Távoltartási végzés. Mit, hogy? (Többi lent)
Exem zaklat, fenyeget, zsarol, az erkélyünkre mászik éjszaka és még folytathatnám. Mi a menete a távoltartási végzés kérésének? Gondolom fel kell jelentenem, amitől egy picit félek, mert csak olaj lenne a tűzre :S Mennyi időre szól egy ilyen végzés? És mit tehetek, ha ennek ellenére a közelembe jön? Továbbá, ha az életveszélyes fenyegetése nem ellenem szól, attól még feljelenthetem azért én?
Köszönöm szépen!
Kedves Előző!
Pontosan hogy működik ez az ügyvédi felszólítás? Mit ír? Ezek szerint nálad bevált? Előre is köszi a válaszokat!
Bocsánat, a kérdésedet már nem láttam, mert időközben könyvtárban voltam, most értem haza.
Én egy másik zaklatásos ügyben értem el egy kis sikert. Az nem ilyen hús-vér zaklatás volt, hanem kiberzaklatás. Napiszar ügy, egy lánynak kitették a képét. Engem mindig is zavart az ilyesmi, nem mintha én magam érintve lennék, de szerintem ez a napiszar fenyegetést jelent az európai civilizációra, annak alapértékeire (személyiség, privát szféra, másnak nem ártó szabadság). Szóval elvből ismeretlenül is segítettem az idegen lánynak, küldtem neki hivatkozásul néhány jogszabályt, bírói ítéletet, mire lehet hivatkozni. Ő azt válaszolta, hogy köszöni a biztatást, és ügyvédhez fog fordulni. Ez volt este. Másnap reggel már el is tűnt a képe a napiszarról. Ilyen rövid idő alatt nem nagyon lehet összehozni mást, mint egy ügyvédi felszólítást (per, rendőrség nem ilyen gyors sima kiberzaklatásnál), tehát több mint valószínű, hogy a lány tényleg valamiféle ügyvédi felszólítással érte el a sikert. Több részletet nem tudok, hiszen szinte ismeretlenül folytattunk le minden egyeztetést.
Szóval ez eléggé más ügy volt, mint a Tied. Az, hogy Neked bejön-e, attól is függ, milyen személyiségű az Te ex-ed.
Az ügyvédi felszólítás az tulajdonképpen egy polgári per első lépcsője. Az a jó benne, hogy nem kötelez Téged semmire: Te elküldeted az ügyvéddel, az ex (jó esetben) beijed, abbahagyja a zaklatást, és akkor kész, vége, az ügy már le is zárul.
Hogy pontosan hogy indul, nem tudom, de úgy tudom, hogy ez eléggé magánjellegű dolog, tehát úgy képzelem, egyszerűen bemész egy ügyvédhez, és elmondod az ügyet, vagy elvállalja, vagy (mondjuk nem járatos ilyen zaklatási témában) ajánl egy másik ügyvédet. Aztán megegyezel vele a részletekben meg az árban, valamennyi pénzt kér, de (ha sima és jogilag világos az ügy) gondolom ez nem olyan nagy összeg, hiszen egy ügyvédi felszólítás önmagában még nem per.
Ez persze a polgári vonal. Most mivel a zaklatás most már önmagában is bűncselekmény Magyarországon, ezért a rendőrséghez is fordulhatsz, tehát van büntetőjogi oldala is a dolognak, de hogy ez mennyire hatékony, mi számít bizonyítéknak, milyen gyors, stb., arról semmit sem tudok.
Az ügyvédi felszólításban az a jó, hogy az magánjellegű, az teljesen a Te kezedben van, akkor lépsz ki belőle, amikor akarod, akkor viszed tovább perként, amikor akarod.
Hogy ,,bevadul-e'' az ex az ügyvédi felszólítástól, vagy a rendőrségtől, azt nem tudom, az a személyiségétől függ. Az erőszakos emberek egy része gyáva, de sajnos nem tudok erről sokat, nincs igazi hozzáértésem és tapasztalatom.
De igazából ezekre a jogászok meg a NaNe segítők tudnak válaszolni, én sajnos nem értek hozzá, ezek csak a sejtéseim. A jogászok a joghoz, a NaNe-sek meg részben a joghoz, részben meg a dolog ,,lélektani'' oldalához tudnak jól hozzászólni.
Az ügyvédi konzultáció azért elég drága is tud lenni, helye válogatja, jó esetben apró időbontásban számolja az ügyvéd konzultációt (pl. megkezdett negyedóránként 2000), talán az ügyvédi felszólítás is kijön 5000ből, de mindenféle tarifa van, helye válogatja,
lehet hogy jobb, ha előbb egy ingyenes tanácsadóval beszélsz, ilyen zaklatásügyben ingyen is lehet találni tanácsadókat, olyasmire gondolok, mint régen a Krízistelefon volt (sajnos ma már megszűnt), szerencsére a NaNe még megvan (,,Nők a Nőkért az Erőszak Ellen''), meg talán van még ilyen hasonló ingyenes szolgálat zaklatott nőknek meg bántalmazott gyerekeknek, a családon belüli erőszak témája az ma már egész külön tudományág.
Ami az ügyvédi felszólítást illeti, ügyvédi felszólítást polgári peres ügyekben szoktak kiküldeni, a zaklatás meg elvileg bűncselekmény, persze ettől még lehet, hogy jó ötlet az ügyvédi felszólítás, éppen ez az, amiben nehezen igazodom el, a lehetőségek hálójában. Ügyvéddel való beszélgetésből persze baj nem lehet, a konzultációs díj árától eltekintve (az sokféle lehet, nagyon magas is, tűrhető is), és hasznosat biztos tud mondani.
Ingyen ügyvéd is van (önkormányzatnál szoktak fenntartani ilyet), bár ezek inkább adott konkrét ügytípusokban tudnak segíteni, hogy pontosan milyenben, az remélhetőleg ki van írva.
Azért vagyok megakadva, mert a zaklatás szerintem kettős arcú dolog, egyrészt ugye (ma már) bűncselekmény, másrészt viszont szerintem nemcsak bűncslekemény, hanem ezentúl még károkozás is, lelkileg-erkölcsileg mindenképp, de talán anyagilag is. Végül is ha valakinek vállalkozása van, vagy cége, és zaklatják, akkor ügyfeleket veszíthet, mert fáradtabb, a telefonvonal is foglalva van stb. Szóval szerintem van polgári peres vonzata is a dolognak (ügyvéd), meg büntetőjogi vonzata is a dolognak (rendőrség). Azt meg, hogy mit érdemes ebből megfogni kezdésül, meg hogy működik Magyarországon mindez, azt nem tudom, remélem bejön a lehetőségek közül valamelyik.
Az ügyvédi felszólításnak gondolom az lehet az előnye, hogy ott az ex nem kényszerül rá a védekezésre, nem kell visszatámadnia, aljaskodnia, mert ott úgyis magától végetér az ügy, ha ő abbahagyja. Persze mindenfajta lelkületű emberek vannak.
Az ilyen lélektani dolgokhoz a NaNe-sek értenek jobban, én csak sejtegetni tudok, de ők ilyenekkel foglalkoznak minden nap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!