Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Naív lenne? Mit lehet erre...

Naív lenne? Mit lehet erre válaszolni?

Figyelt kérdés

A férjem lassan 40 éves. Nemrég azt fejtegette, hogy nem érti néhány ember miért önsorsrontó (belefutott egy-két ilyen helyzetbe az utóbbi időben).

Ahogy elmesélte a szitukat, ő racionális érveléssel akart embereket meggyőzni olyan helyzetben, ahol érzelmi alapú döntéseket hoztak.

Másrészt egyikük se közeli barát - én ilyen helyzetben nem töröm magam, felajánlom a segítségem, ha az illető nem kér belőle, nem erőlködök tovább.

Időről időre rácsodálkozik ilyen dolgokra. Mondtam neki, hogy a világ nem az ő klónjaiból áll, attól, hogy ő racionális alapon hoz döntéseket, az emberek többsége nem lesz ilyen.

Sőt, ő is ugyanolyan "esendő" ember, mint a kérdéses személyek. Egy-egy ilyen filozófálgatás (és annak bizonygatása után, hogy ő racionális alapon dönt), számos alkalommal hoztam olyan helyzetbe, ahol érzelmi alapon tudtam manipulálni, majd visszavezettem a szituációt, hogy "látod, ez sem volt racionális döntés".

Ezek apró-cseprő dolgok voltak, tehát a manipulációt nem kell rossz értelemben venni. (Pl pár perces értelmetlen tevékenységekre vettem rá, és utána mutattam rá, hogy nem volt racionális alapja annak, amit csinált).


Az egészben nekem az furcsa, hogy kamaszkor táján szoktak a világra rácsodálkozni az emberek, nem ennyi idősen.

Minden más szempontból érett, felnőttes gondolkodású, egyedül ezen a területen olyan, mintha kamaszkorban ragadt volna.


A fenti okfejtésre mit lehetne válaszolni, hogy megértse?


2011. márc. 10. 23:37
1 2
 11/11 A kérdező kommentje:

Hogy egy konkrét példát mondjak: van munkatársa, illetve beosztottja, aki kicsit élhetetlen típus. A pénz elől szinte menekül és a magánéletében is könnyen csőbe húzható, amolyan túl jószívű srác.

Nemrég egy koccanásos balesetben volt résztvevő, részben okozó. A férjemnek szakterülete a biztosítás, és segíteni akart rajta, hogy a biztosító neki is fizessen (legálisan el lehetett volna intézni megfelelő jogi érveléssel). A srác ellenkezett, a férjem meg tukmálta magát (pedig neki ebből nem lett volna haszna).

Ezen is rugózott, pedig mint főnök, ő már azzal is az elvárhatónál többet tett, hogy felajánlotta ingyen a segítségét. A tukmálás pedig felesleges, ha a srác nem akar élni vele, akkor az ő dolga.


Amikor erről beszélgettünk, akkor is jött a kicsavart érvelésével - amikor mondtam, hogy értse meg, a srác érzelmi, szubjektív alapon dönt, tartsa tiszteletben, ha nem is érti -, hogy én is tettem már olyan dolgokat, amivel nem értett egyet, de megpróbálta átlátni, hogy mi motiválhat engem.

És ismét visszakanyarodtunk oda, hogy még jó hogy, rám több energiát fordít, mint az alkalmazottjára, akivel nem él együtt...

Valahogy ebben nem tud disztingválni, hogy kibe mennyi energiát kell/érdemes fordítani.

Ha egy ismerősét elviszi orvoshoz, az szívesség, kedvesség. Ha engem, akkor alapvető "kötelesség". (Ezt azért mondom, mert pár hónapja volt egy vesegörcsöm és hajnalban pattant, hogy bevigyen a kórházba, lesegített a lépcsőn, mert nem tudtam kiegyenesedni, stb. De nem érti, hogy ha ő nincs, akkor mentőt hívok, mert nem náthás voltam és nem egyenértékű azzal, hogy a taknyos/tüsszögő ismerőst elviszi a háziorvoshoz, aki amúgy lábon is eljutott volna az orvosig.)

2011. márc. 11. 11:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!