Miért is mikortól hasznáják az apára is a "szülő" megnevezést, a "nemző" helyett?
Hol olvastad ezt?
Mert a dédnagyanyám is "szüleimként" emlegette a szüleit - ebbe természetesen az apja is beletartozott - mert így tanulta a szüleitől, az én ükszüleimtől.
A középkorban (pl. Mátyás király) "Atyámként" emlegette Hunyadi Jánost és nem "nemzőmként".
A Férfiak Klubja elnökétől olvastam egy interjúban.
Ezzel a megnevezéssel még én sem találkoztam előtte, csak abban a formában, hogy nemzedék vagy nemzetség (Bibliában is szerepel pl. Jákob nemzetsége, vagyis azok, akiket ő nemzett akár több asszonytól is).
Tulajdonképpen nem nyelvészkedni akarok, csak úgy kifejezőnek találtam és gondoltam megkérdem hátha valaki többet tud a témáról. :-)
a ferfiak klubjanak elnoke szokott mondani egyeb cifrakat is, a sulinkba is jott anno eladast tartani a nemi szerepek fontossagarol..
szerintem sehol nem szoktak ezt hasznalni, en akkor tudom elkepzelni, ha ket no akar gyereket, es az egyikuk megtermekenyitessel szuli meg (de ott is inkabb donort mondanak)
A "szülő" szónak pont az a lényege, hogy legyen egy összefoglaló szó a két szülőre. Ha csak az anyát jelentené a szülő, az apát meg nemzőnek hívnánk, akkor fölösleges lenne ez a két szó, hogy "szülő" és "nemző", mert már van rá szó: anya és apa.
Az "ősatyáink" és hasonló szavaknál is bővült a jelentés, mert minden nemű őseinket értjük alatta, csak ott a hímnemű vált általánossá, a szülőnél a nőnemű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!