Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meddig tart egy családon...

Meddig tart egy családon belüli haláleset feldolgozása? Nekünk lassan rámegy a kapcsolatunk!

Figyelt kérdés
Feleségem bátyja meghalt, azóta ő teljesen megváltozott, vagy nem beszél velem, vagy ingerült, én próbáltam mindent megtenni, de semmi haszna. Segítsetek kérlek!
2010. aug. 8. 15:55
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

gyászmunka

A gyászmunkát nem véletlen nevezik munkának: hiszen az egyénnek szakaszokon kell túljutnia, kríziseket megoldania eleinte szociális segítséggel, majd egyedül. A gyászmunka mind a négy szakasza sorrendben minden gyászmunkára jellemző. Ami egyénenként változik, az a szakaszok hossza: egyes szakaszok néhány percig, míg mások évekig is eltarthatnak. A gyász a legmagányosabb és elesettebb emberi érzések egyike. Gyászmunka során érdemes minél több gyászt átélt emberrel beszélgetni, hogy enyhüljön az elszigeteltség érzése. Hogy kibeszéljük a kimondhatatlant.

1. A sokk fázisa


Általában a halálhír vételével kezdődik és néhány óráig vagy napig tart. Olyan, mintha megbénulnánk, elkábulnánk: nem vagyunk képesek szabályozni az érzéseinket. Nem akarjuk sem elhinni, sem tudomásul venni a haláleset tényét.


Ilyenkor a máskor szélsőségesnek tűnő cselekvések teljesen normálisak! Egyesek például megállíthatatlanul zokogni kezdenek, a hajukat tépik vagy a mellüket verik. Mások telefonálni kezdenek, hogy barátaikkal megosszák a halálhír tényét, amivel valósabbá teszik az élményt. Megint mások némán és mereven maguk elé néznek, vagy tovább folytatják a megkezdett tevékenységüket.


Higgyük el, hogy jelen helyzetben ezek a reakciók tökéletesen helyénvalóak!

2. A kontrollált fázis


A gyásszal való megküzdés saját magunk ellenőrzésével kezdődik. Ennek két formája van: az egyik, amit önmagunkkal szemben gyakorlunk, a másik, ezzel párhuzamos, amit a hozzátartozók, barátok és más kívülállók (pl. pap, hivatalnok vagy temetkezési vállalkozó) végeznek azzal, hogy biztosítják a temetés társadalmilag méltányos elvégzését. A társadalmi segítség ebben a fázisban nagyon erős. A temetéssel kapcsolatos intéznivalók, a hozzátartozók jelenléte külső tartást kölcsönöz.


Ebben a fázisban - noha nagyon gyengének, kiszolgáltatottnak és tehetetlennek érzzük magunkat, úgy látjuk, nem vagyunk képesek önálló döntést hozni - nem hagyhatjuk el magunkat. A saját összeomlásunktól való félelmünkben és a társadalmi nyomás miatt kénytelenek vagyunk saját magunkat erős ellenőrzés alatt tartani. Ez nagyon sok lelki energiát követel. Ez a fázis rendszerint a temetésig tart.

3. A kritikus fázis


Ez a gyászmunka folyamatában a legveszélyesebb szakasz. Általában a temetés után kezdődik, amikor az életnek vissza kell állnia a régi kerékvágásba - az elhunyt nélkül. A temetés körüli elintézendőket már elintéztük, a hozzátartozók és barátok lassan elmaradoznak. Ebben a szakaszban nagyon sokan magukra maradnak, és elhagyják magukat.


Óvatosnak kell lennünk ilyenkor, hiszen már nem kell erősnek látszanunk. Különösen fogékonnyá válunk bármilyen fertőzéssel szemben. Félő, hogy pszichikus és testi immunrendszerünk részlegesen vagy teljes összeomlik.


Az érzelmek skálájának sokszínűségét tapasztalhatjuk a tehetetlenségtől és kiszolgáltatottságtól kezdve a félelmen és bűntudaton át egészen a haragig. Haragudhatunk önmagunkra, másokra, az elhunytra, a sorsra, bármilyen istenre.


Higgyük el: az elhunyttal kapcsolatos harag teljesen normális reakció!

4. A megszokási fázis


Hetekkel, hónapokkal vagy évekkel később visszakerülünk a normál kerékvágásba (ami természetesen sohasem lesz a régi). Újból felfedezzük a világ szépségét, odafordulunk a környezethez és a társadalomhoz. Új, vagy újra újított barátokkal, hobbival, munkával kezdünk foglalkozni. Egy új szabadságot, egy új énünket fedezünk fel (ami akár új párkapcsolatban is megnyilvánulhat), melynek része az elvesztett személy hiányának feldolgozása (túlzott dicsőítés és túlzott kárhoztatás nélkül). Az elvesztett személy hiánya beépül az új valónkba és paradox módon így leszünk ezáltal is többek.


A gyászmunka egybefüggő folyamata lezárul az elfogadás, a veszteség elismerésével. Azonban nap mint nap, éjjelről-éjjelre felbukkanhatnak emlékek, elszorulhat a szívünk, felriadhatunk álmunkból. Egy illat, egy dallam, egy helyszín… bármi előhozhatja az együtt töltött percek emlékét.


Higgyük el, hogy újra, meg újra felszínre törhetnek az elhunyttal kapcsolatos élmények és érzések még akkor is, amikor már régen azt hittük, hogy vége a gyászfolyamatnak! Akár évekkel később is.

2010. aug. 8. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon közel álltak egymáshoz érthető, hogy ennyire megviselte a dolog. Mindenkinél más ez az idő. Légy megértő! Próbálj meg beszélni vele, mondd el neki, hogy a kapcsolatotok rá fog menni! Mondd, hogy megérted a fájdalmát, de ne lökjön el magától, engedje, hogy segíts feldogozni a tragédiát! Mondd, hogy szereted, szükséged van rá, és bármennyire fáj is, egy idő után menni kell tovább és élni a életet, nem lehet eltemetkezni!


Sok sikert!

2010. aug. 8. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Az attól is függ mikor történt a haláleset. Olvastam, hogy normális esetben 1 évig tart a "gyász időszak", azonban ha ez már évek óta fennáll érdemes felkeresni egy pszichológust. Nekem fél éve halt meg anyukám autóbalesetben, egy pár hétig szerettem egyedül lenni de utána igényelni kezdtem a barátaim társaságát, de a feleséged meg pont azt szeretné, hogy ebben a nehéz időszakban békén hagyjátok. Mindenki máshogy dolgozza fel a halálesetet. Tudom, hogy ezt nehéz megérteni és elfogadni de értsd meg a feleséged, ne csüngj rajta állandóan, ha akar beszélni veled majd oda fog menni hozzád, de semmiféleképpen ne hagyd, hogy ez az eset tönkretegye a kapcsolatotokat. Én szurkolok Nektek és remélem együtt át tudjátok vészelni ezt az időszakot!:)
2010. aug. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!