Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tegyek, hogy ne rettegjek...

Mit tegyek, hogy ne rettegjek az anyámtól?

Figyelt kérdés

Már az elején kikötöm: noha 19 éves vagyok, egyelőre esélytelen, hogy elköltözzek, tehát kérlek, ennek fényében nézzétek a helyzetem.


Remélem a hosszúság ellenére is elolvassátok néhányan a kérdésem, amelyet egyébként inkább úgyis feltehettem volna: "Hogyan dolgozzam fel a szeretetlenséget?"

Anyám egyedül nevelt fel engem és a két testvéremet, tehát sosem éltünk rózsás körülmények között. Ezen csak rontott az, hogy igazság szerint egy elég agresszív, rosszindulatú személyiség, akiben sok a gyűlölet, a gúny és a hatalomvágy, egyszerűen nem viseli el, hogy valaki ellent mondjon neki. Valami arra ösztökéli, hogyha neki rosszkedve van, akkor mindenki másnak is legyen az körülötte.

Már gyermekkoromban is depressziós volt és folyton rajtunk vezette le, ha problémái voltak - illetve főleg rajtam, a testvéreimet valahogy kevésbé érintette ez (talán mert középső vagyok?). Sokszor megvert, megtépett és pofozott, ilyenkor úgy viselkedett, mint egy elmebeteg.

12 éves korom körül abbahagyta a verést, de minden folytatódott a lelki terrorral, gyakran megalázott és megbántott, veszekedett és ordítozott.

Manapság kissé javult a kapcsolatunk, de csak annak köszönhetően, hogy megtanultam kezelni ezeket a helyzeteket - viszont nem tudom leküzdeni a mélyről jövő, örökös félelmet. Még mindig rajtam vezet le mindent, és jellemzően hét napból öt ennek a jegyében telik el. Félek, hogy ha rosszat mondok, megint ordítani fog, félek, hogy ha valamit tenni akarok, nem engedi meg (mert elég szigorú), félek, hogy ha olyat csinálok, ami neki nem tetszik, akkor ismét megaláz és bántani fog.


Nem mondanám, hogy gyűlölöm őt(kamaszkoromban így voltam vele), mert tudom, hogy mindezek ellenére szeret engem, és néha jó anya tud lenni. Megértem, hogy nehéz helyzetben volt/van egyedülálló anyaként, és nyilván nem direkt rosszindulatból teszi ezt velem, hanem mert "rosszul tud" szeretni, és jobb napjain néha még szeretet-félét is érzek iránta - csakhogy ez nem menti fel semmi alól.


A zokogással, gyötrődéssel és öngyilkossági tervekkel kísért kamaszkorom után 17 éves korom körül végre sikerült rájönnöm, hogy a legjobb, amit tehetek, ha külön választom kettőnk személyiségét. Mára felfogtam, hogy én nem ő vagyok, hogy nem kell azt gondolnom, amit ő gondol, hogy nem leszek rossz és értéktelen ember, csak mert ő ezt állítja be rólam, és nem én vagyok a felelős azért, ahogy velem viselkedett, hisz csak egy védtelen gyerek voltam. Önálló lény vagyok, aki tud boldog lenni és csak rajtam múlik, hogy az leszek-e?


S tőle elvonatkoztatva ez sikerül is. De akárhogy igyekszem, hiába bocsátottam meg félig, ezt a megbocsátást állandóan rombolják a napi konfliktusok. Hiába fogadom el a fentebb leírtakat, hiába próbálok kiegyensúlyozott lenni, ha mindennap ismét rám zúdul a rengeteg félelem és bántás.

A "félig"-et azért írtam, mert van, amit egyszerűen nem tudok megbocsátani neki, de még megérteni sem. Ez pedig az, hogy miért nem volt hajlandó sosem megváltozni. Én próbálkoztam, istenem, de sokszor próbálkoztam, tűrtem és türelmes voltam vagy épp fellázadtam - de semmi nem vált be. Ha kedvesen kértem, hogy próbáljuk meg máshogy intézni a dolgokat, vagy ha dühödten az arcába ordítottam, hogy mi fáj ennyire és miért, mindig ugyanaz volt a reakciója és válasza: fensőbbségesen visszavágott, hogy mit képzelek magamról, hogy majd ő fog alkalmazkodni hozzám?

Ez fáj a legjobban: hogy meg se próbálja. Egyszerűen nem érdekli, hogy szörnyen érzem magam, mert fontosabb a saját tekintélye, minthogy mit érzek.


Ha legalább lenne valaki.... de nincs. A barátaimnak sosem mesélek erről, mert nem tudok. A családom pedig mindig az anyám pártját fogják, mert imádja magát mártírként beállítani. Azt hiszem, a többiek szemében az én fájdalmam csak afféle kamaszos vergődés és eltúlzott sérelem, de soha senki nem gondolt bele komolyan, hogy ez valós dolog a részemről. Sőt, még engem oktatnak ki, hogy miért nem vagyok jobb anyámhoz és hogy az én hibám, amiért ilyen a kapcsolatunk. Persze ez is felfoghatatlan számomra, de ott még nem tartok, hogy ezzel is szembe tudjak nézni. Talán nem véletlen mégse, hogy kissé hideg a kapcsolatom az egész családdal és igyekszem magam távol tartani tőlük.


A kérdés csupán, hogy mit tehetnék még? Itthon szinte rettegek attól, ha olyat kell mondanom, amiről tudom, hogy anyámnak nem fog tetszeni. Sőt, igazából bármit mondok, mindig félek a reakciójától, és ez már olyan mélyen belém gyökerezett, hogy sejtelmem sincs, hogy oldhatnám meg. Sokszor olvasok itt olyan válaszokat, hogy "ennyi idősen már nem kértem engedélyt semmire" és "felnőtt vagy, ne hagyd, hogy irányítsanak", de ez nem így megy. Mert hiába akarnék így tenni, a megtorlástól való félelem meggátol, hisz tudom, hogy úgyis jönne az a bizonyos megtorlás - ami könnyű, hisz jelenleg még sok dologban az anyámtól függök (nem érzelmileg, hanem szükségletileg).


Beszélni nem lehet vele, már próbáltam. Egyszerűen nem hallgat meg, még ha el is jut valamennyi hozzá, akkor is mindent letagad, visszakozik, egyszerűen a szőnyeg alá söpri a problémákat. Nem hajlandó felvállalni a felelősségét abban, ahol most idegileg tartok. Az egyoldalú próbálkozás pedig nem hoz hosszútávú eredményt.


Lenne valamilyen tanácsotok? Vagy legalább magyarázatotok, hogy miért kell átélnem ezt, hogy miért ilyen egy szülő a gyermekével?


2011. ápr. 24. 17:15
 1/8 anonim ***** válasza:

A legkisebb ellenállás felé mozdul el, azt bántja, aki a legközelebb áll hozzá. Nem túl szép kifejezéssel élve: gyáva sz*ralak. Azokkal szemben meghunyászkodik, akikkel ténylegesen problémája van. Akiket szeretnie kéne,azokon levezeti a feszültségét.

Legtöbbet az ér vele szemben, ha tükröt tartasz neki a viselkedéseddel, bár azért is utálni fog.

Érzelmi zsaroló, mártírkodó... Akkor félresiklott egizisztencia egyben, esetleg enyhe nárcisztikus személyiségzavar.

2011. ápr. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Sajnos, sok olyan nő is szül gyermeket, akinek nem lenne való.Nálatok úgy látszik, ez a helyzet.Ez szerintem már nem fog javulni, kár a gőzért.Szerintem jobb lenne, ha egyszerűen nem törődnél anyáddal és hülyeségeivel.

Arra gondoltam, talán a legjobb lenne, ha teljes energiádat a társkeresésre fordítanád.Talál egy rendes társat magadnak, akivel eltölthetnéd az idődet, sőt, akár össze is költözhetnétek.Hidd el, nagyon jót tenne neked, ha bárhogyan is, de megszabadulnál anyád közeléből.

2011. ápr. 24. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nekem anyósom ugyanilyen!

Neki 2 fia van, az egyik az teljesen lehúzta a redőnyt felé, egyáltalán nem tartja vele a kapcsolatot, külföldre települt.

A másik fiát állandóan lelki terrorizálja (amit a fiú egyáltalán nem vesz észre és mindent a kedvére tesz).

Igaz a mondás: vagy megszoksz vagy megszöksz ...


A te helyzetedben két lehetőséget látok:

- vagy csípőre teszed a kezed és kiállsz a saját igazadért (a jelenleginél sokkal rosszabb már úgysem lehet, nem igaz?)

- vagy kimész külföldre babysitternek

2011. ápr. 24. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

én nagyon szívesen elmagyaráznám anyukádnak, hogy mennyire önző, sz*r ember, a társadalom mocska. tudom, nem lehet ilyet írni más anyjáról, de mivel hasonló helyzetben vagyok, mint te, le merem ezt írni. elképzelése sincs arról, hogy mit okoz benned, milyen gátakat állít fel benned, mennyire rombolja a személyiségedet, mennyire kihat ez az egész jövődre, holott neki az lenne az egyetlen feladata ebben a hülye életben, hogy téged/titeket építsen, ha már megszült titeket. kit érdekel, hogy egyedülálló anya? nagyon sokan vannak így. annál jobban kellene óvni titeket, és bíztatni, hogy mindenhonnan van kiút.


mindenképp ki kell törnöd a burokból, mindenképp meg kell értetned vele, hogy te is egy ember vagy. nem azt mondom, hogy állj ki magadért, hanem azt, hogy mutasd meg neki magad. az ilyen anyák azt hiszik, hogy a gyerekek a saját mócsingjaik, és uralma van felettetek. hát nem így van.


kiabálhatsz, csapkodhatsz, nem fog számítani semmit. de ha meghúzod magad, és tűröd az egészet, akkor semmi nem fog változni. mindenképp azt tanácsolom neked, hogy kezdd el tervezni a saját jövődet. mindenki a maga ura. ha nem is most, nemsokára elköltözhetsz onnan, akár még a testvéreidet is viheted magaddal. összefoghatsz a nagyobb tesóddal, elmehettek dolgozni, a kisebb tesótokat meg vigyétek magatokkal. akkor talán lesz miért elgondolkodnia anyukádnak. ha ekkora idegbeteg, miért nem megy el a pszichiátriára?


a környezetnek előadott mártírkodás jellemző. ne adj a környezet véleményére, halvány gőzük nincs arról, mi történik veletek. iszonyatosan mérges vagyok amikor ilyet hallok/olvasok, mert tényleg nagyon szívesen belegázolnék anyukád kicsi lelkébe, hogy vegye észre magát.


én is nagyon közel álltam egy idegösszeroppanáshoz, mert senki nem értett meg soha. azóta lett egy barátom, senkivel nem voltam még olyan őszinte, mint vele, és nagyon sokat segít. neked is kell valaki, aki érezteti veled, hogy mennyire fontos vagy, és értékes. nyugodtan legyél őszinte a barátaiddal is, ezt nem kell szégyellni, de kell valaki, akivel megoszthatod a mindennapi dolgokat. oké, hogy ezt most nagyvonalakban kiírtad magadból, de ez kevés. mindennapi társ kell neked.


a testvéreid hogy élik ezt meg?

2011. ápr. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszaitokat. Jelenleg dolgozok iskola mellett, abban a reményben, hogy jövő őszre sikerül annyit összegyűjtenem, hogy nekikezdhessek az egyetemnek 200 km-re innen.

Azt tervezem, hogy nem is nagyon fogom vele tartani a kapcsolatot. Talán nem szakítom meg teljesen, de nem óhajtok évi 2-3 alkalomnál többször hazajönni, mert valószínűleg könnyebb lenne így kiszabadulnom a hatása alól.


Próbálkozom nem hagyni elnyomatni magam, azt hiszem, hogy mostanában elég jól megy, hogy kiálljak magamért, csak a félelem ettől még mindig ott van, és néha elég egy-egy perc, hogy megint összeomoljak legbelül. Azon gondolkodom, hogy talán nem ártana elmenni egy pszichiáterhez, bár nem tudom, ingyenesen igénybe vehetem-e valahol?

Mert ugye az, hogy anyám egy "sz*r alak", igaz, de valahogy mégse vigasz. Nem old meg semmit...


Kedves Negyedik!

Mint említettem, a testvéreimet kevésbé érinti a dolog. A bátyám amolyan anyám kedvence, lehet, hogy azért meg első gyermek vagy egyetlen fiú, nem tudom - de vele szinte sosem bánik úgy, mint velem. kb. 6-8 éves korunkig még ő is megkapta a részét a lelki bántalmazásból, abból, hogy mennyire bánja, hogy a váláskor neki ítélt minket a bíróság meg hasonlók, de ahogy emlékszem, később mindig ő volt a "kedvenc".

Vele inkább akkor gonosz, amikor együtt van a család, mintha felvághatna azzal, hogy leszólja és vitázik vele. Igaz, a bátyám is elég flegma és bunkó ilyenkor, szóval társaságban ők kölcsönösen rosszindulatúak egymással, de általában anyám odáig van érte.


A húgom is ritkán kapott abból, ami nekem járt, és ő szereti is anyánkat. Bár, ők sajnos hasonlítanak, mert a húgom is afféle megsértődős, "ki, ha én nem" típus, aki gyakran rosszindulatú és ha rosszkedve van, másnak is az kell legyen. Nem tudom, hogy ezt anyámtól tanulta-e el, de talán pont emiatt, viszonylag jól megértik egymást. Na meg húgom valójában keveset van itthon, sok időt tölt a nagyszüleinknél, tehát kevesebbet is konfrontálódik anyánkkal.

2011. ápr. 24. 17:52
 6/8 anonim ***** válasza:

szia!


a negyedik vagyok.

tehát akkor itt most rajtad van a hangsúly. neked tényleg nem pszichiáter kell, hanem egy társ. ha gondolod, nagyon szívesen beszélgetek veled néha msnen, vagy mailben, írj privit.


na, az ingyen igénybevehető pszichológust én igénybevettem, aki átzavart pszichiáterhez, és nyugtatót írt fel nekem. mikor 14 voltam. amint kijöttem szét is téptem a receptet, és rájöttem, hogy sz*r ajtón kopogtatok. nem ez a megoldás. akinek szakemberre lenne a szüksége, az az anyád, neked társ kell, mindenképp.


nagyon jól teszed, hogy elhúzol onnan, tarts ki emellett, tanulj, gyüjtögess! meglesz az eredménye. és bármi is történik, sose hibáztasd magadat.

2011. ápr. 24. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Anyád sem így született. Tényleg egy személyiségzavaros, megzakkant nő, aki az élete sérelmeit a gyerekein vezeti le, de mentségére legyen mondva, biztos nem magányosan kívánta volna leélni az életét, egyedül nevelve 3 gyereket(apuka kedves?!). Belezakkant. Nem valószínű, hogy segíteni tudsz rajta, de ha elmész egyetemre, keveset találkoztok, viszonylag rendeződni fognak a dolgok. Akkor, ha csak látogatóba mész, már valószínű nem meri rajtad levezetni a feszültségét, visszafogja magát, javul a kapcsolat. Nálunk így volt.
2011. ápr. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Szia! Tudom, nagyon régi kérdés...De hogy alakult a sorsod?
2021. ápr. 8. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!