Ha két örökös közül az egyik saját ingatlanossal nézte meg a házat, de én is ragaszkodok ahhoz hogy egy független(idegen) is megállapítsa az értékét, akkor mi érvényesül?
#8
Az örökös gyereke tartana rá igényt, és itt már felmerül annak kérdése hogy valamennyivel olcsóbban történhessen meg ez.
"Az örökös gyereke tartana rá igényt, és itt már felmerül annak kérdése hogy valamennyivel olcsóbban történhessen meg ez."
Az örökös annyiért adja el a gyerekének, amennyiért akarja. A masik örökös megjntcsak annyiért adja el, amennyiért ő akarja. Tegyük fel A örökös ingatlan becslése szerint 40 millát er a ház, tehát az o része 20 milla lenne. B örökös ingatlan becslése szerint 60 millát er a ház, tehát B szerint 30 milla az ő része. A dönthet úgy, hogy a gyerekének ő bizony oda adja 5 millaert, B meg dönthet úgy, hogy ő csak 50 millaert adja oda.
#12, ez sajnos nem fedi teljesen a valóságot.
Osztatlan közös tulajdon esetén a tulajdonostársnak úgynevezett elővásárlási joga van ugyanazon feltételek szerint, ahogyan egyébként el akarná adni a másik a tulajdonos egy külsősnek. Tehát ha a gyerekének 5 milláért el akarja adni, akkor ahhoz előbb a tulajdonostársnak le kell mondania az elővásárlási jogáról, de ez előtt fel is kell ajánlania neki is 5 milliós vételárért, amivel pedig élhet, ha akar.
Ezt a törtvényt úgy lehet kijátszani, hogy a tulajdonos elajándékozza a gyerekének a tulajdont, a háttérben pedig kifizeti a korábbi tulajdonost, mivel az ajándékozásba nincs beleszólása a többi tulajdonosnak.
Ha rokonnak akarod eladni, akkor is annyiért adod, amennyiért akarod (vagy amennyiért megveszi) a saját részedet. Viszont az is előfordulhat, hogy a fél házat el/odaadja a rokonod a fiának, így ő jogot szerez a birtokbavételhez, tehát beköltözhet, ha akar, tehát ha akarja a házat használni, akkor nem kell az egészre tulajdonjogot szereznie. Más kérdés, hogy ennek a felállásnak egy véget nem érő háborúskodás lehet a vége a tulajdonostársak között, amit azért jobb elkerülni.
13
De egy ház az nem osztatlan közös.
Ha örökölték akkor ott meg van milyen arányban. Általában fele fele.
És én odaadhatom ingyen is a gyerekemnek a részem, te pedig adod neki a te részed 20 millióért.
Rengetegen csinálnak ilyet. Én adom ennyiért, te meg annyiért.
Ehhez nem is kell ingatlanbecslő.
Nem egy akkora történet ez, ha egyikünknek sem kell a ház, nem akarunk beköltözni.
#15, te tudod, mit jelent az osztatlan közös tulajdon?
Segítek: azt jelenti, hogy közigazgatásilag az ingatlant egységként kell kezelni, ezen az egységen vannak a tulajdonosoknak úgynevezett eszmei tulajdoni hányaduk. A jog úgy rendelkezik, hogy minden tulajdonos tekintheti sajátjának a teljes ingatlant, úgy is használhatják, mintha csak az övék lenne, azzal a kikötéssel, hogy a többi tulajdonost ugyanennek a jognak a gyakorlásától nem foszthatja meg, és nem is korlátozhatja. Nyilván ez a gyakorlatban nem megy ennyire döccenőmentesen, például akkor, hogyha az egyik tulajdonos beköltözik, de vannak olyan jogszabályok, amik a "kívülrekedt" tulajdonosoknak is ad lehetőséget, ilyen például a többlethasználati díj követelése.
"Ha örökölték akkor ott meg van milyen arányban. Általában fele fele."
Általában, de nem mindig. Például lehet olyan, hogy egy házaspárnak a háza fele-fele arányban van tulajdonolva, van két gyerekük, apuka meghal, ekkor a fél rész kétfelé osztódik. Később az anyuka szül még egy gyereket, akkor az ő halálakor az ő félrésze 3 felé fog osztódni, tehát a legfiatalabb gyerek az egész ingatlanból 1/6 eszmei hányaddal fog rendelkezni, míg testvérei 5/12 - 5/12 résszel.
"És én odaadhatom ingyen is a gyerekemnek a részem, te pedig adod neki a te részed 20 millióért."
Az előbb leírtam, hogy ilyet nem lehet csinálni... Legfeljebb ajándékozással.
15
Fogalmad nincs róla mi az osztatlan közös tulajdon. Attól, mert más a tulajdonosi arány, még lehet osztatlan közös a tulajdon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!