Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért is mikortól hasznáják...

Miért is mikortól hasznáják az apára is a "szülő" megnevezést, a "nemző" helyett?

Figyelt kérdés
Úgy olvastam régen csak az anyát nevezték így és tulajdonképpen logikusnak is tűnik.

2020. dec. 31. 12:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Hol olvastad ezt?

Mert a dédnagyanyám is "szüleimként" emlegette a szüleit - ebbe természetesen az apja is beletartozott - mert így tanulta a szüleitől, az én ükszüleimtől.

A középkorban (pl. Mátyás király) "Atyámként" emlegette Hunyadi Jánost és nem "nemzőmként".

2020. dec. 31. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A Férfiak Klubja elnökétől olvastam egy interjúban.

Ezzel a megnevezéssel még én sem találkoztam előtte, csak abban a formában, hogy nemzedék vagy nemzetség (Bibliában is szerepel pl. Jákob nemzetsége, vagyis azok, akiket ő nemzett akár több asszonytól is).

Tulajdonképpen nem nyelvészkedni akarok, csak úgy kifejezőnek találtam és gondoltam megkérdem hátha valaki többet tud a témáról. :-)

2020. dec. 31. 14:09
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Én pl mindig, minden kontextusban. Meg ugye ha azt mondod hogy szüleim, akkor sem arra gondolsz, hogy két anya szült. Bár lehet ez csak az én agymenésem, de a nemző valahogy sokkal ridegebb, személytelenebb, még akkor is ha logikailag neked van igazad.
2020. dec. 31. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

a ferfiak klubjanak elnoke szokott mondani egyeb cifrakat is, a sulinkba is jott anno eladast tartani a nemi szerepek fontossagarol..

szerintem sehol nem szoktak ezt hasznalni, en akkor tudom elkepzelni, ha ket no akar gyereket, es az egyikuk megtermekenyitessel szuli meg (de ott is inkabb donort mondanak)

2021. jan. 1. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A "szülő" szónak pont az a lényege, hogy legyen egy összefoglaló szó a két szülőre. Ha csak az anyát jelentené a szülő, az apát meg nemzőnek hívnánk, akkor fölösleges lenne ez a két szó, hogy "szülő" és "nemző", mert már van rá szó: anya és apa.

Az "ősatyáink" és hasonló szavaknál is bővült a jelentés, mert minden nemű őseinket értjük alatta, csak ott a hímnemű vált általánossá, a szülőnél a nőnemű.

2021. jan. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!