló lakást, mint a miénk, és feleztek, az havi 35. A kaját ki lehet hozni havi 20 ezerből, de persze határ a csillagos ég. Utazni BKV-val a legolcsóbb, diákkal 4 ezer a bérlet. Tankönyvre nem költök, ott a könyvtár, ha valami nagyon kell. Szórakozás, 1 este kihozható 2 ezer forintból a határ itt is a csillagos ég, attól függ, merre mész.
KRE-ÁJK remélem tudtam segíteni!
#3 vagyok, eszembe jutott még pár dolog az albérlettel kapcsolatban.
az árak elég borsosak itt budapesten, de szemfülesnek, gyorsan kell lenni és összeállni másokkal! régi helyemen 20.000-ért (rezsivel együtt) lakhattam havonta (ott négyen voltunk egy lakásra). az sem mindegy, hogy melyik kerületben, városrészen keresel-találsz magadnak helyet. a belváros (központibb kerületek, többnyire a nagykörúton belül) elég drága, de azért lehetsz szerencsés. kőbánya-kispest és újpest paneljaiban lakik egy raklapnyi egyetemi ismerősöm, mert ezeket a lakásokat ált. olcsóbban adják ki. persze, nem leszel 10 percre az egyetemtől, de budapesti viszonylatban ~45perc utazás nem sok! (első félévben tartottam a távolságtól, de mostanában azt veszem észre, egyáltalán nem vészes a 30-45 perc.) ki lehet ezt hozni 20-30 ezerből, rezsivel együtt!, főleg, ha összeállsz haverokkal és nem a tökgazdag terézváros lakója akarsz lenni. :)
ha ügyes vagy, lakhatsz annyiért albérletben, mint egy frissen felújított, jó kollégiumban.
a kaját meg tényleg ki lehet hozni 20 ezerből is. egyetértek. de azt tudom ajánlani, hogy azért egyél rendesen, spórolj rajta, de csak óvatosan. (én inkább kajálok többet-jobbat, veszek még fél kiló almát, minthogy beteg legyek vizsgaidőszak közepén.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!