Az idősek otthonából több napra is, akár 1-2 hétre is elengedik a bent lakókat, ha a családjuk elviszi őket valahová (mondjuk nyaralni)? Milyen gyakran lehet élni ilyen lehetőséggel?
#10
Amiről írsz, az valami szociális otthon lehet, mert ahol apartmant vesznek, ott nincs ilyen megkötés.
#12
Ha önkormányzati fenntartású, akkor az is szociális otthon, csak felsőbb kategória az egy ágyas szobákkal. Ezt a “luxust” kell megfizetni.
Az apartmanok, azok különálló garzonok, 25-28 m2-el (előszoba+szoba+fürdő+főzőülke) vagy 38-45 m2-esek, 1,5 szobával, pároknak.
Ezeknek az ára 1 szobás esetén ( középkategóriás helyen!) 8-10 milló, 1,5 szobás 12-15 millió.
(Aztán vannak a luxus kategóriák, amiknél plafon a csillagos ég, de azokkal most ne foglalkozzunk!)
Teljesen friss az infó, 3 hónapja ezeket térképezzük.
Sehol nincs olyan szabály, mint amit leírtál, mindenki akkor és annyi ideig marad távol, amennyit akar, csak tudniuk kell róla.
De nem is önkormányzati helyek.
Kérdezőnek már válaszoltam még tegnap. Valaki elvitte abba az irányba, hogy önálló apartman. Idősek otthonáról van szó, ami szociális intézmény. Így is le kell adni havi 80 ezret sacc/kb. Nem arra válaszoltok, ami a kérdésben szerepel. Kár ragozni, a szoc. otthonból is el lehet vinni időtől függetlenül, csak előre jelezni kell. Mamám demens, elkószál, muszáj volt otthont keresni neki. Amiről írtok utolsó páran, az basszus odaadta a lakását, hogy kapjon orvosi felügyelet mellett ellátást. A kettő nem ugyanaz. Lakásáért cserébe kap egy kis garzont.
Mindkét helyről bármikor előzetes bejelentéssel bármikor haza, és/vagy nyaralni lehet vinni az idős rokont.
#14
Lehet, hogy igazad van, de lehet, hogy nem!
A Kérdező sehol NEM ÍRTA, hogy milyen otthonra gondol, így mindenki olyan otthonra asszociál, amilyenbe a hozzátartozóját teszi, vagy tenné.
A szociális otthon lehetősége a ritkább, mert rászorultsági alapon megy és 3-6 éveket is kell rá várni, ami egy idős ember esetén képtelenség.
Pontok szerinti besorolás van a várakozó listán, lehet, hogy meg sem éri, mire bekerülne.
Azt meg nagyon rosszul tudod, hogy a privát otthonokba (ezek vannak többségében!) bekerüléshez bárkinek is kötelezően le kellene adnia a lakását!
Az már más tészta, hogy sokan eladják a lakást, hogy fedezzék a bekerülést, de vannak akiknek ez lakáseladás nélkül sem jelent gondot. Sok család azért nem ezt a lehetőséget választja, mert számítanak az örökségre, ha az idős elkuporog egy 6 ágyas “elfekvőben”, az le van tojva.
13-as! Ismerősöm van a konkrét helyen, úgy hogy tudom, mit írok. Apartmanról beszélek, mivel egy szoba + konyha + tusoló + wc + erkély és egyedül lakik benne az idős hölgy. Önkormányzati fenntartású, nem kerül a lakás a lakó tulajdonába soha, de 4millió forint a bekerülési költség az apartmanba, plusz majdnem az egész nyugdíja a további kiadásokra. Egy évben pár napra annyiszor megy haza a saját lakásába, vagy a gyerekeihez, ahányszor akar, de hosszabb időtartamra kétszer mehet egy évben 1-1 hónapra, viszont az intézmény vezetője engedélyezhet ennél további kintlétet is. Pont most volt ilyen, két héttel többet volt kinn a gyermekénél, mint egy hónap.
Viszont ha folyamatosan több hónapot akar kint maradni, felülvizsgálják a rászorultságát, mivel rengetegen várnak az egy szobás apartmanokra.
Hogy a kérdezőnek is válaszoljak, ahány hely, annyi szabály, az intézmény vezetőjét kell megkérdezni, ő konkrét választ fog adni.
Minek emelted ki a kérdést? Szinte teljesen egybehangzó válaszokat kaptál.
Egyébként, ha ez ennyire fontos, akkor komolyan másfél hónap alatt nem sikerült felemelni a telefont és megkérdezni az otthont, hogy mi a módi náluk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!