Mennyi idő, mire az állam által megelőlegezett gyerektartás-pénzt elkezdik utalni? Én, mint különélő gyerek tarthatok-e rá igényt?
Az apa elzárkózik,szándékos feketemunkás,hogy ne kelljen fizetnie,korábban agresszió folyt a családban. A tárgyaláson nem jelent meg,válás nem volt,csak 2 év különélés. Havi 15öt ítéltek meg,két gyerek,visszamenőlegesen 6 hónap,előre 2 évre ítélték meg.A 6 hónapot egyben fizetik ki?
Az idősebbik gyerek vagyok.Elfajuló családi konfliktusok , "kenyér és víz" életmód,illetve szülői nemtörődömség,agresszió miatt költöztem. Tudni szeretném,mivel anyám elzárkózik a pénz(és a családi pótlék) átadásától,nekem viszont gyakorlatilag életfeltétel lenne,17 évesen. Nyelvvizsga,szakmai gép beszerzése,jogosítvány. Jelenleg,már két éve párom által vagyok eltartott.
Kinek is járna ez a pénz? A családsegítő szolgálat állítólag intézkedik,de egy hónapja húzódik az ügy,azóta járok a nyakukra.
Köszönök minden információt.
17L
00:36!
Kapaszkodj meg, tisztában vagyok vele, hogy mit beszélek, lévén ebben élek. AZ ÁLLAM NEM FIZET VISSZAMENŐLEGESEN TARTÁSDÍJAT, CSAK A KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK IDŐPONTJÁTÓL FIZET.
Az, ha nálad a végrehajtás eredményre vezetett, nem kapcsolódik az állam általi megelőlegezéshez.
1. Az állam álltal megelőlegezett gyermektartásdíjhoz a kérelmet a Gyámhivatalhoz kell beadni, bíróságra ez nem kerül, tehát nincs per.
2. A tartásdíjat az arra kötelezetten 6 hónapra visszamenőleg lehet követelni. Az állam nem kötelezett.
3. A nevében is benne van hogy megelőlegezett tartásdíj, tehát egy a jövőben kifizetésre kerülő dolgot előlegez meg, nem elmaradást fizet.
4. Az alapfeltétele az, hogy 6 havi elmaradás legyen és egy nemleges foglalási jegyzőkönyv, tehát minden megelőlegezés 6 havi nem fizetés után következik be.
5. A kérdés a megelőlegezett tartásdíjról szólt, te meg azt írod, hogy nálatok ez nem jutott el addig - tehát mi a pics@t tudsz róla?
6. Naponta több ilyen ügy is került hozzám az elmúlt néhány hónapban, tudom miről beszélek, de tudod mit, fogd magad és kérd visszamenőleg az államtól. Csak ne nagyon akard elkölteni, mert nem lesz mit...
Tartásdíj állam általi megelőlegezése
A gyermektartásdíj megelőlegezésének feltételei:
a bíróság a tartásdíjat jogerős határozatában már megállapította vagy van olyan külföldi bíróság, vagy más hatóság által hozott jogerős határozat, amelyet a Magyarországon élő gyermek javára nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján kell végrehajtani, és
a gyermektartásdíj összegének behajtása (az eredménytelen végrehajtást, illetve a végrehajtás szünetelését kimondó foglalási jegyzőkönyv alapján) átmenetileg lehetetlen, továbbá
a gyermeket gondozó szülő vagy más törvényes képviselő nem képes a gyermek részére a szükséges tartást nyújtani, feltéve, hogy a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi átlagjövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét (ez az összeg 2006-ban 51 600 Ft).
A gyámhivatalnak meg kell győződnie a gyermektartásdíj átmeneti – a kérelem benyújtását közvetlenül megelőző legalább 6 havi – behajthatatlanságáról. A feltételek fennállása esetén a gyermektartásdíj megelőlegezése a gyermek nagykorúvá válása után is megállapítható, illetve a már megállapított gyermektartásdíj továbbfolyósítható addig az időpontig, ameddig a középfokú nappali oktatás munkarendje szerinti tanulmányokat folytat, de legfeljebb huszadik évének betöltéséig.
Nincs helye a gyermektartásdíj megelőlegezésének,
ha a kötelezett lakóhelye olyan államban van, ahol a tartásdíj nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján nem érvényesíthető, vagy
ha a kötelezett külföldi tartózkodási helye ismeretlen, vagy
ha a kötelezett a jogosulttal közös háztartásban él.
részösszegű megfizetés vagy részösszegű behajthatóság esetén, ha ennek mértéke a bíróság által megállapított gyermektartásdíj alapösszegének ötven százalékát meghaladja, vagy
lejárt gyermektartásdíj esetén.
Ha a gyermektartásdíj megelőlegezését jogerősen megállapítják, az a kérelem benyújtásától esedékes. A folyósítás időtartama a kérelem benyújtásának napjától az alapul szolgáló ok előrelátható fennállásáig, legfeljebb azonban három évig tart. Indokolt esetben a megelőlegezés folyósítása – egy alkalommal – legfeljebb további három évre ismételten elrendelhető. Nincs helye a megelőlegezés ismételt elrendelésének, amennyiben a az adók módjára történő behajtás 3 éven át nem járt eredménnyel. Amennyiben a bíróság a megelőlegezés időtartama alatt a tartásdíj összegét felemeli vagy leszállítja, a gyámhivatal a kötelezett, a gyermek törvényes képviselője bejelentésére, illetve hivatalból is jogosult a megelőlegezett gyermektartásdíj összegét, a bíróság jogerős határozatának megfelelően, az ítélet jogerőre emelkedésének napjától – a jogosultsági feltételek újbóli vizsgálata nélkül – felemelni, illetve csökkenteni. Amennyiben a jogosult a gyermektartásdíj előlegezésének ideje alatt rendszeresen vagy alkalomszerűen kétszeres tartásdíjat vett fel, az erre az időszakra eső előlegezett tartásdíjat köteles az államnak visszafizetni.
A kérelemhez mellékelni kell
a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendelet 7. melléklete szerinti nyilatkozatot (formanyomtatvány letölthető) a megfelelő igazolásokkal,
a gyermektartásdíjat megállapító jogerős bírósági határozatot,
a gyermektartásdíj eredménytelen végrehajtását igazoló, illetve a végrehajtás szünetelését kimondó 6 hónapnál nem régebbi foglalási jegyzőkönyvet, vagy a gyermektartásdíj behajtása iránti eljárás megindítását igazoló okiratot,
iskolalátogatási igazolást,
rezsiszámlákat, háztartást terhelő kiadások (lakbér, hiteltörlesztés) igazolását (utóbbi kettő a jogszabályban nem szerepel).
Nagykorú gyermek esetén mellékelni kell a középfokú nappali oktatás munkarendje szerinti tanulmányok folytatását igazoló iratot.
Amennyiben a jogosult a munkavállalók Közösségen belüli szabad mozgásáról szóló 1612/68/EGK tanácsi rendeletben meghatározott jogosulti körbe tartozó személy, és az ellátás igénylésének időpontjában érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkezik a fentieken túl csatolni kell a tartózkodási engedély másolatát, a tartózkodás jogcímét igazoló egyéb iratokat (igazolást a munkaviszony, tanulói jogviszony fennállásáról), továbbá a rokoni kapcsolatot igazoló irat másolatát, amennyiben a kérelmező hozzátartozóként válik jogosulttá az ellátásra. Ha a kötelezett lakóhelye olyan államban van, ahol a tartásdíj behajtása nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján lehetséges, a jogosultnak közokirattal kell igazolnia, hogy a gyermektartásdíj behajtását és igényének érvényesítését kezdeményezte.
Nem a bíróság határoz, hanem a gyámügy...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!